Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 19. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Nic už neprozradíš...

Nic už neprozradíš...

Email Tisk

Černý Andělrecenze knihy Černý Anděl

Chcete prožít chvilky napětí ve společnosti známých norských vyšetřovatelů? Tentokrát před nimi stojí opravdu zajímavý případ, nebo spíše případy? Uvidíte sami. Pokud jste milovníky severských detektivek, tato kniha je určena právě vám.

Titul Černý anděl vyšel v originále Svart engel již v roce 2007, u nás jej vydává nakladatelství MOBA až v roce 2016. Jedná se o 3. díl ze série o komisaři Gunnarstrandovi. Tomuto dílu předchází tituly Smrtící investice a Smrt za letní noci. To, že je kniha Černý anděl až třetím dílem série není pro čtenáře žádnou překážkou. Jednotlivé tituly se dají přeskakovat a nemusíte tudíž sérii číst postupně.

Anotace:
Detektiv šéfinspektor Gunnarstranda vede vyšetřování případu policisty Ivara Killiho, který byl v civilu zastřelen. Při zběžné obhlídce jeho bytu najde fotoaparát a v něm kontroverzní snímky velmi mladé dívky. Odnese ho na policejní ředitelství a uloží do zásuvky, ze které ale zakrátko materiál zmizí, stejně jako počítač z Killiho bytu... Policejní vyšetřovatel Frølich zatím pracuje na oddělení, které se zabývá pohřešovanými osobami, a aktuálně vyšetřuje případ zmizelého advokáta s pohnutým rodinným osudem. Gunnarstranda postupně nachází souvislosti mezi oběma zdánlivě nesouvisejícími případy.

O této knize jsem nijak extra dlouho nepřemýšlela, zaujala mě hned na první pohled svou obálkou. Na ní můžeme vidět anděla na černém pozadí. Je zde zřejmá paralela s názvem. Propojení s příběhem se objevuje až na samém konci knihy. Až zde po rozuzlení pochopíte, jak to vlastně s tím černým andělem je. Kdo se jím stal a proč.

Celý příběh je psán poutavou a čtivou formou. Ač má kniha 368 stran, budete ji mít přečtenou během chvilky. Je to naprosto strhující čtení, v němž se stále něco děje. Příběh má spád. Řešeny jsou dva případy, které se až neskutečným způsobem propojují. Jak, proč a čím? To se dočtete právě v této knize. Děj se nijak nezadrhává a každé slovo do příběhu zapadá. Nenajdete zde jedinou chybičku na kráse.

Ač si třeba budete dlouho klást otázku, proč se stala daná událost, co jí předcházelo a v co vyústí, věřte, že autor vám v pravý čas otevře oči a posune vás ve vašich úvahách zase o krok dále. Musíte se však obrnit trpělivostí. Nikdy se vám nestane, že vraha odhalíte dříve, než byste měli. Autor vás bude mást a vláčet v temnotách a bude vám po malých dávkách házet světélka s indiciemi, pomocí nichž společně s komisařem Gunarstrandou a jeho kolegy budete postupně odhalovat důvody a motivy. Musím poznamenat, že tato kniha je napsána opravdu mistrovsky a o žádné nudě a stereotypech se nedá hovořit.

Vypravěč je objektivní. Příběh je psán v er-formě s velkým množstvím dialogů. Dialogy oživují celý příběh. Občas se v nich můžeme setkat s vulgaritou, ale není to nijak časté. Kompozičně je dílo krapet složitější, protože se zde prolínají tři kompoziční postupy, a to chronologický, retrospektivní a paralelní. Paralely můžeme sledovat v rámci jednotlivých kapitol, kde jsou jednotlivé části oddělovány od jiných pomocí značky. Každá část sleduje postup jiného člověka a často se chronologicky prolínají.

Tato kniha se mi hodně líbila a doporučila bych ji všem milovníkům severské krimi, ale třeba i těm, kteří se teprve odvažují tyto neprobádané vody objevit. V knize se nevyskytuje téměř žádná krev a jde jen o super příběh s hledáním pachatele. Dá se skvěle číst před spaním a nemusíte se obávat žádných nočních mur. Subjektivně knihu hodnotím krásnými 100 %. Záslouží si to za svou brilantnost a čistý detektivní příběh.

  


Černý AndělNázev knihy:     Černý anděl
Autor:                  Kjell Ola Dahl

Nakladatelství:  MOBA
Katalog. číslo:   4389
Rok vydání:       2016
Počet stran:       368

ISBN:                  978-80-243-6966-2
EAN:                   9788024369662

Vazba:                Vázáno
Formát:               115 x 185 mm

E-shop:              http://shop.mobaknihy.cz
   

Nakladatelství MOBANakladatelství MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. Dosud vydalo téměř sedm tisíc titulů. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jarmila Pospíšilová, Alena Jakoubková, Jan Bauer…) a zahraničních autorů (Johan Theorin, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Benjamin Black, Linda Castillo, Thomas Enger, Arnaldur Indriðason, Helon Habila, Michael Robotham a další).

              Veškeré informace o knižních titulech nakladatelství MOBA naleznete na www.mobaknihy.cz
.

Autorčin blog

Aktualizováno ( úterý, 12 červenec 2016 07:31 )  


Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o hru ESCAPE ROOM

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.

Albert Einstein


Reklama

Banner
Banner