Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 19. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Legendární Spitfire připomene leteckou vojenskou akademii

Legendární Spitfire připomene leteckou vojenskou akademii

Email Tisk

Legendární letoun Supermarine Spitfire Mk. XVI se představí na letošní Aviatické poutiPardubické letiště již řadu let slouží k výcviku pilotů. Tradice sahá až do samých počátků aviatiky, kdy již v roce 1911 zřídil Ing. Jan Kašpar v Pardubicích leteckou školu. K výcviku vojenských pilotů začalo pardubické letiště sloužit za druhé světové války, kdy tam postupně působily pilotní letecké školy Luftwaffe. Po skončení války začala nová etapa a v roce 1947 se na pardubické letiště přesunul bojový výcvik posluchačů Letecké vojenské akademie z Hradce Králové. Ti v Pardubicích létali převážně na letadlech Supermarine Spitfire. „V letošním ročníku Aviatické pouti jsme chtěli připomenout tuto významnou kapitolu z dějin pardubického letiště. V programu ji připomene vystoupení cvičného letadla Zlin Z-381 a zejména dynamická ukázka legendárního stíhacího letounu Spitfire, s nímž jsou spojeny osudy mnoha československých válečných letců, ale i pilotů z těsně poválečné éry. Právě jejich odkaz připomene téměř sedm desítek let starý historický letoun Supermarine Spitfire Mk.XVI, pilotovaný Stephenem Steademem,“ přibližuje historickou lahůdku Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti.

Nová etapa výcviku vojenských pilotů na pardubickém letišti úspěšně probíhá od roku 1994 až do současnosti. To také připomene jedinečný zahajovací průlet skupiny letadel Centra leteckého výcviku, které již deset let v Pardubicích cvičí vojenské piloty. V sobotu 31. května i v

neděli 1. června letadla CLV přesně ve 12.00 hodin zahájí téměř pětihodinový program Aviatické pouti.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu na dny 31. května a 1. června 2014 lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz .

Aktualizováno ( pátek, 16 květen 2014 20:01 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky na FLASH FESTIVAL

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner