Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Muž jménem Ove - román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city

Muž jménem Ove - román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city

Email Tisk

Muž jménem OveRecenze knihy: Muž jménem Ove

Muž jménem Ove je svérázný román, ve kterém se autor zamýšlí nad mezilidskými vztahy a věčným kolotočem života. Román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city.

Ovemu táhne na šedesát, bydlí v malém řadovém domku a v garáži parkuje modrý Saab. Jeho život má neměnný řád, každé ráno vstane ve tři čtvrtě na šest, provede inspekční kolečko (co kdyby někdo náhodou parkoval s kolem tam, kde je to zakázané) a nyní by se rád v klidu odporoučel z tohoto světa pryč. Vše šlo podle plánu a Ove už konečně mohl odejít za svou ženou na onen svět, to by se však nesměli přistěhovat noví sousedé v čele s "mamelukem", který neumí ani zacouvat s vozíkem bez toho, aby se Oveho schránka odporoučela k zemi. A tak Ovemu nezbývá, než sebevraždu odložit na další den. 

Přestože je Muž jménem Ove prvotinou švédského spisovatele Fredrika Backmana, dokázal mu otevřít dveře do světa. Jen v jeho rodné zemi se prodalo více než půl milionu výtisků a své příznivce si úspěšně nachází i v České republice. 

Kniha se na můj vkus dostává velice pomalu do správného tempa a příběh mě opravdu pohltil až za více než polovinou. Nyní ale vím, že by byla opravdu škoda to vzdát a knihu odložit. Nabízí toho totiž čtenáři víc než dost. V první řadě musím ocenit originální a vtipná přirovnání, která vám při čtení nejednou vykouzlí úsměv na rtech. Velice originální jsou i názvy jednotlivých kapitol. 

Samotný Ove je svérázný, přesvědčený o své vlastní pravdě a hlavně milující řád. Ze začátku vám bude dost možná krajně nepříjemný, jelikož jeho dobré vlastnosti odhalujeme velice pomalu. Později však poznáváme, že to není až takový mrzout a pouze dává lásku najevo svým vlastním způsobem. 

V kapitolách se střídají úseky z Oveho minulosti se současností. V jednu chvíli cítíte odpor a rozhořčení nad Oveho hrubiánským chováním, jelikož představuje ztělesnění mnoha typických lidských vlastností, jež nás v běžném životě vytáčí a neustálá mrzutost je jen jednou položkou z dlouhého seznamu. Ale v další chvíli vás obklopí líčení Oveho dřívějšího života, které vás místy opravdu dojme. A vše pomalu začíná dávat smysl. 

Muž jménem Ove je román, kterému musíte dát čas, aby si vás získal a porozuměli jste sdělení, které vám autor předává. I přes pomalejší začátek toto dílo rozhodně stojí za přečtení. Vytrvejte a budete bohatě odměněni. 


Hodnocení 5 z 5

 

O autorovi

Fredrik Backman(nar. 1981) pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí. Po úspěšné prvotině autorovi vyšly další tři knihy: Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě, 2012), Babička pozdravuje a omlouvá se (2013) a v říjnu 2014 nejnovější román Britt-Marie var här (Byla tady Britt-Marie), který také připravujeme k vydání. 

A pokud není četba váš koníček,
zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook (recenze audioknihy). 

 


Název knihy:    Muž jménem Ove
Muž jménem OveAutor:                 Fredrik Backman
Přeložila:          Jitka Herčíková

Nakladatelství:  HOST
Rok vydání:       2014
Počet stran:       334
Vazba:                vázaná s přebalem

ISBN:                  978-80-7491-034-0
EAN:                   9788074910340

E-shop:              http://nakladatelstvi.hostbrno.cz
   

  

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autorčin blog

Aktualizováno ( sobota, 02 duben 2016 10:11 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Albert Einstein


Reklama

Banner