Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Recenze knihy - Kazatel

Recenze knihy - Kazatel

Email Tisk

kazatelMým oblíbeným žánrem jsou detektivky, a tak jsem neodmítla možnost přečíst si knižní novinku nakladatelství Motto "Kazatel" švédské spisovatelky detektivek Camily Läckberg. Chtěla bych se s vámi podělit o své dojmy.

Kniha poprvé vyšla v roce 2010. Do češtiny ji přeložila Eva Nováčková.

Camilla Läckberg se narodila 30. srpna 1974 ve Fjällbacce, kde se také odehrávají všechny její detektivní romány. Nejdříve se věnovala ekonomice, ale poté, co absolvovala kurz tvůrčího psaní, rozhodla se vydat na dráhu spisovatelky.

Napsala prozatím sedmidílnou sérii detektivek, z nichž se dvě dočkaly ve Švédsku filmové podoby. Kazatel je uváděn jako druhý díl, ale přestože jsem první díl nečetla, neměla jsem problém se v knize orientovat.

Kniha má 368 stran, což je možná pro někoho příliš, ale musím uznat, že takhle propracovaný příběh by se ani na méně stránek nevešel a čtenáři by byli ochuzeni o detaily. Čte se doslova jedním dechem a popravdě musím přiznat, že jsem do poslední chvíle netušila, kdo je vrah, což u mě bývá při hodnocení detektivek jedna z prvních a otázek, které si po přečtení pokládám.

Na začátek knihy použila autorka na můj vkus až příliš podobných jmen hlavních hrdinů a proto mi chvíli trvalo, než jsem si uvědomila, kdo je kdo. Úvod není nijak rozvleklý, autorka neotravuje své čtenáře zdlouhavými popisy krajiny, vše je tak akorát. Poměrně rychle nabírá děj rychlejších obrátek, střídají se kapitoly s kratšími příběhy hrdinů z jejich života, kde se seznamujeme s psychologií těchto postav a snažíme se pochopit, proč jsou takoví jací jsou, a s napínavým vyšetřováním Patrika Hedströma. Tomu v pátrání pomáhá jeho žena, spisovatelka Erika. Tato dvojice provází každý ze sedmi detektivních románů.


Nebudu prozrazovat nic z děje, ovšem na zadní straně najdete tento krátký obsah, který si mohou přečíst všichni a nic klíčového neprozradí - v pobřežních skalách poblíž švédského městečka Fjällbacka je objevena mrtvola ženy. Pod tělem oběti jsou však nalezeny kostry dvou dalších žen, které zmizely před dvaceti lety. Pitva potvrdí, že všechny tři zemřely stejným způsobem. Jde o jednoho vraha, který se z neznámých důvodů na dvacet let odmlčel, nebo někdo původního pachatele napodobuje? Situace se ještě zhorší, když z blízkého kempu beze stopy zmizí sedmnáctiletá dívka...

Já osobně mám detektivky moc ráda, styl Camilly Läckberg mi pár prvky připomíná Agathu Christie nebo Stiega Larssona se svou trilogií Milénium, rovněž ze Švédska. Takže pokud máte rádi knihy od těchto autorů, rozhodně vás zaujme i Camilla Läckberg. V nejbližší době si od ní hodlám koupit další díl nebo její knihou obdaruji někoho pod stromečkem.

Knihu vřele doporučiji všem milovníkům detektivek, ale i lidem, kteří s tímto žánrem teprve začínají a hledají dobrý detektivní román.

Můžu vám zaručit, že jestli si s Kazatelem a horkým čajem sednete do křesla a dáte se do čtení, napínavý děj vám nedovolí se od knihy odtrhnout. Takže na 368. straně se s údivem zamyslíte nad překvapivým koncem, knihu odložíte, ale ten čaj už bude určitě studený.

 

Název knihy: Kazatel
Autor: Camilla Läckberg
Žánr: detektivka
Nakladatelstvi: MOTTO
Datum vydání: 30. 7. 2014

Doporučeno od: 15 let
EAN: 9788026701804
Počet stran: 360 stran
Formát: 125 x 205mm - vázaná s laminovaným potahem

E-shop: http://www.albatrosmedia.cz

Ukázková kapitola: http://www.albatrosmedia.cz

Aktualizováno ( čtvrtek, 06 listopad 2014 09:01 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner