Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 14. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Pulitzerova cena za "neviditelná světla"

Pulitzerova cena za "neviditelná světla"

Email Tisk

Anthony Doerr - Jsou světla, která nevidímerecenze audioknihy
Anthony Doerr - Jsou světla, která nevidíme

Nevyčerpatelné a velmi oblíbené téma druhé světové války, osudy dvou hlavních a mnoha vedlejších postav, které různým způsobem poznamenala nejen válka, ale i osud, průběh jednoho z největších konfliktů dějin lidstva z pohledu Němců versus pohled Francouzů…

Jsou světla, která nevidíme, v pořadí druhý román amerického spisovatele Anthonyho Doerra, získal prestižní Pulitzerovu cenu za rok 2015. Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu malé a posléze mladé Marie-Laure, která vlivem vrozeného šedého zákalu v šesti letech oslepne a jež vyrůstá jen s otcem, jelikož maminka zemřela při jejím porodu, a střídavě z pohledu rovněž nejdříve malého a pak dospívajícího osiřelého chlapce Wernera, jenž spolu se svou sestrou Jutou vyrůstá v dětském domově. Ona, otcem oslovovaná „Ma chérie“, je pihovatá, rusovlasá Francouzka žijící v Paříži, on je bělovlasý Němec, který nechce skončit v dolech, kde zemřel jeho otec, a tak se dobrovolně zapojuje do fašistické mašinérie, i když sestra je od počátku proti tomu. Oba jsou svým způsobem velmi nadaní. U dívky se talent více projeví až po válce, Werner vynikne dříve než dosáhne deseti let. Díky jeho umu si ho všimne jeden vyšší důstojník, a Werner získává místo na prestižní škole a posléze ve válce specifické zaměstnání… Jak zvládne slepá dívka změnu bydliště a nečekanou ztrátu svých milovaných? Dokáže Werner bez výjimek splnit úkol? Je Marie-Laure dost statečná na to, aby doručila tajné, šifrované zprávy, a zároveň schopná ochránit věc nesmírné hodnoty, po níž touží nejeden další? Uvědomí si nakonec mladý Werner, co by si skutečně přál, a zachová se podle toho, rozkazům navzdory?

Silný příběh s historickou rovinou, válečnou tématikou, citovou vazbou na rodiče i jiné blízké a s těžkým osudem všech zúčastněných vychází konečně i jako audiokniha. Skvělého zpracování se ujalo úžasné vydavatelství OneHotBook, které mluvené slovo snad každým svým dalším výtvorem posouvá dál. V režii Michala Bureše hlavní ženskou roli namluvila Tereza Vilišová, Wernera si střihl můj oblíbený "básník" David Matásek. David se již jako interpret osvědčil mnohokrát, ale Terezka byla pro mě velmi milým překvapením a její osobitý přednes plný naplno vyjádřených emocí mě bavil.

Pokud máte rádi téma druhé světové války, ale spíš než židovská tématika vás zajímají životy obyčejných lidí v zemích tak odlišného postavení, jaké v tomto období zaujímaly právě Německo a Francie, a pokud chcete zkusit zajímavý, metaforický styl současného autora, pak oceněné dílo Jsou světla, která nevidíme doporučuji. Jako audiokniha se příběh poslouchá velmi dobře, je podkreslen příjemnou hudbou, jejíž ústředním nástrojem je tahací harmonika, ale je třeba se na něj buď dobře soustředit, nebo si ho poslechnout vícekrát, protože styl psaní je složitější a například já jsem při poslechu měla trochu problém udržet si přehled v časových skocích. Pro milovníky tohoto tématu je to myslím pěkný vánoční dárek.

 

 

Anotace:

Marie-Laure prožívá s milujícím otcem, který pracuje v Muzeu přírodní historie, šťastné dětství v Paříži. Život ji však postaví před první těžkou zkoušku, když v raném věku oslepne. Tatínek jí postaví dokonalý model jejich čtvrti, aby si mohla ulice vštípit do paměti; naučí ji orientaci v cizím prostoru i čtení Braillova písma (a lásce k verneovkám). O šest let později Paříž obsadí nacisté a otec s dcerou prchají do opevněného městečka Saint-Malo, kde žije ve vysokém domě u moře Mariin samotářský prastrýc. Je ale vůbec možné najít v rozbouřené Evropě bezpečné útočiště? Zvláště když s sebou Mariin otec možná přivezl nebezpečné tajemství?

V německé hornické kolonii vyrůstá spolu se sestrou nadaný sirotek Werner, toužící se vymanit z předurčeného osudu v dolech. Chce přijít na kloub všem záhadám, které jej obklopují, fascinuje jej věda, technika. Jeho talent a samozřejmost, s níž je schopen opravit každé rádio, mu zajistí místo na elitní vojenské akademii pro Hitlerjugend – stane se z něj specialista na odhalování odbojových aktivit. Werner, který si je čím dál víc vědom důsledků svých schopností, se při pátrání po nelegálních vysílačích nakonec dostává i do Saint-Malo.

Pulitzerova cena za rok 2015
Nejlepší kniha roku 2014 podle New York Times.
Kniha roku 2014 u Washington Post, San Francisco Chronicle, Guardian, Seattle Times, Hudson Booksellers...
Držitel ceny Nejlepší kniha roku 2014 na webu Goodreads v kategorii Historický román.

 

Anthony Doerr - Jsou světla, která nevidíme

 

Autor:

Anthony Doerr (* 1973)

Narodil se ve městě Novelty ve státě Ohio, vystudoval nedalekou University School a později promoval v oboru historie na Bowdoin College v Brunswicku v Maine. Debutoval souborem krátkých próz Sběratel mušlí (2002, česky vyjde na podzim 2016), pokračoval románem About Grace (2004) a memoáry Four Seasons in Rome (2007) a sbírkou povídek Zeď vzpomínek (2010, česky 2016). Autorův druhý román Jsou světla, která nevidíme (2014, česky 2015) sklidil velmi dobré kritiky a zároveň získal velký ohlas mezi čtenáři. Dostal se do finále prestižního udílení cen National Book Award for Fiction v USA, vyšvihl se do žebříčku bestsellerů The New York Times a vyhrál Pulitzerovu cenu za rok 2015. V současnosti Doerr kromě jiného píše sloupky pro deník The Boston Globe a přispívá do amerického on-line magazínu The Morning News. 


Účinkující:
 

Tereza Vilišová (*1981)

Narodila se v Ostravě, studovala jazykové gymnázium, působila v hereckém studiu Mileny Asmanové. Po absolvování DAMU hrála v Moravském divadle v Olomouci. V roce 2004 se stala výraznou hereckou posilou souboru Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Za roli Amy v Jacksonově komedii Můj romantický příběh byla oceněna divadelní Cenou Thálie za rok 2013. V témže roce za tuto roli obdržela rovněž Cenu Alfréda Radoka. V současné době je v angažmá v pražském Národním divadle.

David Matásek (* 1963)

Vystudoval pražskou konzervatoř a jeho zkušeností před kamerou byl film Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál nejlepšího kamaráda hlavní postavy. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, v letech 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě "básnické" série Dušana Kleina např. také ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Počkej, až zhasnu (2002), Probudím se včera (2012), Tři bratři (2014), Krásno (2014), Hodinový manžel (2014), Jak se zbavit nevěsty (2016) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Redakce (2004), Letiště (2006), Přešlapy (2009) nebo České století (2013). 

 


Název:             Jsou světla, která nevidíme
Anthony Doerr - Jsou světla, která nevidímeAutor:                     Anthony Doerr
Interpret:                Tereza Vilišová, David Matásek

Délka:                    10 hodin a 19 minut

Katalogové č.:      AK080
EAN:                      8594169480800

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout       koupit CD

 

  

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
- vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.


 OneHotBook

 

 

Aktualizováno ( úterý, 20 prosinec 2016 18:13 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Skutečnost, že nás někdo miluje, nás málo uspokojuje. To, co nás činí vskutku šťastnými je, že my můžeme někoho milovat.

Paul Claudel


Reklama

Banner