Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Nejlepší mladí zdravotníci se utkají v Chrudimi

Nejlepší mladí zdravotníci se utkají v Chrudimi

Email Tisk

Nejlepší mladí zdravotníci z celé republiky se v sobotu 19. června 2010 utkají v centru Chrudimě. Do jubilejního 30 ročníku nejvyššího kola soutěže Hlídek mladých zdravotníků postoupili ze svých oblastních a krajských kol. Celkem 18 pětičlenných týmů bude muset prokázat nejen teoretické, ale zejména praktické dovednosti v poskytování první pomoci. Na realisticky přichystaných stanovištích je potkají figuranti s různými zraněními, od lehkých až po život ohrožující stavy. Celá soutěž, nad kterou převzal záštitu hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, přitom bude od 9:45 hodin přístupná veřejnosti.

Pořádáním 30. ročníku republikového kola této významné soutěže byl v letošním roce pověřen oblastní spolek ČČK v Chrudimi. Všechna stanoviště budou situována tak, aby byla přístupná i zájemcům, kteří by se chtěli o šikovnosti soutěžících přesvědčit a sami se také poučit o správném provedení první pomoci.

Vedle hejtmana Martínka se soutěže zúčastní i další hosté. Pozváni byli zástupci města, kraje, ministerstev a integrovaného záchranného systému.

Výuka první pomoci dětí a mládeže je nedílnou součástí činnosti Českého červeného kříže. Jednou z možností jsou i Hlídky mladých zdravotníků. Jedná se o zdravotnické kroužky dětí působící na základních školách a víceletých gymnáziích, kde vlastní výuku dětí zajišťují členové červeného kříže nebo proškolení pracovníci jednotlivých škol.

Cílem soutěží první pomoci je motivovat děti a prověřit jejich znalosti a dovednosti při poskytování první pomoci. Soutěže se mohou zúčastnit pětičlenné hlídky (velitel a 4 členové), vyslané základními školami, víceletými gymnázii, místními organizacemi ČČK, skupinami Mládeže ČČK a jinými dětskými organizacemi.

Hlídky soutěží ve 2 věkových kategoriích. 1. věkovou kategorii tvoří žáci 1. - 5. ročníku ZŠ a druhou věkovou kategorie žáci 6. - 9. ročníků ZŠ nebo věkově odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Soutěž mladých zdravotníků je postupová. Do republikového kola postupují vítězná družstva z regionálních kol, do kterých postoupili vítězové kol oblastních.

Hlídky soutěží v praktických dovednostech z první pomoci s použitím standardního zdravotnického materiálu i improvizovaných prostředků, v dopravě postižených a obvazové technice na věrohodně namaskovaných figurantech simulující vážná i lehčí poranění.

Dětské soutěže v poskytování první pomoci se konají již od roku 1981. V českých zemích mají nebývalou dlouholetou tradici a jejími koly prošlo za dobu existence soutěže obrovské množství dětí. Řada z účastníků soutěží Hlídek mladých zdravotníků se potom i v dospělosti věnuje zdravotnickým povoláním. Ať už jsou to lékaři, zdravotničtí záchranáři, či zdravotní sestry. Navíc se děti, které se účastnily a účastní této soutěže nebo se na ni připravují v kroužcích na školách či dětských organizacích, naučí správně poskytnout předlékařskou první pomoc a již mnohokrát tak pomohly zachránit lidský život.

Další informace Vám poskytne:
Vratislav Příhoda, tel: 602 173 278, ICQ 192 168 273, vrata.prihoda@seznam.cz
Anna Altrichterová, tel: 603 492 425, chrudim@cervenykriz.eu

Oficiální stránky soutěže a ilustrační fotky: http://www.cck.chrudim.cz/hmz

Časový harmonogram:
09:45 - 10:15 slavnostní zahájení soutěže (před regionálním muzeem)
10:30 – 13:00 soutěž (I. stupeň)
13:30 – 16:30 soutěž (II. stupeň)
17:30 slavnostní vyhlášení výsledků (před regionálním muzeem)

Poznámky pro editory:
Český červený kříž (zkráceně ČČK) je občanské sdružení působící zejména v oblasti humanitární, sociální a zdravotní. Jeho postavení a hlavní úkoly jsou upraveny Zákonem č.126/1992 Sb. Mezi jeho činnost patří zejména propagace dárcovství krve a oceňování dárců, výuka a poskytování první pomoci, pořádání rekondiční táborů a pobytů, připravenost na katastrofy, pátrací služba, sociální činnosti, šíření Mezinárodního humanitárního práva nebo poskytování humanitární pomoci.

Aktualizováno ( pondělí, 07 červen 2010 07:32 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner