Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Origami - umění trpělivosti

Origami - umění trpělivosti

Email Tisk

Orizuru - symbol míru a nadějeOrigami je japonské umění skládání papíru, které má v Zemi vycházejícího slunce dlouhou tradici a dnes je známé po celém světě.

Kořeny origami sahají až do 9. století a i když je počet prvotních technik relativně malý, dnes neexistuje téměř nic, co by se nedalo z papíru složit. Základním principem origami je poskládat nejčastěji čtvercový papír do kýžené podoby bez použití lepidla a dalšího zastřihování, ale ani to není modernímu origami cizí. 

Když se řekne origami, mnoho z vás si jistě vybaví tradičního papírového jeřába (japonsky Orizuru), ale i náš parníček a nebe-peklo-ráj by se dal zařadit k tomuto umění, ačkoli se vyvinulo zcela nezávisle.Drak z dolaru
Záleží zde hlavně na přesnosti, trpělivosti a pečlivosti. Začátky mohou být těžké, ale vaše píle se vyplatí - je úžasné vidět, jak se pod vašima rukama obyčejný čtverec papíru mění v něco úplně jiného. Navíc vaše skládanky se mohou stát originálním dárečkem pro vaše blízké.

Origami růže

Na internetu najdete velké množství návodů na skládání a spousta tipů a triků. Stačí jen začít.

V USA se v posledních letech rozmáhá tvoření origami z papírových bankovek. Pravidlem je, že dolary musí být i po rozložení celé a nepoškozené. Díky tomu na prodavače občas čeká při placení zajímavé překvapení.

socha Sadako Sasaki v Hirošimě

A na závěr krátký příběh... V Japonsku se věří, že pokud složíte tisíc jeřábů Orizuru, splní se vám jedno přání. Tato legenda je v dnešní době známá hlavně díky osudu dívky jménem Sadako Sasaki. Po atomovém útoku na Hirošimu doktoři tehdy jedenáctileté Sadako diagnostikovali leukémii jako důsledek ozáření. S přáním uzdravit se začala skládat tisíc jeřábů, nicméně zemřela, než je stačila dokončit. V Hirošimě byla roku 1958 odhalena socha Sadako držící v rukou zlatého jeřába. Sadako se tak stala známým symbolem důsledků použití jaderných zbraní a zároveň přáním dětí, aby se přestalo válčit. 

Aktualizováno ( středa, 13 březen 2013 14:29 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner