Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 17. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Mikulovicemi u Libáně otřese Kozí mejdan

Mikulovicemi u Libáně otřese Kozí mejdan

Email Tisk

Kozí mejdanJiž po třinácté během srpnového úplňku proběhne od středy 21. srpna do neděle 25. srpna 2013 Kozí mejdan. Kulturně společenská slavnost věnovaná kozám a svobodomyslnému způsobu života se koná na samotě Milkovic u Starých Hradů. Jde o polabskou bránu Českého ráje. Milkovice jsou de facto první kaňon s pískovcovým podložím. Statek je položen na jižním svazu s překrásným výhledem do kraje.

 

 

Kozí mejdanKozí mejdan nemá předem stanovený program. Nejsou zde stánkaři, ochranky, pokladny, reklamy, dealeři. Přesto se hraje v podstatě nonstop na dvou podiích a to jak hudba různých žánrů a provedení, tak i divadlo, případně autorská čtení. Na Kozím mejdanu může vystoupit v podstatě každý. Podmínkou je vlastní tvorba a radost. V Milkovicích je běžné, že se na místě dají dohromady muzikanti, kteří jinak spolu nehrají. Tedy přijet může i jednotlivec muzikant bez svého hudebního tělesa. Kdo by chtěl vystoupit, může se ozvat a domluvit.

Kozí mejdan se koná na pastvinách, v sadech a stájích, které během roku patří především kozám, kozlům a oslíkům, jež celou dobu chováme pro radost svojí a okolí, nikoliv na maso. Zvířátka se volně pohybují mezi návštěvníky slavnosti. To je taky důvod, proč se Kozí mejdan vyznačuje tolerancí a absencí odpadků a nedopalků. Zajištěna je mimo popelníky, odpadkové koše, toalety a sprchy i pitná voda, bezmasá kuchyně, pekařské výrobky, zmrzlina, limo, víno a pivo Krakonoš 12°.

Specifickou stránkou Kozího mejdanu je i to, že se samotní návštěvníci stávají de facto pořadateli. Nejprve je třeba postavit pódia, bary, kuchyň. Poté usušit a sklidit seno z luk, kde se Kozí mejdan koná. Během všech dnů trvání slavnosti je možné se zapojit do prací kolem statku, které by nebylo možné v menším počtu lidí jednoduše udělat. Přijet je tedy možné i dříve a pomoci s prací kolem statku, zvířátek a přípravy Kozího mejdanu.

Součástí aktivit Spolku přátel koz, která Kozí mejdan pořádá je i tvorba Kozího muzea. Máte-li jakýkoliv předmět, text, knihu, článek či fotografii koz, kamzíků nebo kozorohů a chcete ho darovat do Kozího muzea, můžete jej přivést s sebou nebo poslat poštou.

Dění na podiích se v živém přenosu již několikátý rok přenáší v rámci www.kozitelevize.cz

Další informace najdete na www.kozy.cz a www.milkovice.cz.

Aktualizováno ( středa, 24 červenec 2013 08:25 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Krásná žena patří všem, ošklivá jen tobě.

INDICKÉ PŘÍSLOVÍ


Reklama

Banner
Banner
Banner