Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Pravdu o smrti své matky zjistila až po otevření archívů STB v roce 2008

Pravdu o smrti své matky zjistila až po otevření archívů STB v roce 2008

Email Tisk

Hlas pro vrahaV roce 1952 vzbudila v Kroměříži rozruch náhlá smrt 22 leté Marie, která se údajně otrávila svítiplynem. Zůstali po ní tři děti. Jedním z nich byla Olina Táborská, pro kterou byla téměř 60 let smrt její matky zahalena tajemstvím. Pravdu se dozvěděla až po otevření archivu StB v roce 2008. Její vyprávění v knize Hlas pro vraha je strhující, velmi otevřená generační výpověď mapující život v totalitním Československu na osudu jedné moravské rodiny. Román podle skutečné události, v němž autorka kvůli potomkům změnila pouze jména hlavních hrdinů, uvádí v těchto dnech na knižní pulty nakladatelství Motto.

V knize Hlas pro vraha vypráví Olina Táborská příběh Anny, prostřední dcery zavražděné ženy, která celý život nepřestala pátrat po tom, jak to v roce 1952 se smrtí její matky skutečně bylo. Složky z vyšetřování dostaly v roce 1956 razítko Přísně tajné a putovaly do sklepení archivu StB. V roce 2008 se archivy StB s nejutajovanějšími složkami otevřely. Zatímco složky jejího otce a jeho kamarádů byly zničeny, ta, kterou StB vedla na její matku Marii, v archivu zůstala. V roce 2010 si Anna přebrala v Ústavu pro výzkum totalitních režimů krabici s osmi sty dokumenty s názvem Marie H., podezření z vraždy. Dočetla se o nešťastném manželství rodičů a také o zločinech z padesátých let, kdy se osoby „ohrožující“ budování komunismu jednoduše odstranily vraždou. 

„Celým životem mě pronásledovala otázka: Jak to bylo doopravdy? Všichni se smířili s tím, že už se to nikdy nedozvědí, jen já ne. Když se odtajnily v archivu StB složky s razítkem Přísně tajné, bylo mi šedesát. Poté, co jsem po několikaletém pročítání svazků objevila pravdu, šlo psaní příběhu samo. Nakonec se všechny mé životní kroky jaksi spojily. Myslím, že sebelepší fabulátor by nevymyslel to, co jsem objevila,“ říká Olina Táborská, která se stala novinářkou v totalitním režimu; působila v celostátních denících, později také jako redaktorka v ženských časopisech.

 

Název knihy:                 Hlas pro vraha
Autoři:                             Olina Táborská

Žánr:                               román
Doporučeno od:           15+

EAN:                               9788026703747
ISBN:                              978-80-26-70374-7
Počet stran:                   464 stran
Formát:                          125x205 mm - vázaná s papírovým potahem s lam. přetahem
Nakladatelstvi:              Motto
Datum vydání:               11. 3. 2015

E-shop:                           www.albatrosmedia.cz

Ukázková kapitola:       zde 

MottoMotto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

Albatros média

Albatros Media a.s. je mediální společnost nabízející pod značkami devíti samostatných nakladatelství Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Edika, Motto, Plus, XYZ a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů - knih, interaktivních encyklopedií na CD-ROM, audionahrávek a DVD.

Albatros media, a.s.

Aktualizováno ( středa, 01 duben 2015 11:50 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Slávu velkých lidí vždy měříme prostředky, kterými ji dosáhli.

ROCHEFOUCAULD


Reklama

Banner