Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 18. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Pálavské vinobraní slaví 70. ročník řadou jubilejních novinek

Pálavské vinobraní slaví 70. ročník řadou jubilejních novinek

Email Tisk

Pálavské vinobraní slaví 70. ročník řadou jubilejních novinekMikulov, město s vůní jihu, zve o druhém zářijovém víkendu na 70. ročník Pálavského vinobraní, které vzdává hold vínu a místním vinařům. K nabitému programu letos organizátoři přidali také dárek v podobě vstupenek do nedalekého akvaparku. Město připravilo k výročí také výstavu a speciální vydání novin.

Oslavami bude žít od 8. do 10. září 2017 celé město, zámek i nedaleké památky Kozí hrádek a Svatý kopeček. „Pálavské vinobraní patří mezi největší festivaly vína a každoročně přitáhne desetitisíce turistů z tuzemska i zahraničí. Nedokážeme si jej představit bez koncertů známých jmen, ale také folkloru, večerní pochodňové show, historického průvodu s králem Václavem IV. či výstupu na Svatý kopeček. Každý rok však chceme přijít také s něčím novým.

Letos jsme se dohodli s Aqualandem Moravia, že každá vstupenka na vinobraní slouží zároveň jako poukaz 1+1 do akvaparku. Návštěvníci tak mohou spojit vinobraní s relaxací ve vodním ráji, případně přijet kdykoli do 15. listopadu, kdy končí platnost tohoto bonusu,“ láká David Gerneš, ředitel společnosti Mikulovská rozvojová, která akci pro město organizačně zajišťuje.

K Pálavskému vinobraní patří neodmyslitelně víno. „Chceme víno opět představit jako součást naší kultury. Rádi bychom návštěvníkům ukázali, jak inspirativní může být a kolika smysly je třeba k němu přistupovat, abychom mu porozuměli. Nově vznikl vzdělávací program Po stopách vinaře, při kterém návštěvníci lépe poznají práci a úsilí vinařů, než se víno dostane na stůl. Program nabízí soutěž složenou z interaktivních her, v nichž se dozví mnohé o práci na vinohradech, výrobě vína i místním folkloru. Pro dospělé bude součástí soutěže také sommeliérský kurz,“ zve Gerneš.

Pálavské vinobraní slaví 70. ročník řadou jubilejních novinekMikulov je Mekkou nejen vína, ale díky výtvarnému sympoziu „dílna“ i moderního umění. Tento fakt inspiroval produkční tým vinobraní k vytvoření artové stěny na mikulovském zámku. Irma Konešová, hlavní produkční festivalu, vysvětluje jejich nápad: „Inspirujte se Mikulovem s jeho panoramaty, slavnostním veselím či skvělým vínem a přijďte vyjádřit své dojmy z Pálavského vinobraní prostřednictvím barev a štětce. Přispějete tak ke vzniku tří velkoformátových obrazů, kde se na jednom plátně setkají vize a nápady, které v návštěvnících naše „město s vůní jihu“ probudí. Každého zaujme jiný detail, každý má jiný styl a techniku. Dohromady tak vznikne koláž, která bude společným dílem všech, kteří si město a Pálavské vinobraní zamilovali. Budeme se na vás těšit v sobotu 9. září v čase od 10.00 do 18.00 hodin na východní terase mikulovského zámku. Vstup přes pokladnu zámku pod
horním nádvořím.“

Inovace se dočká i oblíbený nedělní výstup na Svatý kopeček, který bude letos bohatší o umělecký a současně spirituální zážitek v podobě oživlé křížové cesty. Scénář Tisková zpráva Pálavské vinobraní 2017 a choreografii připravil společně se svými studenty Adam Halaš, vedoucí katedry pantomimy z pražské Hudební a taneční fakulty AMU. Jubilejní ročník přinese i speciální vydání novin. To představí historii vinobraní, do níž patří začátky pod Sirotčím hrádkem i socialistická etapa, slavné osobnosti vybírají tipy z letošního programu, starosta Mikulova Rostislav Koštial v rozhovoru zavzpomíná na svoje zážitky z vinobraní a zamyslí se nad jeho podobou do budoucna.

Celých sedm dekád vinobraní mapuje i nově připravovaná výstava Regionálního muzea v Mikulově pod názvem 70´ Pálavské vinobraní 1947-2017, která se ohlíží za jeho historií. Návštěvníkům přibližuje kontext počátků slavnosti v roce 1947 a mapuje také následující období politické slavnosti. To vyvrcholilo v roce 1975, kdy se Pálavské vinobraní na patnáct let změnilo v Okresní slavnost hraničářů. Avšak výstava prezentuje i soudobou proměnu, po níž se vinobraní stalo festivalem kultury, vína a zábavy. Hlavní téma výstavy je rámováno dvěma výraznými motivy, které s Pálavským vinobraním úzce souvisejí - vínem a folklórem. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 7. září v 17 hodin na mikulovském zámku.

Kompletní program i všechny užitečné informace o vstupenkách, dopravě, ubytování nebo parkování najdete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz

Aktualizováno ( pondělí, 28 srpen 2017 11:19 )  
Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner