Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Na jednom břehu - jinde a jinak

Na jednom břehu - jinde a jinak

Email Tisk

Festival Na jednom břehu

31. května 2014, Přístaviště divadla Drak, Hradec Králové

Mezinárodní hudební festival Na jednom břehu již dvanáctým rokem oživuje řeku Orlici v Hradci Králové náplavou širokého hudebního proudu world music. Pro opakované rozmary květnového počasí letošní ročník nezakotví v Letním kině, ale v novém přístavišti - v okolí Divadla Drak. V sobotu 31. května 2014 zde zaplní dva skvělé akustické sály i open air scénu před divadlem. Atmosféra letního festivalu se prolne s klubovou intimitou a dramaturgie bude tradičně bohatá na jména současné world music, jazzové i indie scény. Na třech pódiích se budou střídat hudebníci a hudebnice z Čech, Slovenska, Maďarska a Velké Británie.

Je nám ctí přivítat v Hradci vícenásobnou slovenskou zpěvačku roku Janu Kirschner s šestičlennou kapelou a s mužskou částí vokální skupiny Skety. Její nejnovější album Moruša: Biela je považováno za jednu z nejlepších nahrávek minulého roku. Jana Kirschner, která vstoupila na alternativní scénu s grácií a zkušeností z anglických klubů a konečně i s vlastními texty, má v sobě poetiku folklóru, pouličního hraní i jazzového kabaretu. Na jednom břehu Janu doprovodí hudební těleso ve složení: Eddie Stevens - piano a hammond, Martin Novák - bicí,Tomáš Fuchs - kytara, Rastislav Uhrík - kontrabas a baskytara, Braňo Dugovič - klarinet, Jano Kružliak - housle a vokální kvartet Skety: Lukáš Prchal, Štepán Janousek, Richard Horký a Michal Strnad, jenž má na kontě vystoupení v Čechách i v zahraničí a podílel se právě na vzniku Moruše. Spojení Kirschner a Sket zaručuje jedinečný zážitek v intimní atmosféře Hlavního sálu Divadla Drak.

Ze zahraničí míří do Draku velký objev světové world music, maďarští Söndörgő, kteří nepochybně roztančí publikum během pár vteřin. Pětice, jejíž název můžeme volně přeložit jako ~děti na stopě~, rozezní svoje dávno zapomenuté tambury bluegrassovou rychlostí a písňovými klenoty slovanských přistěhovalců z okolí řeky Dunaje.

Z britského Birminghamu se přižene čertovský klez-punkový nářez Johnny Kowalski and the Sexy Weirdos, přivážející čerstvou novinku Kill the beast. Krev rozproudí i českobudějovické indierockové trio Vees, milující šedesátky a moderní zvuk současných kytarovek.

Na jednom břehu

Hudební nadhled a vtip vnesou do festivalového zahájení jazz-popové stálice Eggnoise, které se po dvou letech odmlky vrátily na jeviště s výbornou deskou prostého názvu 4.

Do amerických dálav vás sveze nový písničkářský objev s nádechem country, parta Johannes Benz, s okouzlující nadžánrovou melodikou a bravurou hry zkušených muzikantů. Debutové album One way road vydali letos na počátku března svým čerstvě založeným labelem Tranzistor.

Kromě nálože strhující muziky se můžete těšit opět na kolorit místního ~přístavního~ života. Na pouliční akustické scéně potkáte zemitou a poetickou akordeonistku Janu Vébrovou. Říká se jí varnsdorfská Vetruše i Jana z Větrného mlýna, přesto tato subtilní žena dokáže zazpívat svoje syrové texty s upřímnou naléhavostí. Na jiném konci areálu můžete zažít vášnivý styl španělského tance Studia Flamenco. Odvážní si mohou vyzkoušet tetování, ať již na na nevinném ovoci, či doslova na vlastní kůži, ve skutečném tetovacím Salonu. Zábavní ghetto nabídne uličku s tržištěm s širokou nabídkou originálních doplňků a nezbytných zbytečností pro potěchu oka i ducha. Pro gurmány vinárnu a čajovnu U Poutníka, pro žíznivce pivní degustační klub U Draka a pro všežravce indické, arabské i české speciality.

Předprodejní cena na všechny scény činí tradičních 250 Kč - mimo koncert Jany Kirschner. Ten bude raritou jen pro několik desítek ~vyvolených~. Hlavní sál divadla Drak má pohodlných a fantasticky ozvučených 160 míst. Předprodej vstupenek za 490 Kč, zahrnující koncert Jany Kirschner i celý festivalový program, jsme spustili již 31. března 2014 na hradeckém rezervačním systému www.hkpoint.cz. Vstupenky možno zakoupit i osobně v městském Infocentru. Jednotlivé profily účinkujících a další cenné informace naleznete od 11. dubna na našem webu.

Zakotvěte Na jednom břehu za jakéhokoliv počasí!

Festival Na jednom břehu

Více na http://www.najednombrehu.cz.

Aktualizováno ( čtvrtek, 08 květen 2014 11:50 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Aforizmus je posledním článkem dlouhého řetězu myšlenek.

EBNER – ESCHENBACHOVÁ


Reklama

Banner