Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Škola a vzdělání Nejlepší mladý chemik je z Letovic

Nejlepší mladý chemik je z Letovic

Email Tisk

Mladý chemikCelostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze. Stala se jím Marie Nevyhoštěná ze ZŠ Letovice.

Ve čtvrtek 30. května 2013 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo vrcholné klání mladých chemiků. Žákovského mistrovství republiky se zúčastnilo 26 finalistů z deseti krajů. „V regionálních kolech soutěžilo celkem 5 000 žáků osmých a devátých tříd základních škol, což předčilo naše očekávání. Zdá se, že chemie je u mladé generace opět v kurzu. To nás velmi těší," pochvaluje si děkan FChT Petr Lošťák, jehož fakulta soutěž pořádá. „Všichni finalisté prokázali nadstandardní vědomosti, takže je právem můžeme považovat za žákovskou elitu národa. Jsem si jistý, že s mnohými z nich se za pár let setkáme u nás na fakultě a že budou velkým přínosem pro náš obor," dodává profesor Kalenda, proděkan pro pedagogiku pořádající fakulty. Soutěž sestávala ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, který připravila SPŠCH v Pardubicích, praktické dovednosti ověřila laboratorní práce, jejíž zadání vypracovala pořádající fakulta. Součet bodových zisků z obou částí určil celkové pořadí. Po napínavém klání následovala nejprve uvolňující a poutavá barmanská show Petra Hurty, který předvedl sérii neuvěřitelných žonglérských kousků. Poté se za přítomnosti významných hostů z řad partnerů soutěže uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen. Z celkového vítězství se nakonec radovala Marie Nevyhoštěná ze ZŠ Letovice. Hned za ní se umístila Veronika Vališová ze stejné školy a třetí příčku obsadil Filip Kolman z pardubické ZŠ Polabiny 1. „Absolutně jsem nečekala, že bych mohla vyhrát. Jela jsem spíš na výlet a viděla se tak na patnáctém místě," popsala své pocity nová královna mladých chemiků. „Za svůj úspěch vděčím především paní učitelce Haně Nečasové. Ta se mi týden co týden věnovala a připravovala mě na soutěž. Bez jejího úsilí bych nevyhrála," dodala vítězka, která si z rukou ředitele Svazu chemického průmyslu ČR Ladislava Nováka odnesla pohár, šerpu, I-Pad, příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice a dárkové tašky od partnerů soutěže.

Generální partner s vítězkou soutěže

Na druhou Veroniku Vališovou čekal rovněž pohár, příslib stipendia, dárkové tašky a I-Pad mini, který jí předal děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Lošťák. Třetímu v pořadí předávala cenu senátorka Parlamentu ČR Miluše Horská a Filip Kolman získal kromě poháru, příslibu stipendia a dárkových tašek jako hlavní cenu LED TV Samsung. „Snažíme se žáky motivovat hodnotnými cenami, které jsou v rámci podobných soutěží nadstandardní. Za to patří poděkování Svazu chemického průmyslu ČR, který je generálním partnerem soutěže a bez jehož podpory by to nebylo možné," uvedla Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání mladých chemiků realizuje. Mezi další hlavní ceny patřila herní konsole Playstation, I-Pad Touch, mikro systém Philips a fotoaparát Nikon. Soutěžící dostali také sadu na pétanque, deskovou hru Scrabble, vstupenky do Národního technického muzea v Praze, dárkové tašky od partnerů a další drobné ceny. Oceněno bylo všech 26 finalistů, prvních pět navíc obdrželo příslib stipendia během prvního roku studia na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice v hodnotě 2 400 Kč měsíčně. Mladí chemici ale v Pardubicích neměřili jen své síly. Mohli si také vyzkoušet, jaké to je být na jeden den studentem vysoké školy. „Snažíme se poskytnout soutěžícím komplexní zážitek. Nabízíme jim ubytování na kolejích, oběd v menze, exkurzi, pokusy v laboratořích, zkrátka plný servis, jakého se dostává našim studentům. Pro žáka deváté třídy je to obrovský zážitek, který může zásadně ovlivnit jeho další životní kroky," vysvětluje profesor Kalenda, který byl zasvěceným průvodcem po fakultě i rodičům a učitelům soutěžících. Finálový den pokračoval v Hotelu Zlatá štika, kde se pro účastníky a partnery soutěže uskutečnil společenský večer. Děkan FChT Univerzity Pardubice Petr Lošťák předal Pamětní medaili za dlouholetou spolupráci v oblasti výchovy mladých chemiků SPŠCH Pardubice, která soutěž před sedmi lety zakládala. Medaili převzal její současný ředitel Jan Ptáček. O podmanivou atmosféru se poté postaral improvizující saxofonista David Wiljo Kangas, působivé vystoupení obstarala orientální tanečnice Heidi Debab. Příjemný zážitek doplnilo chutné občerstvení. „Myslím, že s průběhem jak finálového dne, tak i celé soutěže můžeme být spokojeni. Dokázali jsme představit chemii jako zábavný, poutavý a inspirující obor, který nabízí mladým lidem širokou škálu studijních i pracovních možností. Renomé chemie tak opět stouplo," uzavřel Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu ČR.

Podrobné informaci o soutěži najdete na www.mladychemikcr.cz.

Aktualizováno ( neděle, 09 červen 2013 10:04 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner