Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Odstraňování sněhu ve městě Chrudim po víkendové sněhové kalamitě

Odstraňování sněhu ve městě Chrudim po víkendové sněhové kalamitě

Email Tisk

Odstraňování sněhu ve městě Chrudim po víkendové sněhové kalamitěMěsto Chrudim je jedním z měst, ve kterých byla sněhová nadílka skutečně bohatá: ještě v noci z neděle na pondělí (10. - 11. 1. 2010) napadlo cca 20 cm nového sněhu.


S odstraňováním sněhu ve městě se začalo ve 2.30 hodin ráno. Nasazena byla veškerá dostupná technika TS i technika smluvně zajištěná. Pluhování prováděly 2 multikáry TS, 2 malotraktory TS, 2 malotraktory cizí, sypač s radlicí TS, 2 traktory s radlicí a čelní nakladač, ráno po 8.00 hod. byl nasazen ještě jeden traktor s radlicí a multikára s radlicí.


Pluhování se začalo provádět přednostně na komunikacích v I. pořadí důležitosti tj. trasy MHD a dopravně důležité komunikace pro zásobování. Chodníky se udržovaly prioritně na trase ze sídlišť do středu města, nádraží a do průmyslových zón. Nakladač odstraňoval sníh celou noc ze zastávek MHD pro jejich snadnější výstup a nástup, po jejich dokončení bylo zahájeno odstraňování sněhu z parkovišť ve středu města.


Pluhování komunikací a chodníků se provádělo průběžně po celý den, stejně tak začal být odstraňován rozbředlý sníh z křižovatek.


Od ranních hodin se provádělo na přechodech pro chodce a světelných křižovatkách ruční prohrnování přechodů přes sněhové bariéry, které místy dosahovaly výšky 50-60 cm a šíře cca 1,5m. Na tyto práce bylo nasazeno 8 lidí, od cca 11.00 hodin bylo na prohrnování průchodů nasazeno ještě 23 dobrovolných hasičů.


Ve večerních hodinách (po 18.00 hodině) byl zahájen úklid parkovišť, kde je ve večerních hodinách menší množství aut: před poliklinikou, na Masarykově náměstí po obou stranách, na Resselově náměstí, u divadla, u Finančního úřadu a na Moravově zahradě. Po dokončení parkovišť pokračoval nakladač v čištění křižovatek na Palackého ul., Novoměstské, Čs. armády,  Topolské, V Tejnecku a na Tyršově náměstí. Pluhovaní se od pondělního rána provádělo v místních částech města v tomto pořadí: Markovice, Medlešice, Vestec, Topol, Vlčnov, Vlčí hora, Píšťovy a Podhůra až do zahrádek. V rámci možností se pluhování provádělo dle připomínek a žádostí občanů a institucí (např. Hospic, poliklinika).


Na úklid schodů, mostů a lávek bylo nasazeno 10 brigádníků, kteří odstraňovali sníh a prováděli případný posyp, zejména na Širokých schodech, schodech ze Školního náměstí na Žižkovo, z Novoměstské na Žižkovo, ze Široké ul. k divadlu, schody v sídlišti Na Šancích a Větrníku, schody, a chodník ze Sladkovského do MKO, z MKO do Střelecké, schody a chodník ze Slovenské ul. do Malecké, podchod včetně přístupových chodníků, mosty a lávky přes řeku Chrudimku a náhon.


V úterý ráno byl zahájen úklid parkovišť ve všech sídlištích, kde to umožnila dopravní situace (odjezdy aut rezidentů), opakovaně se odstraňoval rozbředlý sníh z křižovatek. Nasazená technika postupovala v rozšiřování komunikací a chodníků, zahájilo se čištění křižovatek v ulicích Vrchlického, Havlíčkova a u divadla, prováděla se likvidace sněhových bariér na Jungmannově nábřeží. V průběhu dne se dále provádělo čištění průchodů na přechodech a  odhazování sněhu od přístřešků na odpad (kde to jejich majitelé neudělali).


V úterý večer byl zahájen odvoz sněhu z vybraných ulic, kde sněhové bariéry brání bezpečnému průjezdu vozidel a kde nebylo možné kvůli úzkému profilu ulic sníh dále vyhrnovat (nejdříve byl odstraněn sníh v ulici Fibichova, ve středu se pokračovalo v odvozu sněhu v ulicích Sv. Čecha a Dostálova).


Ve středu bylo prováděno rozšiřování komunikací a chodníku v sídlištích. U Stadionu se provádělo odstraňování sněhu na příjezdech a výpadech do a ze sídliště. Čištění křižovatek se provádělo v Poděbradově ul., Husově a Čs. armády, kde bylo současné rozšiřováno stání pro autobusy. Dopoledne byl odstraňován sníh na příchodových cestách na hřbitovech, kde pracovníci navíc odstraňovali popadané větvě a shrnovali sníh ze stromů. Ve večerních hodinách se provedlo odstraňování sněhu z parkoviště za nemocnicí a v průmyslové zóně západ.


Přívaly sněhu působily velké potíže popelářům při vyprazdňování kontejnerů a popelnic. Velkou pomoc by zajistili majitelé těchto nádob, kdyby v den svozu odstranili sníh před přístřešky pro snadnější manipulaci s nádobami. Nemalé problémy působí řidičům svozových vozidel špatně zaparkovaná auta.


Úklid sněhu bude pokračovat i nadále prohrnováním komunikací a chodníků, čištěním průchodů na přechodech, čištěním křižovatek a zastávek MHD. Z vytipovaných míst bude pokračovat odvoz sněhových bariér.


Ve čtvrtek bude rovněž zahájen shoz převislého sněhu a ledu ze střech objektů ve vlastnictví města Chrudim.


Výdaje na zimní údržbu v Chrudimi činí od pátku 8. ledna do středy 13. ledna 2010 částku ve výši cca 1,1 mil. korun.


Chtěli bychom v souvislosti se sněhovou kalamitou poděkovat všem pracovníkům TS, dobrovolným hasičům, brigádníkům a všem, kteří se do odstraňování sněhu zapojili.


Především bychom chtěli poděkovat obyvatelům města Chrudim za trpělivost a pochopení a samozřejmě za to, že se velké množství obyvatel města samo zapojilo do úklidu sněhu na chodnících a dalších místech.

 
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner