Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 20. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Opakovaný vtip není vtipem

Opakovaný vtip není vtipem

Email Tisk

Zabiják Anders a jeho přátelérecenze knihy 
Zabiják Anders a jeho přátelé

Na Stoletého staříka, první dílo Jonase Jonassona, se pěly oslavné ódy, mě však minul. Cestu mi zkřížila až Analfabetka, která uměla počítat a musím přiznat, že svým svérázným humorem a absurdními situacemi si mě cele získala. Konečně knížka, u níž jsem se po dlouhé době od srdce zasmála. Pak už jen stačilo doplnit vzdělání Staříkem a těšit se na další autorův tah.

A je tu Zabiják Anders a jeho přátelé. Bude i tahle jízda zábavná a vtipná?

Inu, obě položky příběh splňuje, ale problém je v tom, že ten humor je pořád tak nějak stejný. Absurdní situace jedou jako podle šablony a za chvíli jsem měla pocit, že vlastně čtu úplně to samé, co už předtím v Analfabetce, jen postavy změnily jména. Není to takový problém, pokud je Zabiják Anders vaší první knihou. Když je však již třetí v pořadí, máme tu onen pověstný problém s opakovaným vtipem. Za chvíli totiž nebudete mít potíže odhadnout, jak to všechno bude pokračovat. Žádná velká překvapení. Šablonovité. Celé to na mě působilo značně řídkým a plytkým dojmem. Nehledě na to, že si Jonas nejspíš potřeboval ventilovat nějaké osobní nesrovnalosti s Bohem. To by také nemuselo být na škodu, pokud by to ovšem dělal nějakým záživnějším způsobem.

Přitom se mi nezdá, že by si Jonasson vzal na paškál nudné téma. Kontrast zestárlého zabijáka, který je vlastně v jádru dobrý chlap, jež ani zabíjet nechce a rozhodne se hledat spásu v křesťanství, spolu se zkrachovalou pastorkou Johannou, která má o Bohu značné pochybnosti, by mohl fungovat jedna báseň. Jenže tomu tak není. 

Abych byla upřímná, kniha má i své vtipné momenty. Opravdu jsem se několikrát srdečně zasmála, bohužel to však nebylo tak často, jak bych si u dobře napsaného a humorného díla představovala. Některé absurdní situace už jsou tak přetažené, že nejsou ani vtipné. Co by mělo být legrační, působí místy poněkud křečovitě. Jako by se autor snažil našroubovat vtipy ze svých předešlých knih na nové situace a postavy.

Zabiják Anders jede na stejné šabloně jako Stařík a Analfabetka, což dobře fungovalo dvakrát, potřetí už to ovšem tolik netáhne.

Problém může být i v samotných postavách, které jsou sice do začátku vybaveny dobrou směsicí kontrastů a vychytralosti, ovšem tak nějak nejsou dotažené do konce a to ať už se jedná o na víru nově obráceného Anderse (jež si plnými doušky užívá Kristovu krev v podobě vína, když to pivo už by neměl), nebo intrikánskou pastorku Johannu (vytrvale používající citáty z Bible v naprosto nevhodných souvislostech), která se rozhodne spolu s recepčním Perem Perssonem (jehož jméno si není nikdo schopen zapamatovat), rozjet výdělečný byznys v podobě lámání kostí na zakázku. Ale co dělat, když se váš hlavní a jediný zabiják rozhodne, že už neublíží ani mouše? To je jednoduché, zvýšíme sázky, vybereme co nejvíce peněz a bez splnění závazků se s nahrabanými penězi vypaříme do nějakého daňového ráje. A je úplně jedno, že vám bude v patách prakticky celé zločinecké podsvětí.

Co na to ve finále říct? I když je Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel) postaven na osvědčené platformě, protentokrát už to nefunguje tak dobře, jelikož příběh jako takový nepřináší nic nového. Autorův projev působí značně zadýchaně, a přestože má i světlé momenty a vyplodí opravdu povedený vtip, celek působí jako chladně vypočítaný kalkul, spoléhající na to, že se bude prodávat sám na základě úspěchu předchozích knih.

Opravdu oceňuji autorovu snahu psát humorné knihy v době, kdy jich je poskrovnu, ale měl by přestat tolik tlačit na pilu jako v posledním případě, kdy výsledkem je jen šedý průměr s několika sice velmi dobrými momenty, jež ovšem nedokáží zachránit celkovou situaci.

Jonasi, umíš to rozhodně líp.

Hodnocení: 3/5 

Zabiják Anders a jeho přátelé

 


Název knihy :            Zabiják Anders a jeho přátelé
Zabiják Anders a jeho přáteléAutor:                       Jonas Jonasson

Nakladatelství:          Panteon
ISBN:                       978-80-87697-50-4
EAN:                        9788087697504

Počet stran:              320
Vazba:                      měkká s chlopněmi
Formát, hmotnost:     134 × 210 mm
Datum vydání:          15. 6. 2016

Formát:                     kniha, e-kniha
E-shop:                     kniha - http://knihypanteon.cz
                                e-kniha - http://www.palmknihy.cz

 

  

Nakladatelství Patheon
Nakladatelství Panteon
vzniklo v roce 2012 a na české poměry se o něm nebývale rychle začalo mluvit. Od začátku se zaměřilo na vydávání úspěšných titulů současné zahraniční beletrie, které většinou spojuje detektivní žánr.

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od švédského autora Jonase Jonassona, se kterou nakladatelství přišlo v roce 2012, se doslova přes noc stala bestsellerem a prodalo se jí neuvěřitelných 50 tisíc výtisků.

Úspěšné byly i další knihy, které Panteon vydal v roce 2013 - Konec vosí sezóny od Denise Miny, kniha Neviditelný strážce, kterou napsala španělská autorka Dolores Redondo, Případ Vincent Franke Christoffera Carlssona i Vodní labyrint od Erica Frattiniho.

  


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Aktualizováno ( neděle, 25 září 2016 19:14 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Ta pravá láska je vždy nešťastná.

Matthew Arnold


Reklama

Banner
Banner
Banner