Přesně před 30 lety byl zastřelen John Lennon

John LennonDnes je tomu přesně 30 let ode dne, kdy se John Lennon, legendární hudebník skupiny Beatles, stal obětí atentátu. Když se v  pozdních nočních hodinách dne 8. 12. 1980 se vracel z natáčení, před branou jeho newyorského bytu v the Dakota jej pěti ranami těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman. John Lennon zemřel ještě téže noci.

John Lennon je v široké veřejnosti znám především ve spojitosti se skupinou Beatles, která začala fungovat v roce 1957, kdy se na pouti v anglickém Wooltonu John Lennon seznámil s Paulem McCartneym a přivedl ho do své skupiny jako kytaristu. Tímto okamžikem vzniklo nejslavnější hudební spojení všech dob – Lennon/McCartney. Lennon a McCartney pak začali spolupracovat na psaní písní, za první dva roky spolupráce jich napsali kolem jednoho sta.

John LennonV roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se s manželkou Yoko Ono přestěhoval natrvalo do USA, zabydleli se v domě v New Yorku.

John Lennon se prosadil také jako malíř, herec, spisovatel a politický aktivista. V březnu roku 1964 vydal Lennon svou první knihu In His Own Write, takřka přes noc se stala bestsellerem. O rok později vydal další knihu s názvem A Spaniard in the Works.

Po jeho smrti se vyrojila spousta teorií o fingované vraždě a Lennonovi, který žije někde v tichomoří na zapadlém ostrově. Lennonova vdova, Yoko Ono, žije v Dakota House dodnes.

Lennonovy písně (např. Imagine, Strawberry Fields Forever) jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.

John Lennon má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.