Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 19. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Na jednom břehu 2010 - Hradec Králové

Na jednom břehu 2010 - Hradec Králové

Email Tisk

Na jednom břehu 2010Osmým rokem se 29. května 2010 do Letního kina v Hradci Králové vrací výkvět evropské world music - festival Na jednom břehu. Festival si nadále udržuje vyhraněnou objevitelskou koncepci zaměřenou na zahraničí a současně nabízí to nejzajímavější z domácí scény.

Dramaturgie festivalu především pokračuje v Čechách ojedinělým mapováním současné východoevropské romské hudby. Míří pod krustu jejího barvotiskového vnímání tvořenou balkánskými dechovkami, maďarskými cimbalisty nebo rumunskými vesnickými muzikanty. To co je dnes na západ od našich hranic obvyklé - napojení tradiční hudby na taneční scénu nebo rock ve velkoměstském prostředí - začalo v bukurešťských a bělehradských romských ghettech teprve docela nedávno. Nejmladší generace romských muzikantů už totiž nemá potřebu identifikovat se výhradně v hudbě svých předků, jejím cílem je konfrontace s nemodernějšími trendy.

"Neberte nás za Cikány pro které je domovem cesta. Kočovníky na vozech v barevných šátcích, estrádní umělce od nichž se čeká stále tatáž hudba. Žijeme v 21. století. Říkejte nám Romové a počítejte s nažhaveným rock´n´romalem," vzkazuje například leader srbské skupiny KAL Dragan Ristič. Ta proto připomíná spíš newyorské Gogol Bordello s The Clash dohromady. Sedmičlenná kapela je považována za evropskou senzaci a předloni zazářila se svým strhujícím koncertem před třemi tisícovkami delegátů největšího veletrhu world music WOMEX ve španělské Seville.

Na jednom břehu 2010

Naprosto fenomenální maďarská zpěvačka Mónika Juházs Miczura přezdívaná Mitsoura se ve stejnojmenném projektu rovněž odstřihla od akustické hudby slavné skupiny Ando Drom se kterou si získala respekt celého světa. S multiinstrumentalistou Andrásem Monorim a budapěšťskými programátory evokují spíš romské Transglobal Underground. Za loňské album Dura Dura Dura už stačila Mitsoura pobrat spoustu významných ocenění. Její neobyčejný hlas uhranul i francouzského režiséra Tony Gatlifa pro fiktivní zpěvačku Noru Lucu v jeho filmu Gadjo Dilo. Mitsoura bude hlavní hvězdou letošního ročníku a s vizuálně fascinující videoprojekcí výtvarnice Evy Mandula o půlnoci jeho program zakončí.

Nevšední trnavská romská písničkářka Ika Kraicová tvoří společně s kontrabasistou Romanem Kraicem duo Romanika. Expresivním způsobem zpívá zhudebněné verše Evy Luka a český publicista Jiří Černý o jejím projevu tvrdí, že "dechu má jako lokomotiva a připomíná vlky vyjící smutně na měsíc".

Pro odborníky a posluchače naprostý objev posledních měsíců, bavorská dechovka LaBrassBanda, vás zase navždy vyléčí z přesvědčení, že by dechovka nemohla hrát hip hop, reggae nebo rock´n ´roll a nemít cokoliv společného s Balkánem - to spíš s mexickými mariachi. LaBrassBanda reprezentuje proměny německé hudební scény: už žádný Ein Kessel Buntes nebo mnichovské disko. "Směs Daft Funk a Beyoncé na speedu," napsali o pětičlenném ansámblu vyjevení novináři nadšení z čerstvého alba Übersee. Peter Gabriel pak, díky velkému úspěchu, pozval LaBrassBandu na letošní ročník nejvýznamnějšího festivalu world music na světě - WOMAD.

Domácí scénu world music budou reprezentovat rovněž nevšední jména.

Skupina Al-Yaman s jemenskou zpěvačkou Ashwaq Abdulla Kulaib s hlasem vlnícím se jako létající koberec představí arabskou melodickou ornamentací napnutou směs taneční elektroniky a akustických nástrojů, cloumající jak s tělem, tak s hlavou. S novým albem Insanyya provázeným nadšenými recenzemi Al-Yaman podobně jako v minulosti míří na prestižní evropská pódia.

Festival také nabídne nový projekt bubeníka Miloše Dvořáčka. Postavený výlučně na jeho solo performanci Vás zbaví potřeby nad hudbou přemýšlet. Miloš využívá perkusivní nástroje všeho druhu, fujary, kytaru, elektronický smyčkovač hlasu a vynalézavě rozeznívá téměř jakýkoliv předmět. Řízená živelnost kombinovaná s rafinovanými vsuvkami hudební ekvilibristiky a virtuozity na cokoli, od rendlíku po brumli, to je one-man show nespoutaného hudebníka, doprovázejícího v minulosti Ivu Bittovou, Vladimíra Václavka, Radůzu, Roberta Křesťana nebo kapelu -123 minut.

Ondřej Smeykal patří k nejvýznamnějším a nejosobitějším hráčům na digeridoo nejen u nás, ale už také v Evropě. Předloni si na festivale zahrál v řadách Autopilote, tentokrát se představí v novém projektu "Křišťálové nástroje". Didgeridoo si při té příležitosti nechal speciálně vyfoukat u sklářů v Jablonci nad Nisou a jedná se o první skleněná didgeridoo na světě. Jeho solo vystoupení lze popsat snad jako "vesmírný trip s termity v láhvi".

Festival otevře své brány v Letním kině v sobotu 29. května v 16 hodin. Střídáním hlavní scény a 2. stage nedá na chvíli vydechnout, snad jen cestou kolem občerstvení. To letos oživí tradiční kuchyně reprezentující jednotlivé země a etnika. Ochutnáte romské golubki, maďarský guláš, bavorské klobásky, srbské ražničí, slovenské halušky, indickou prantu nebo arabskou pitu. Čajovna u Poutníka nabídne horké i ledové speciality, kokteily nebo čajové pivo. Mezi trhovkyněmi se šperky, přírodními produkty a orientálním zbožím to rozbalí i flamencová skupina La pasión, pod vedením hradecké herečky Heleny Plecháčkové.

Abychom nezapomněli na každoroční sběratele festivalových triček, nabídneme letos dámské části změnu. Pro zvýšení sexuální přitažlivosti a také z úsporných důvodů všeobjímající matky krize, jim slušivě ustřihneme rukávy. Jen naprostý pesimista by se mohl domnívat, že se bude opakovat studené počasí loňského května. Po třeskuté zimě očekáváme opět teplý májový podvečer.

 

Předprodej: 290 Kč (12 euro) + festivalové tričko na míru
Na místě: 290 Kč (12 euro)


Profily hudebníků a podrobné informace najdete na www.najednombrehu.cz.

 

Aktualizováno ( sobota, 22 květen 2010 21:47 )  


Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o hru ESCAPE ROOM

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Albert Einstein


Reklama

Banner
Banner