Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Lahodné špičaté zelí

Lahodné špičaté zelí

Email Tisk

Špičaté zelíŠpičaté zelí je v Česku raritou, roste však na Královéhradecku. Právě v těchto dnech sklízejí zemědělci na Královéhradecku špičaté zelí. Jedná se o druh bílého zelí, které je jemnější a stravitelnější. V České republice patří Královéhradecko k ojedinělým místům, kde se tento druh zelí pěstuje.

„Špičaté zelí je sladké, křehké a pěstuje se obdobně jako běžné odrůdy bílého zelí s podobnou vegetační dobou, pro které jsou v tomto regionu výborné podmínky,“ vysvětluje soukromý zemědělec David Smetana, který patří k tradičním pěstitelům tohoto druhu zelí. Podle něj se letos této odrůdě dařilo dobře a ze svých polí sklidí asi pět tun zelí. „Hlávky mají hmotnost v rozmezí osm set a dvanáct set gramů, takže můj odhad je, že sklidíme kolem pěti tisíc hlávek zelí,“ vypočítává letošní úrodu Smetana.pan Smetana

Špičaté zelí patří k raritě v celém Česku. Daří se mu na místech, kde hodně fouká a právě na Královéhradecku má ideální podmínky. Listy tohoto zelí se točí do výšky a jsou velmi křehké, což se projeví i na specifické chuti.

O čerstvé zelí je podle Smetany stále věší zájem. „V horkých letních dnech jsou ideální saláty z čerstvého zelí. Jsou plné vitamínu a také osvěží. Každý, kdo si k nám na statek přijede pro zelí, rozkrojíme mu je, aby viděl, že je zdravé,“ ukazuje zemědělec Smetana rozdíl, který supermarkety nenabízejí.

Zelí patři k tradiční zelenině, kterou znali už starověcí Římané. Tehdy vypadalo zelí jinak než dnes. Listy zelí se totiž začaly uzavírat do hlávek až v průběhu staletí. V současné době patří zelí k vyhledávané zelenině, ze které jsou připravovány kromě salátů také přílohy k masitým pokrmům.

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 05 srpen 2010 18:53 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner