Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Občanské sdružení Boii o.s.

Občanské sdružení Boii o.s.

Email Tisk

Občanské sdružení BoiiObčanské sdružení Boii vzniklo v roce 2002 a jeho cílem je oživit keltský odkaz a tradice v našem regionu (zejména Chrudimsko, Nasavrcko).

Hlavní náplní činnosti Boii je realizace tzv. Keltského archeoparku - komplexu, který seznamuje s keltskou civilizací se všem možných úhlů pohledu. Archeopark se skládá ze 3 částí - Keltská stezka Železnými horami (naučná, 9 km dlouhá stezka, která prochází okolím Nasavrk až na keltské oppidum České Lhotice), expozice Po stopách Keltů (v prostorách zámku Nasavrky) a Keltský skanzen (zatím v realizaci).

Hliněná pec, foto: Jaromír Zajíček (c) 2008 FotoZajda.cz

 

Od roku 2004 pořádáme také oslavy keltských svátků - svátek Samhain (keltský Nový rok, slaví se v listopadu), Podzimní rovnodennost a hlavně letní festival Lughnasad (červenec / srpen). Lughnasad je svátkem léta, radosti a veselí - pro návštěvníky každoročně připravujeme pestrý program - od tradičních trhů, keltských řemesel a tanců přes ukázky boje a ohňovou show až po velký koncert stylové hudby.

 

Již několik let organizujeme také vzdělávací programy pro školy. Programy probíhají v keltské expozici a na naučné stezce a každoročně je navštíví desítky školních výprav. V roce 2008 jsme pro tyto programy vytvořili také pracovní sešit o Keltech s názvem S Knírixem po stopách Keltů.
V létě pořádáme ve spolupráci s cestovní kanceláří také týdenní tábor Keltské prázdniny. A velká akce určená hlavně dětem je pak zmíněný podzimní svátek Samhain.

Během roku připravujeme pro veřejnost řadu vzdělávacích akcí - besedy a přednášky o keltské civilizaci a kultuře (v Chrudimi, Pardubicích...) a také semináře keltských řemesel (práce s kůží, výpal keramiky, pečení chleba...).

svátek Lughnasad, foto: Jaromír Zajíček (c) 2008 FotoZajda.czPři realizaci těchto aktivit spolupracuje Boii s odborníky z řad archeologů a historiků a také s řadou dalších partnerů, hlavními z nich jsou město Nasavrky, Pardubický kraj a IC Nasavrky.

Více informací o činností sdružení a keltských aktivitách naleznete na našich webových stránkách www.boii.cz.

Zajímavost na závěr
Většina lidí je hodně překvapena, když slyší název našeho sdružení - Boii o.s. Co slovo Boii vlastně znamená? Je to latinský název, který používali staří Římané pro keltský kmen Bójů. A byl to právě tento kmen, který před  více než 2 tisíci lety obýval území Čech. Proto jsme jeho jméno zvolili i do názvu celého sdružení.Svátek Samhain, foto Jaromír Zajíček (c) 2008 FotoZajda.cz

 

Boii o.s.
Náměstí 1 - Zámek
538 25 Nasavrky
email: boii@boii.cz
web: www.boii.cz

 

 

Foto: Jaromír Zajíček (c) 2008 FotoZajda.cz

Aktualizováno ( neděle, 24 květen 2009 19:50 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner