Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 14. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Miniseriál "Létání nad Chrudimí" - díl pátý

Miniseriál "Létání nad Chrudimí" - díl pátý

Email Tisk

Přistávání, foto poskytnuto Aeroklubem ChrudimPátý díl miniseriálu opouští válečné události a zaměřuje se na seznámení čtenářů s Aeroklubem Chrudim od jeho vzniku po současnost.

Během válečných let došlo v květnu 1940 k likvidaci místní skupiny Masarykovy letecké ligy gestapem. V červenci 1945 se ale ustavil přípravný výbor aeroklubu a o měsíc později se v městském rozhlasu vyskytly výzvy k přihláškám do takové organizace a k budování letiště. Činnost aeroklubu v Chrudimi byla zaměřena na letecké aktivity a výcvik. Dále byl založen memoriál Jaroslava Wiesnera v leteckém modelářství. V součinnosti s místní posádkou a dalšími organizacemi pořádal plesy, taneční večery a letecké dny, z nichž první poválečný se konal v říjnu 1946. Na počátku 50. let přešel aeroklub pod Svaz pro spolupráci s armádou (Svazarm), který připravoval piloty a parašutisty pro vojenské letectvo. Politické důvody se odrazily ve skutečnosti, že letecké aktivity byly podrobeny dozoru a piloti procházeli prověrkami spolehlivosti. Siebel, foto poskytnuto Aeroklubem Chrudim

Na jednom letišti fungoval aeroklub po dlouhou dobu spolu s různými organizacemi. Situace byla značně vyřešena na přelomu 80. a 90. let, kdy byl na jižní straně letiště vybudován komplex dalších budov. V roce 1991 bylo při chrudimském aeroklubu zahájeno i moderní balonové létání.

Rokem 1999 se započala krize, týkající se existence chrudimského letiště, ohledně sporu s vlastníkem nemovitostí na Podhůře. Počátkem dubna pak ministerstvo dopravy potvrdilo zrušení povolení k leteckému provozu. Činnost Aeroklubu Chrudim byla pak obnovena roku 2006.

Gliders line, foto poskytnuto Aeroklubem ChrudimV současné době Aeroklub Chrudim, působící na vnitrostátním letišti jihozápadně od Chrudimi jakožto občanské sdružení zapsané u ministerstva vnitra, podporuje veškeré letecké činnosti, zejména motorové létání, létání na kluzácích, ultralehké létání, balónové létání, padákové seskoky, modelářské činnosti a další. Svým členům aeroklub umožňuje provozování činnosti na vlastní i zapůjčené technice, z řad mládeže i dospělých školí nové a zdokonaluje stávající piloty prostřednictvím prohlubování praktických schopností a teoretických znalostí. Mimo toho provozuje Aeroklub Chrudim lety pro veřejnost kluzákem, motorovým letadlem či balónem. Je registrován na Úřadu pro civilní letectví a v jeho kompetenci je zajišťování výcviku, jímž je možno získat průkazy způsobilostí a kvalifikací pro pilotování soukromého letounu, ultralehkých letadel či kluzáku. K tomuto účelu disponuje řadou letadel a jedním balónem. Jedná vesměs o nejlépe fungující aeroklub v kraji, který navazuje spolupráci i s ostatními aerokluby, například s aeroklubem v Poličce či ve Skutči.

Svým příznivcům z řad veřejnosti může nabídnout bližší informace o své činnost na internetových stránkách www.letistechrudim.cz.Logo Aeroklubu Chrudim, foto poskytnuto Aeroklubem Chrudim

Aktualizováno ( neděle, 28 červenec 2013 13:50 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner