Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka

Malárie

Email Tisk

KomárMalárie je parazitární onemocnění vyvolané prvoky z rodu Plasmodium. Původcem onemocnění lidí jsou 4 druhy plasmodií: Plasmodium falciparum, Plasmodium ovale, Plasmodium vivax a Plasmodium malariae.

Nejzávažnějším onemocněním s možným smrtelným průběhem je tropická malárie vyvolaná PI. falciparum. Původci méně závažné malárie terciány (třídenní horečka) jsou PI. vivax a PI. ovale. PI. malariae způsobuje malárii kvartánu (čtyřdenní horečka).

K nákaze dochází při bodnutí infikovanou samičkou komára z rodu Anopheles. Nejvyšší aktivita komárů je v době mezi západem a východem slunce. Vysoké riziko přenosu je zejména ve venkovských oblastech a snižuje se se stoupající nadmořskou výškou (cca od 1200 m n. m.).

Inkubační doba onemocnění (tj. doba mezi sáním krve komárem a prvními příznaky onemocnění) je závislá na typu malárie - může se pohybovat od 6 do 40 dnů až několika měsíců, k relapsu onemocnění nedostatečně léčené malárie terciány může dojít i za několik let.

Mapa výskytu malárie

Hlavním příznakem onemocnění je záchvat horečky doprovázené třesavkou a zimnicí, které trvají až několik hodin, poté dochází k prudkému poklesu teploty s výrazným pocením. Horečka bývá doprovázena bolestí hlavy, slabostí, někdy zvracením, průjmy, bolestmi svalů, kloubů, ale i v krku, může se objevit kašel a jiné obtíže. Horečnaté ataky se objevují v prvních dnech onemocnění nepravidelně, po dvou až třech dnech dochází k syn¬chronizaci životního cyklu plasmodií a záchvaty se objevují v typických časových odstupech. Příznaky onemocnění nejsou specifické - připomínají chřipku stejně jako např. onemocnění horečkou dengue, proto není možná spolehlivá diagnostika jen dle klinických příznaků.

Pokud se u cestovatele objeví horečka během cesty, ale i po návratu, je nutné vždy co nejdříve vyloučit malárii. Platí to i v případě, kdy cestovatel užíval antimalarickou profylaxi.

Aktualizováno ( pondělí, 04 březen 2013 13:47 )  

Související články

Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner