Neděle, 1.10.2023
KnihyKultura

Může se to stát i vám, ale nepřál bych vám to

recenze knihy Může se to stát i vám

Sedmnáctého listopadu 2018 se v pražském CrossClubu konal již třetí ročník HorrorConu, setkání fanoušků hororu ve všech jeho podobách. V bohatém programu se rozhodně neztratil křest antologie českých a slovenských hororů s názvem Může se to stát i vám, a to nejen proto, že ho moderoval démonicky vtipný „Charles Manson slovenského lieratury“ Mark E. Pocha. Jedná se o další z řady literárních projektů, za nimiž stojí hlavní tahouni HorrorConu Kristina Haidingerová a Honza Vojtíšek.

Antologii symbolicky tvoří třináct povídek. To, co v nich autoři popisují, by se klidně mohlo stát i vám, jedná se o nefalšované „horory ze života“. Rovnou přiznávám, že jsem jedním ze spoluautorů, takže bych mohl být podezříván z neobjektivity. Nicméně se o sobě z vrozené skromnosti zmíním jen minimálně.

Čtenář by ze zmíněného vymezení tématu antologie nejspíš usuzoval na čistě realisticky pojaté příběhy. Musím vás ale zklamat, vlastně spíš potěšit, knížka zahrnuje širokou škálu subžánrů a to je jedině dobře. Čtenář se tak prostě nestačí nudit.

Může se to stát i vámEditorům se podařilo „ulovit“ i slovutné autory: jedním je Jozef Karika (bestsellery Strach, Tma, Trhlina), dalším třeba Františka Vrbenská, která už pro předchozí sborník napsala sympatickou předmluvu. Tohoto úkolu se tentokrát ujala Jenny Nowak, „česká Anne Riceová“, věnující se řadu let upírské tematice.

Čistě reálných povídek je nakonec v knize minimum, téměř vždy je cítit alespoň dotyk něčeho mysteriózního. Příběh, který by se opravdu mohl stát, tak zachycuje pro mě nejpůsobivější text: Sama doma od Miroslava Pecha, který v roce 2018 rozvířil nepříliš rozlehlou hladinu českého hororu svým románem Mainstream, vydaným původně v Polsku. Úsporný styl, zprvu banální situace, která nevyhnutelně směřuje k tragédii, jistě zasáhne i člověka, který zrovna nemá malé dítě. Povedená povídka Romana Bílka Killershow zachycuje směr, kam by se, nedej bože, mohla ubírat pokleslá televizní zábava v blízké budoucnosti. Dům u mostu Františky Vrbenské zdánlivě ani není hororový, je ale skvěle napsaný, děsivost vyplývá z povahy a smyslu konání hlavní dvojice postav a přináší i určitý morální apel. Propracovaný jemně ironický styl opět přináší Hanina Veselá v gotické povídce Ztuchlina. Začínající autor Tomáš Marton překvapil povídkou Škvíra, která je, zejména v prvních dvou třetinách, velmi působivá. Ostatně překvapila i Kristina Haidingerová, která v Druhá šanci opustila svět Violetů a velmi sugestivně zobrazila život drogově závislých.  Honza Vojtíšek přišel s mysteriózním příběhem Ty víš, který jsem už znal z našeho společného autorského čtení v Pardubicích. Antologie dále přináší krvavou lázeň v podání Miro Švercela (Na kolejích stála), mysteriózní Bílé díry Jozefa Kariky, děsivou rodinnou „miniságu“ Prstoklady Anny Šochové, magickou „detektivku“ Ashley Carriganová (Dominik Fiala) či pověstmi inspirované Bludičky (Lucia Jedinečná Barthová). Moje povídka Lógr vypráví o tom, jak hrůzně může dopadnout člověk, jemuž na školním srazu spolužák vyvěští velmi neradostný osud.

Knížka Může se to stát i vám je tedy pestrým čtením, který doporučuji všem příznivcům temné, strašidelné a napínavé četby. A těm přináším i dobrou zprávu: připravují se další hororové antologie, na které se sám těším jako čtenář i jako autor.

 

 

Název knihy Může se to stát i vám
AutorHonza Vojtíšek, Miro Švercel, Hanina Veselá, Miroslav Pech, Roman Bílek, Lucia Jedinečná Barthová, Jozef Karika, Františka Vrbenská, Dominik Fiala, Anna Šochová, Tomáš Marton, Petr Boček, Kristina Haidingerová
ŽánrHorory, Povídky
  
Nakladatelství Netopejr
Rok vydání2018
Počet stran300
ISBN978-80-88225-11-9
  
Nákup knihy netopejr.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Netopejr

http://netopejr.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.