Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost Občanské sdružení Boii

Občanské sdružení Boii

Email Tisk

Boii o.s. logoObčanské sdružení Boii vzniklo v roce 2002 a jeho cílem je oživit keltský odkaz a tradice v našem regionu (zejména Chrudimsko, Nasavrcko).

Hlavní náplní činnosti Boii je realizace tzv. Keltského Archeoparku - komplexu, který seznamuje s keltskou civilizací se všem možných úhlů pohledu. Archeopark se skládá ze 3 částí - Keltská stezka Železnými horami (naučná, 9 km dlouhá stezka, která prochází okolím Nasavrk až na keltské oppidum České Lhotice), expozice Po stopách Keltů (v zámku Nasavrky) a Keltský skanzen (nyní v realizaci).

 

 

Lughnasad 2008, foto: (c) 2008 Jaromír Zajíček FotoZajda.cz Pořádáme také oslavy keltských svátků - svátek Samhain (keltský Nový rok, slaví se v listopadu), Podzimní rovnodennost a hlavně letní festival Lughnasad (červenec / srpen). Lughnasad je svátkem léta, radosti a veselí - pro návštěvníky každoročně připravujeme pestrý program - od tradičních trhů, keltských řemesel a tanců přes ukázky boje a ohňovou show až po velký koncert keltské hudby. Letos se festival bude konat 30. července 2011.

 

Putování za Kelty na ChrudimskuOrganizujeme také vzdělávací programy pro školy. Programy probíhají v keltské expozici a na naučné stezce a každoročně je navštíví desítky školních výprav. Pro tyto programy jsme vytvořili také 2 pracovní sešity o Keltech s názvem S Knírixem po stopách Keltů (pro I. Stupeň ZŠ) a Po stopách Keltů (pro II. Stupeň ZŠ a pro SŠ). Od roku 2009 organizujeme nově takézážitkové programy keltských řemesel.        
V létě pořádáme ve spolupráci s cestovní kanceláří týdenní tábor Keltské prázdniny.

Během roku připravujeme pro veřejnost řadu vzdělávacích akcí -besedy a přednášky o keltské civilizaci a kultuře a takésemináře keltských řemesel.

 

 V roce 2011 jsme zahájili velký projekt - stavbu keltského archeoskanzenu v Nasavrkách. Jedná se o jedinečný skanzen v celé střední Evropě, který se skládá z téměř 30 budov. 

Stránky Boii o.s.Při realizaci těchto aktivit spolupracuje Boii s řadou partnerů, hlavními z nich jsou město Nasavrky, Pardubický kraj a IC Nasavrky.

 

Více informací o činností sdružení a keltských aktivitách naleznete na webových stránkách www.boii.cz.

 

Zajímavost na závěr 

Většina lidí je hodně překvapena, když slyší název našeho sdružení - Boii o.s. Co slovo Boii vlastně znamená? Je to latinský název, který používali staří Římané pro keltský kmen Bójů.

A byl to právě tento kmen, který před  více než 2 tisíci lety obýval území Čech. Proto jsme jeho jméno zvolili i do názvu celého sdružení.

 

 

Aktualizováno ( středa, 20 duben 2011 20:45 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner