Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 20. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Muž jménem Ove - román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city

Muž jménem Ove - román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city

Email Tisk

Muž jménem OveRecenze knihy: Muž jménem Ove

Muž jménem Ove je svérázný román, ve kterém se autor zamýšlí nad mezilidskými vztahy a věčným kolotočem života. Román, ve kterém jednoduchá slova vyjadřují velké city.

Ovemu táhne na šedesát, bydlí v malém řadovém domku a v garáži parkuje modrý Saab. Jeho život má neměnný řád, každé ráno vstane ve tři čtvrtě na šest, provede inspekční kolečko (co kdyby někdo náhodou parkoval s kolem tam, kde je to zakázané) a nyní by se rád v klidu odporoučel z tohoto světa pryč. Vše šlo podle plánu a Ove už konečně mohl odejít za svou ženou na onen svět, to by se však nesměli přistěhovat noví sousedé v čele s "mamelukem", který neumí ani zacouvat s vozíkem bez toho, aby se Oveho schránka odporoučela k zemi. A tak Ovemu nezbývá, než sebevraždu odložit na další den. 

Přestože je Muž jménem Ove prvotinou švédského spisovatele Fredrika Backmana, dokázal mu otevřít dveře do světa. Jen v jeho rodné zemi se prodalo více než půl milionu výtisků a své příznivce si úspěšně nachází i v České republice. 

Kniha se na můj vkus dostává velice pomalu do správného tempa a příběh mě opravdu pohltil až za více než polovinou. Nyní ale vím, že by byla opravdu škoda to vzdát a knihu odložit. Nabízí toho totiž čtenáři víc než dost. V první řadě musím ocenit originální a vtipná přirovnání, která vám při čtení nejednou vykouzlí úsměv na rtech. Velice originální jsou i názvy jednotlivých kapitol. 

Samotný Ove je svérázný, přesvědčený o své vlastní pravdě a hlavně milující řád. Ze začátku vám bude dost možná krajně nepříjemný, jelikož jeho dobré vlastnosti odhalujeme velice pomalu. Později však poznáváme, že to není až takový mrzout a pouze dává lásku najevo svým vlastním způsobem. 

V kapitolách se střídají úseky z Oveho minulosti se současností. V jednu chvíli cítíte odpor a rozhořčení nad Oveho hrubiánským chováním, jelikož představuje ztělesnění mnoha typických lidských vlastností, jež nás v běžném životě vytáčí a neustálá mrzutost je jen jednou položkou z dlouhého seznamu. Ale v další chvíli vás obklopí líčení Oveho dřívějšího života, které vás místy opravdu dojme. A vše pomalu začíná dávat smysl. 

Muž jménem Ove je román, kterému musíte dát čas, aby si vás získal a porozuměli jste sdělení, které vám autor předává. I přes pomalejší začátek toto dílo rozhodně stojí za přečtení. Vytrvejte a budete bohatě odměněni. 


Hodnocení 5 z 5

 

O autorovi

Fredrik Backman(nar. 1981) pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Jeho prvního románu Muž jménem Ove (2012; česky Host 2014) se jen ve Švédsku prodalo přes šest set tisíc výtisků a práva byla prodána do dvaceti pěti zemí. Po úspěšné prvotině autorovi vyšly další tři knihy: Saker min son behöver veta om världen (Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě, 2012), Babička pozdravuje a omlouvá se (2013) a v říjnu 2014 nejnovější román Britt-Marie var här (Byla tady Britt-Marie), který také připravujeme k vydání. 

A pokud není četba váš koníček,
zkuste stejnojmennou audioknihu z vydavatelství OneHotBook (recenze audioknihy). 

 


Název knihy:    Muž jménem Ove
Muž jménem OveAutor:                 Fredrik Backman
Přeložila:          Jitka Herčíková

Nakladatelství:  HOST
Rok vydání:       2014
Počet stran:       334
Vazba:                vázaná s přebalem

ISBN:                  978-80-7491-034-0
EAN:                   9788074910340

E-shop:              http://nakladatelstvi.hostbrno.cz
   

  

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

Autorčin blog

Aktualizováno ( sobota, 02 duben 2016 10:11 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Skutečnost, že nás někdo miluje, nás málo uspokojuje. To, co nás činí vskutku šťastnými je, že my můžeme někoho milovat.

Paul Claudel


Reklama

Banner
Banner
Banner