Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Marillion vystoupí v listopadu v pražském Retru

Marillion vystoupí v listopadu v pražském Retru

Email Tisk

Marillion25. listopadu 2012 od 20 hodin, Retro Music Hall Praha
Britští Marillion jsou kapelou, která se snaží vždy přicházet s něčím novým, nezůstávat na jednom místě a neopakovat se. Jejich počáteční éru charakterizuje příklon k hudbě gabrielovských Genesis, později spojují klasické progresivní postupy s moderním zvukem a chytlavými popovými nápěvy. Výsledkem je hudba plná emocí oslovující posluchače nejen z řad příznivců progresivního rocku.

Marillion se na hudební scéně vylíhli jako typičtí zástupci směru, který britský tisk nedůvěřivě nazýval "novou vlnou progresivního rocku". V době, kdy doznívala punková revoluce, jež v polovině sedmdesátých let odepsala veškerý prog jakožto obstarožní nabubřelou nudu, bylo málo šancí, aby se kapela tohoto stylu prosadila. Marillion se však přesto podařilo jakýmsi zázrakem získat poměrně soudržnou skupinu příznivců. Naživo byli Marillion hotovým zjevením. Jejich zakládající charismatický zpěvák Fish burácel na scéně s divokými barvami na obličeji, vytahoval zpoza bicí soupravy půllitry piva, vesele si dobíral publikum a bláznivým divadelnictvím ilustroval texty písní. Silně ovlivněni gabrielovskými Genesis a podobnými artrockovými uskupeními, produkovali Marillion dlouhé, složité a orchestrálně znějící skladby s komplikovanými, mnohomluvnými texty. Popsat hudbu, kterou Marillion hrají, není vůbec jednoduché. Obzvláště proto, že jejich styl se stále dosti překotně mění. V tomto smyslu jsou Marillion jednou z nejprogresivnějších kapel. Marillion chtějí na posluchače určitým silně emotivním způsobem působit, dát jim své písně prožít a ztotožnit se s nimi. A to je na nich tak krásné...

Marillion

Slovo "Marillion" vzniklo zkrácením původního "Silmarillion", což je název jedné z knih J. R. R. Tolkiena, a skupina si ho vetkla do křestního listu v podstatě náhodou. Během rozhodování o jménu kapely totiž ležela tato kniha na stole. Je nutno poznamenat, že tím skupina v žádném případě nehodlala naznačovat nějaké souvislosti mezi svou hudební orientací a fantasy žánrem. Ono "Sil-" bylo z názvu odstraněno, aby se kapela vyhnula opletačkám s úřady kvůli autorským právům. V současnosti hraje kapela v této sestavě: Steve Hogarth - zpěv, Steve Rothery - kytary, Mark Kelly - klávesy, Pete Trewavas - baskytara a Ian Mosley - bicí.

MarillionNenechte si ujít koncert kapely Marillion v pražské Retro Music Hall 25. listopadu 2012 od 20 hodin.

Více na www.marillion.com, www.retropraha.cz

Pořadatel: http://www.alfedusmusic.cz

 

 

Fotogalerii z pražského koncertu v roce 2009 v Retru si můžete prohlédnout na http://www.fotozajda.cz/koncerty/marillion/galerie.html.

Aktualizováno ( neděle, 25 listopad 2012 11:38 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.

Kurt Cobain


Reklama

Banner