Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 22. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebi

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebi

Email Tisk

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebiK Aviatické pouti neodmyslitelně patří i ukázky proudových letadel. V letošním ročníku se o víkendu 28. a 29. května 2016 představí divákům Aviatické pouti jak moderní Gripeny Armády České republiky, tak i zcela unikátní Messerschmitt Me 262 Schwalbe, jehož konstrukce vznikla v období druhé světové války.

„Německé letouny Schwalbe (Vlaštovka), u nás často přezdívané Švalbina nebo Turbína, se staly prvními operačně nasazenými proudovými letouny v historii letectví a do bojů druhé světové války zasáhly již od poloviny roku 1944. Celkem bylo vyrobeno necelých jeden a půl tisíce kusů a na sklonku války byly k vidění i nad Čechami a tento typ také neblaze zasáhl při potlačování Pražského povstání v květnu 1945. Po skončení války zůstalo na našem území poměrně dost kusů těchto letadel s různým stavem poškození. Z toho bylo v pražském podniku Avia zkompletováno deset letadel, které se staly prvním proudovým typem zařazeným do výzbroje našeho vojenského letectva. Jsme velice rádi, že se nám podařilo zajistit vystoupení tohoto unikátního typu. Ten provozuje nadace Messerschmitt Stiftung z Německa a divákům na pardubickém letišti se představí ve velkoprostorové scéně z období konce druhé světové války, ale také ve velkoskupině historických letadel přezdívané Balbo. Skupina měla v loňském roce na Aviatické pouti a zároveň i na českém nebi premiéru a jak u pilotů, tak především u diváků sklidila nebývalý úspěch. Proto s ní samozřejmě počítáme i v letošním ročníku,“ přibližuje jedno z řady zajímavých čísel Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Proudový Messerschmitt se během Aviatické pouti představí na pardubickém nebi

Proudový Messerschmitt je jen jedním z řady letadel, které se představí v pět a půl hodiny trvající letovém programu. Pestrý pozemní program bude po oba dny, 28. a 29. května 2016, na pardubickém letišti probíhat již od dopoledních hodin.

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.

Aktualizováno ( čtvrtek, 28 duben 2016 19:49 )  
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner