Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Před 17 lety zemřela princezna Diana

Před 17 lety zemřela princezna Diana

Email Tisk

Princezna DianaPřed 17 lety po tragické dopravní nehodě zemřela Diana, princezna z Walesu

Krátce po půlnoci, 31. srpna 1997, vůz, ve kterém cestovala spolu se svým milencem Dodim Al-Fayedem, vjel do tunelu Place de I´Alma v Paříži. Řidič, při snaze ujet bulvárním novinářům, ve vysoké rychlosti čelně narazil do jedno z třinácti pilířů. Dodi Al-Fayed a řidič, Henri Paul, byli na místě mrtví. Lady Diana ležela uvězněná pod troskami auta. Její zranění byla velmi závažná. Srdce měla přemístěné z levé na pravou stranu, rozřízlou plicní tepnu. Lékaři i přes veškerou snahu museli nakonec konstatovat Dianinu smrt.

Od svého zasnoubení s princem Charlesem až do své smrtelné nehody byla princezna Diana jednou z nejznámějších žen na celém světě. Po svém rozvodu usilovala o vytvoření svého nového veřejného postavení a působení, které zpočívalo především v pomoci potřebným. Lady Diana převzala ochranu nad několika charitativními Princezna Dianaorganizacemi. V roce 1997 navštívila Angolu, kde sloužila u mezinárodního červeného kříže jako dobrovolník, účastnila se projektu "uvědomění si nebezpečnosti min okolo domovů a vesnic". Její zájem o miny byl zaměřen především na zranění, která způsobují a to nejvíce na dětech. Celým světem proletěla fotografie princezny ve vojenské bundě a helmě procházející se po minovém poli. Princeznina snaha natolik ovlivnila OSN, že došlo k podepsání Ottavské úmluvy, která zakazuje použití, výrobu a transfer protipěchotních min. Pokračovala ve své práci v organizaci na pomoc lidem postiženým AIDS. Podařilo se jí změnit pohled veřejnosti a dala tak trpícím lidem naději na lepší život.

Úmrtí princezny Diany bylo provázeno neobyčejně hlubokým a rozsáhlým smutkem celého světa. Pohřeb se konal 6. září 1997 ve Westminsterkém opatství. Na její pohřeb přišly tři miliony lidí, poslední rozloučení sledovalo dvě a půl miliardy diváků ve 187 státech.


Diana je pohřbena v Altorp Park, ve svém domově Northamptonshire, na malém ostrůvku známém jako The Oval. Cestu k jezírku lemuje 36 dubů, podle jejího věku v době úmrtí. Místo stráží čtyři černé labutě. Blízko taky stojí starobylé arboretum, které před sluncem chrání stromy zasazené princem Williamem a Herrym, princeznou samotnou a dalšími členy rodiny.

Aktualizováno ( neděle, 31 srpen 2014 17:18 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner