Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Foto a video Nikon představil novou DSLR nižší střední třídy D5000

Nikon představil novou DSLR nižší střední třídy D5000

Email Tisk

Nikon D5000Nikon uvedl na trh jarní novinku, model digitální zrcadlovky D5000. Nový fotoaparát bude v produktové nabídce Nikon spadat mezi DSLR D60 a D90, jedná se tedy o zrcadlovku nižší střední třídy. Aparát je například nově vybaven výklopným displejem s úhlopříčkou 2,7 palce a dokáže nahrávat ozvučené video v HD rozlišení. Dále nabízí režim Live view, obsahuje CMOS snímač s rozlišením 12,3 Mpix, a umožňuje nastavit citlivost v rozsahu až 100 - 6 400 ISO.

14. dubna 2009 představená digitální zrcadlovka Nikon D5000 bude zastávat nové místo v produktové nabídce mezi stávajícími modely DSLR D60 a D90 (tomu nasvědčuje i číselné označení fotoaparátu). Proto můžeme tento model označit jako DSLR spadající do nižší střední třídy. Nový fotoaparát spojuje kompaktní rozměry a robustní provedení celoplastového těla modelu DSLR D60, s vyšším modelem DLSR D90 zase má společný stejný CMOS snímač s rozlišením 12,3 Mpix a možnost nahrávat ozvučené video v HD rozlišení. Další z zajímavých předností nového fotoaparátu je to, že nabízí výklopný displej, čímž uživateli dává možnost pořizovat snímky z různých kreativních perspektiv (například "žabí" perspektiva od země apod.).

 

Co nového DSLR Nikon D5000 přináší

CMOS snímač
Jak jsme již v úvodu článku uvedli, nová DSLR D5000 je vybavena CMOS snímačem s rozlišením 12,3 Mpix. Jedná se o stejný snímač, jaký je použit ve vyšším modelu DSLR D90. Fotoaparát je vybaven pokročilou technologií protiprachové ochrany, která spojuje využívaní ultrasonického low-pass filtru a "Airflow control" systému. Tento systém pomáhá odstraňovat prach z prostoru před low-pass filtrem (přední část obrazového snímače) pomocí usměrnění toku vzduchu do otvorů poblíž bajonetu. Inovaci neunikl rovněž obrazový procesor "Expeed", který by měl mimo jiné poskytovat zdokonalený a rychlejší výkon, efektivnější redukci šumu a lepší podporu technologie "D-Lighting" pro digitální optimalizaci dynamického rozsahu.

foto_oficialni_nikon_d5000_1

Režim Live view
Oproti nižšímu modelu DSLR D60 je fotoaparát D5000 nově vybaven režimem Live view se zdokonalenými režimy autofokusu a možností nasadit funkci detekce tváře. Dostupné režimy jsou v Live view modu celkem čtyři: 1) "Široký AF" (usnadní zaostřování při fotografování "z ruky"); 2) "Normální AF" (pro přesné zaostření určitého bodu např. u portrétu, makra apod.); 3) "Face Detection" (automaticky rozpozná až 5 tváří v záběru a automaticky zaostří na obličej nacházející se nejblíže k fotoaparátu); 4) "Subject Tracking AF" (jedná se o novinkově zařazenou funkci prediktivního autofokusu sledující a zostřující pohybující se objekt). Pokud není aktivována funkce detekce tváří, je ostření v režimu "Live view" zajišťováno standardně na bázi porovnávání kontrastu.

Možnost nahrávat HD video
Mezi hlavní "tahouny" uvedené novinky patří možnost nahrávat ozvučené video ve vysokém HD rozlišení (režim "D-movie"). D5000 je tak po DSLR D90 druhou zrcadlovkou v produktové řadě Nikon, která je schopná nahrávat video v rozlišení až 1 280 x 720 pixelů (720 p) při rychlosti 24 sn./s. Nahrávání HD videa je ale určitým způsobem limitováno, neboť délka jednoho záběru nesmí přesáhnout 5 minut. Natáčení videa v nižším rozlišení (640 x 424, 320 x 216 pixelů) je pak limitováno 20 minutami na jeden záběr. Zvuk je při videu zaznamenáván zabudovaným mikrofonem pouze monofonně. Dobrou zprávou pro všechny "videofotografy" je nová možnost nastavovat před natáčením záběru clonové číslo, takto lze využívat při natáčení videa kreativní "hrátky" s hloubkou ostrosti. Při natáčení je možné ostřit manuálně, nebo se lze spolehnout na kontinuální autofokus. Rovněž je možné v průběhu natáčení videa měnit parametry jako je například korekce expozice či aretace. Během natáčení videa je podporována VR stabilizace objektivu, pokud ji nasazeny objektiv má. Nahrané video je ukládáno ve standardním formátu AVI. Pro rychlejší export pořízených fotografií a videa ven z fotoaparátu je určeno zabudované rozhraní HDMI (novinka v dané třídě fotoaparátů). Nezanedbatelným rysem nového fotoaparátu je také fakt, že přístroj je kompatibilní se všemi objektivy s bajonetem AF-S, tedy i s objektivy, které nejsou vybaveny vnitřním zaostřovacím motorkem (model DSLR D40 a D60 tuto dispozici neměly).

foto_oficialni_nikon_d5000_2

Výklopný LCD displej do všech stran
Na atraktivitě nového modelu DSLR se bude také výrazně podílet existence výklopného displeje s úhlopříčkou 2,7 palce a rozlišením 230 000 bodů. Zmíněný displej je možné natáčet do všech stran (180° natočení displeje ve směru nahoru a dolů a 180° vychýlení displeje do stran), tím dostává uživatel užitečnou pomůcku při fotografování z neobvyklých perspektiv či tvorbě autoportrétů ("zrcadlový efekt"). LCD displej lze i natočit obrazovkou k fotoaparátu a tak je možné ho chránit například před možným poškozením během přenášení fotoaparátu.

Nikon D5000

Systém autofokusu s 11 zaostřovacími body
D5000 je vybaven systémem autofokusu "Nikon Multi-CAM 100" s 11 zaostřovacími body (včetně 1 křížového senzoru umístěného ve středu). Automatické zaostřování ve špatných světelných podmínkách usnadňuje pomocný AF reflektor. Na výběr jsou celkem 4 režimy autofokusu jako "Single-servo AF" (AF-S); "Continuous-servo AF" (AF-C); automatická volba režimu "AF-A" (samočinně vybírá mezi režimy autofokusu "AF-S" a "AF-C") a automatická aktivace prediktivního zaostřování v závislosti na stavu fotografovaného objektu (režim "AF-A" využívající technologii detekce pohybu). Při manuálním ostření v noci je u fotoaparátu k dispozici funkce elektronické kontroly zaostřování.

Funkční výbava
Nový fotoaparát nabízí standardní nabídku expozičních režimů "Auto", "P" (programová automatika) "S" (poloautomatický režim priority času),"A" (poloautomatický režim priority clony),"M" (plný manuál). Pro méně zkušené uživatele je k dispozici spektrum 19 scénických režimů, mezi kterými můžeme naleznout některé novinky, jako například speciální režimy "Night landscape" (Noční krajina), "Party", "Beach and snow" (Pláž a sníh), "Sunset" (Západ slunce),"Twilight" (Úsvit/soumrak) "High key" (přeexponovaná tonalita), "Low key" (podexponovaná tonalita) a další. Nově je fotoaparát při aktivovaném režimu plné automatiky schopen detekovat scénu pomocí 420pixelového RGB snímače, který se používá i na TTL měření expozice (podobně jako tomu je u vyšších modelů DLSR D3 a D300). Měření expozice je možné kompenzovat v rozmezí +/- 5 EV. Inovována byla i funkce "D-Lighting", která v sobě nově zahrnuje i režim "Auto D-Lighting", jenž sám vyhodnocuje nároky fotografované scény a dle toho volí intenzitu digitálního zesvětlování stínů během fotografování ("Auto", "Extra high", "High", "Normal", "Low" a "Off"), ve snaze nepřepalovat jasové partie v obraze (optimalizuje se dynamický rozsah).

Nikon v D5000 také rozšířil nabídku post-procesingových funkcí, mezi které přibyly některé užitečné volby, jako například korekci soudkovitého zkreslení, korekci perspektivy při jevu sbíhajících se linií v obraze, eliminaci zkreslení při fotografování Fish-eye objektivem, softwarowou simulaci Tilt/shift efektu a podobně. Dodejme, že tyto funkce optických vad fungují pouze při fotografování skrze objektivy s vlastním CPU. Dostupné jsou také různé filtry pro kreativní stylizaci fotografií, jako například "Soft filtr" (změkčení fotografie) či "Skica" (simulace ruční kresby, pomocí vykreslení obrysů objektů ve fotografii). K dispozici jsou nové formáty ořezu v poměru stran 16:9 a 1:1 (čtvercový formát).


Shrnutí
Nová zrcadlovka Nikon D5000 kombinuje přednosti sousedních modelů v produktové řadě DSLR D60 a D90. Při víceméně stejném designu těla fotoaparátu jako stávající DSLR D60 (převládají celoplastové komponenty, tělo fotoaparátu není tak odolné jako v případě DSLR D90) nabízí stejný CMOS snímač s rozlišením 12,3 Mpix jako model D90. Praktickým přínosem je 11bodový autofokus pracující se čtyřmi režimy zaostřování. Výraznou inovací je výklopný 2,7palcový displej s rozlišením 230 000 bodů, který spolu s režimem Live view s detekcí tváří rozšiřuje kreativní možnosti fotografování. Potěšující je i existence režimu nahrávání HD videa s možností ruční volby clonového čísla objektivů, které dosud u stávajících DSLR na trhu chyběl (vyjma hybridního fotoaparátu Panasonic GH1). D5000 umožňuje nastavit větší rozpětí nativní citlivosti 200 - 3 200 ISO než model D60 (100 - 1 600 ISO).

foto_oficialni_nikon_d5000_5

V porovnávání s modelem D90 nemá DSLR D5000 stavový displej a tak je nutno všechny expoziční parametry volit skrze LCD monitor. Rozdíl panuje i počtu ovládacích prvků, neboť D5000 jich má méně než D90 (chybí například přední otočný volič). D5000 má hledáček s pokrytím 95 % scény, což je stejné pokrytí jako nabízí D60 a mírně menší pokrytí, než které nabízí D90 (97 %). Rozdíl v parametrech hledáčku D5000 je patrný v mírně rozdílném koeficientu zvětšení 0,78x (D60=0,80x; D90=0,94x). Nový model přináší rozsáhlou funkční výbavu například v oblasti post-procesingových úprav pořízených fotografií.

Digitální zrcadlovka Nikon D5000 by na trh měla přijít počátkem května 2009 za dosud neuvedenou tuzemskou cenu (v zahraničí se zatím hovoří o ceně cca 720 GBP). Fotoaparát by se měl také prodávat v setovém balení s objektivem Nikkor 18-55 mm VR (předběžná zahraniční cena cca 800 GBP).

Více informací o nové DSLR Nikon D5000 naleznete na stránkách výrobce.

Nikon D5000 - hlavní charakteristika:


Rozlišení: 12,3 Mpix (efektivně)
Typ snímače: CMOS
Vylepšený obrazový procesor Expeed
Citlivost ISO: Auto, 200, 400, 800, 1 600, 3 200; možné dodatečně rozšířit na rozsah citlivosti 100 - 6 400 ISO
Rychlost sériového snímání: cca 4 sn./s.
Možnosti záznamu: RAW (12 bitů); RAW + JPEG (JPEG s volitelnou velikosti rozlišení a úrovní komprese); JPEG
Rozsah časů závěrky:30 - 1/ 4 000 s.; závěrka je testována na 100 000 pracovních cyklů
11 zaostřovacích bodů autofokusu se středovým zaostřovacím bodem uspořádaným do tvaru kříže a funkcí "3D-tracking" pro lepší zaostřování pohybujících se objektů
Vnitřní systém čištění snímače pomocí low-pass filtru a využívání "Airflow control" systému; široká nabídka scénických režimů (celkem 19) a post- procesingových funkcí na úpravu snímků přímo ve fotoaparátu - například korekce perspektivy, simulace tilt-shift efektu, simulace soft-focusu, 6 stylizačních barevných módů, několik režimů digitálního blesku "D-lighting" včetně režimu automatické volby jeho intenzity; režim "Tichá závěrka" pro snížení hluku závěrky při fotografování
LCD displej: 2,7palcový displej výklopný ve všech směrech (180°) ; rozlišení: 230 000 bodů
Video: HD s rozlišením 1 280 x 720/ 24 obr./s, 640 x 424/24 obr./s, 320 x 216/24 obr./s; u HD videa je maximální délka záběru limitovaná časem 5 minut, ostatní rozlišení videa umožňují 1 záběr dlouhý až 20 minut; video je ozvučenu monofonně
HDMI výstup, mikro USB konektor
Typ podporovaných paměťových karet: SD / SDHC
Rozměry: Cca 127 × 104 × 80 mm
Váha: 560 g
Napájení: Lithium-Ion akumulátor EN-EL9a


Zdroje: TZ Nikon a Dpreview.com

 

Nikon

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 23 duben 2009 13:52 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner