Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 20. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Pravý leopardí kožich

Pravý leopardí kožich

Email Tisk

Pravý leopardí kožich (Hana Kolaříková)recenze knihy
Pravý leopardí kožich (Hana Kolaříková)

Anotace - Román o ztrátě, která otevřela nebezpečnou cestu do hlubin vlastní duše. Jana otěhotněla, Jana předčasně porodila, Jana přišla o dítě. Co všechno z rodinné historie se může ukázat během šesti neděl? A je osud jedné generace osudem i těch dalších, jako když si lidé přehazují horkou bramboru? U Jany se přítomnost i budoucnost zakusují do minulosti jako had do svého ocasu a hlas krve nelze přeslechnout…

Hana Kolaříková napsala působivý psychologický román o ženě, která se po smrti dítěte ocitla ve zlomové situaci. Matka, otec, muž, milenec, nejbližší přítelkyně – kdo jí dokáže ukázat světlo? Najde Jana klíč ke svému nitru hluboko v rodinné historii, která sahá až k holocaustu? Nebo v Africe, která opájí smysly?

Popravdě, z knihy jsem zezačátku měla trošičku strach. Nikdy mě psychologické romány moc nebraly, ale u téhle knihy se to jaksi změnilo, a jsem moc ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst.

Příběh knihy je velmi pochmurný a psychologické. Hlavní postava Jana předčasně porodí své miminko, které ale přežije pouhé dva dny a pak zemře. Z Jany se stává záhy citlivá troska, vzdalující se od všech příbuzných a přátel, uzavírající se do sebe. Popravdě, která matka by se neuzavřela do sebe, kdyby přišla o svoje miminko?

Popravdě, bylo mi jí fakt líto. Rozhodně to neměla lehké. I když mi během čtení, a to bych autorce chtěla vytktnou, přišlo, že se více zabývá ostatními postavami, než právě Janou. Nevím, jestli to přišlo jenom mně, ale Jana mi přišla tak nějak odstrčená do pozadí, i když byla hlavní postavou knihy.

Kniha je plná psychologických úvah a myšlenek a spousty přirovnání. Trošičku jsem se v nich ze začátku ztrácela, protože se nacházeli prakticky na každé straně. Ale po chvíli se do nich vžijete. Povídka, nebo teda spíše kniha, nás provází životem Jany, jejích přátel a rodiny.

Během čtení se dostáváme k průřezům z historie, kdy Janiny předci byli židé, nejvíce se tam objevuje Janina babička Erna, kterou odvezli nacisté do koncentračního tábora. Jana bydlí v bytě právě po babičce Erně. Bydlela s přítelem Alekem, který ji ale opustil. A tak Jana bydlí sama ve velkém bytě uzavírá se před světem a halí se do temnoty. Nejí, skoro nespí a pořád jen přemýšlí nad světem.

Co se mi líbilo, bylo trochu pomalejší vyprávění, žádný spěch, i se tam mluvilo o počasí. Autoričin jazyk je pozoruhodný, to, jak dokáže popsat různé myšlenky a stavy je naprosto překvapivé. Nejpřekvapivější byl hlavně závěr knihy. Od téhle knihy se jednoduše neodtrhnete.

Dovolím si podotknout, že kniha rozhodně není pro každého. Někoho může zdlouhavé psychologické přemýšlení naprosto odradit od příběhu, někoho to naopak nadchne. Já byla tak někde mezi tím, ale více se přikláním do skupiny „Nadchlo“. Na letní dovolenou tato kniha není, je to spíše náročnější čtení.

 


Název knihy:         Pravý leopardí kožich
Pravý leopardí kožich (Hana Kolaříková)Autor:                    Hana Kolaříková

Nakladatelství:      HOST
Rok vydání:           2017
Počet stran:           224

ISBN:                     978-80-7577-080-6
EAN:                      9788075770806E-shop:                 kniha - http://nakladatelstvi.HOSTbrno.cz
                                 
                              e-kniha - http://www.PalmKnihy.cz
   
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

   

 

HostNakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni" (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

 


PalmKnihy
PalmKnihy
- Největší a nejstarší obchod s elektronickými knihami v České republice. Jednoduše, pohodlně a rychle přímo ve všech dostupných formátech. Více než 11.000 e-knih na jednom místě.

Autorčin blog 

Aktualizováno ( středa, 16 srpen 2017 13:05 )  


Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Udělej nějakou věc a získáš její sílu.

EMERSON


Reklama

Banner
Banner