Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Deskové Hry Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

Email Tisk

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?Už je to tady zase. Vypadalo to, že po snídani si všechna zvířátka šla spokojeně lehnout, ale místo toho se rozutekla po svých výbězích. A zrovna, když mají přijet důležití turisté. Musíme je vylákat z jejich úkrytů, aby se hosté měli na co koukat.

I hráči by měli ošetřovatelům pomoci. Určitě se nenechají dvakrát přemlouvat, když před ně postavíte krabičku s názvem Joe´s Zoo. Jedná se o hru z produkce firmy Piatnik, která patří do řady her pro ty nejmenší. Jejím autorem je Wolfgang Dirscherl a vyšla v roce 2013, kdy ji natiskli v Rakousku.


Malá čtvercová (a poměrně hluboká) krabička k nám dorazila i s Joem a jeho zvířátky na víku. Po otevření bude každý fanoušek zvířat zklamaný. Krabice je ze dvou třetin vycpaná kartonovou vložkou a teprve na ní leží balíček karet, pytlík zelených kostiček, figurka ošetřovatele a jedna zelená šestistěnná házecí kostka.

Na kartách s různě barevnou zadní stranou najdeme různá zvířátka. Po zoologické zahradě se tak ukrývá nejen tygr nebo zebra, ale také méně tradiční plameňák, krokodýl a mravenečník. Těchto karet je celkem pětatřicet, ale pouze 25 tipovacích karet má zadní stranu barevnou a jsou určené pro jednotlivé hráče. Zbývajících deset karet ukrývá na obou stranách karty zvířátka, ale pokaždé jiné – například na jedné straně je krokodýl, zatímco na druhé se schovává plameňák.

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

Partie začíná tak, že hráči položí deset karet se zvířátky do kruhu uprostřed stolu. Tipovací karty si rozdělí mezi sebe a to vždy v jedné barevné sadě. Tak dostanou účastníci po jednom obrázku od každého zvířátka. Všechny kostičky zelených pamlsků i kostka začnou hru položené stranou. Figurka ošetřovatele Joea začne hru ve výběhu (na kartě) libovolného zvířátka.

Hráč, který je na tahu, hodí kostkou. Její hodnota určí, o kolik se má Joe posunout vpřed. Tento pohyb je třeba okamžitě provést, ale teď přichází chvíle, kdy se partie znovu zúčastní všichni společně. Všichni použijí svoji sadu karet, aby zkusili uhodnout, jaké zvířátko se ještě ukrývá ve výběhu (na druhé straně karty).

Hráči vyberou obrázek, o kterém si myslí, že se správnou odpovědí a položí jej před sebe. To je třeba udělat ilustrací dolů, aby ostatní nevěděli, co vybral. Teprve společně hráči odhalí svoje tipy a poté také otočí kartu. Tím najdou zvířátko. Všichni, kdo odpověděli správně, získají za odměnu jeden pamlsek. Karta zůstane otočená, proto účastníci musí dávat pozor, jaké zvířátko se právě ukrylo.

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

Partie pokračuje tak, že se hráči střídají v pohybu ošetřovatelem. Vždy ale všichni tipují. Souboj v hledání zvířátek končí ve chvíli, kdy někdo získal šestý pamlsek. Tento hráč vyhrál a může jít za odměnu nakrmit zvířátka.

Joe´s Zoo je dalším zástupcem řady paměťových her. Tahle nám na první pohled připomněla naši oblíbenou Taigu (recenze). Je pravda, že herní mechanismus je podobný, ovšem naštěstí je tu dostatek odlišností.

Především hráči vždy tipují společně. To s sebou přináší jednu zásadní výhodu – všichni hráči musí pořád dávat pozor. Každé kolo rozhodne trocha štěstí o tom, kam se přesune figurka, ale hráči sami musí správně vědět, které zvířátko se na druhé straně nachází. Na začátku to bude trochu o náhodě, ale v pozdější fázi už všechno záleží pouze a jen na paměti.

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

Právě dvoustranné karty jsou nosným prvkem hry a fungují velmi dobře. Kombinace jsou na jednotlivých kartách vždy různé, ale přitom každá kombinace je mezi deseti kartami přesně jedenkrát.

Samozřejmě partie jsou rychlé, ačkoliv délku lze nastavit množstvím potřebných pamlsků. Děti se budou bavit bez ohledu na počet hráčů, protože každý je odměňován nezávisle na ostatních. Mají také velmi dobrou šanci v této partii porazit své dospělé soupeře. Ti budou často nad otáčenými kartami váhat. Pokud máte dítě, které neustále pouze prohrává, tady mu lze dobře a nenápadně pomoci k vítězství.

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

 

Hodnocení:

Joe´s Zoo je hra, která si rozhodně vzala inspiraci u jiných prověřených paměťových her. Ale to nevadí, protože pro tyto lehké dětské zábavy je na trhu vždy místo. A tahle navíc přináší příjemnou změnu, protože hráči tipují společně, které zvířátko je ukryté ve výběhu. Joe´s Zoo je tak podařenou dětskou hrou, která trénuje paměť.

 

Klady:

Klady+ společné tipování
+ oboustranné karty
+ trénuje paměť
+ nastavitelná délka partie

 

Zápory:

Zápory

 

- zbytečně velká krabice
- podobné jiným paměťovým hrám

 

Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?


Název hry:                     Joe's ZOO
Autor:                              Wolfgang Dirscherl
PiatnikVydavatel:                      Piatnik

Distributor:                     PIATNIK
Rok vydání:                    2013


Počet hráčů:                  2 - 5
Doporučený věk:          od 4 let
Hrací doba:                   5 - 30 minut

E-shop:                          http://www.eshop-piatnik.cz
Cena:                             249 Kč

Pravidla hry:                 zde

BGG:                              https://boardgamegeek.com/boardgame/158708/joes-zoo

  Recenze hry: JOE´S ZOO - kde se ukrývají zvířátka?

 

Deskové hryDeskoveHry.com je nezávislý recenzní portál, který vám každý den přináší jednu recenzi na novou deskovou hru a to včetně her pro nejmenší. Představujeme také hry ze zahraničí, které se nedostanou do České republiky lokalizované, ale je možné je zde pořídit. Často takové hry nemívají kromě pravidel žádný cizojazyčný text, takže jsou bez problémů hratelné. Hry pečlivě testujeme a nabízíme hodnocení včetně silných a slabých stránek. Mezi našimi články najdete často také novinky ze světa deskových her nebo soutěže. Naše databáze čítá již více než 1450 českých recenzí, ze kterých si vybere úplně každý.

Hrajeme si s ChrudimkouKlub deskových her – Hrajeme si s Chrudimkou

Otevřená herna deskových a karetních her je určena všem, kteří si umí a chtějí hrát!
Otevřeno pro veřejnost je vždy jednou měsíčně, a to v pátek od 15 do 18 hodin na ZŠ Dr. J. Malíka Chrudim.

Bližší informace a termíny konání pro veřejnost se dočtete na www.Chrudimka.cz/Herna či na FB profilu klubu.

Aktualizováno ( pondělí, 20 červen 2016 08:18 )  

 

ALBI Česká republika a.s.MINDOK s.r.o.Dino Toys s.r.o.ADC Blackfire Entertainment s.r.o. Press-Pygmalion s.r.o.

Česká deskoherní společnost o.s.Corfix Distribution a.s.TreflHasbro Czech s.r.oPiatnik

JirasGames, a.s.Pexi, s.r.o.RexHry.cz - Rexport, s.r.o. StragooBonaparte  - Martin Trik

EFKO-karton, s.r.o. AlexanderDeskové hryAngličtina - Hry


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama - hry

Banner
Banner

Doporučujeme

Zábava na Chrudimsku

Hrajeme si s Chrudimkou

Reklama - hry

Banner
Banner