Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Recenze knihy - Poslední Laponec

Recenze knihy - Poslední Laponec

Email Tisk

Poslední LaponecDostala jsem možnost, přečíst si knihu Poslední Laponec z nakladatelství Panteon. Jedná se o severskou detektivku, autorem je francouzský novinář a spisovatel Olivier Truc. Kniha byla poprvé vydána v roce 2012 ve Francii a v roce 2014 v Praze. Její originální název je Le dernier Lapon. Do češtiny ji přeložila Zuzana Dlabačová.

Příběh se odehrává v Laponsku v městečku Kautokeino. (Laponsko leží v Severní Evropě a zahrnuje severní část Skandinávie. Je to země obývaná kmeny Sámů, dříve nazývaných Laponců).

Olivier Truc se narodil ve Francii v roce 1964. Od roku 1986 pracuje jako novinář a od roku 1994 sídlí ve Stockholmu, kde v současné době působí jako dopisovatel severských a pobaltských zemí deníku Le Monde a Le Point. Jako reportér, Olivier Truc pokrývá témata od politiky a ekonomiky na sociální otázky, jako jsou imigrace a menšin. Také produkuje televizní dokumenty.

 

 
V příběhu figuruje poměrně málo postav, proto je snadné si je zapamatovat a je tu prostor k jejich důkladné charakteristice. V průběhu knihy můžeme sledovat jejich vývoj, málokdo je na konci stejný, jako byl na začátku, každý okrývá svá tajemství. Mezi hlavní postavy patří dva vyšetřovatelé Nina Nansenová a Klemet Nango. KautokeinoPracují pro tzv. sobí policii a jejich pracovní náplň spočívá v hlídání, aby se navzájem nepomíchala sobí stáda několika pastevců. Jejich stejnorodá práce se ale mění ve chvíli, kdy je z muzea v Kautokeinu ukraden vzácný šamanský buben, darovaný jedním francouzským vědcem. Jsou přizváni k řešení případu, aby pomohli ostatním. Do toho je zabit jeden z pastevců sobů. Případ je zajímavější tím, že pastevci byly uřezány obě uši. Nina a Klemet jsou jako jediní přesvědčeni, že tyto dvě události spolu souvisí a pouštějí se do pátrání. Celá kniha je opředena záhadami a malá tajemství, která jsou postupně odhalována, se stávají jedním velkým.

Olivier Truc

Hned, jak jsem se začala v knize trochu orientovat, strhla mě svým příběhem. Detektivní zápletka spojená s historií Sámů je opravdu zajímavá a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. Určitě není na škodu učit se o kultuře jiných zemí.

Celkově se mi knížka moc líbila a určitě bych ji doporučila všem milovníkům detektivek, zvlášť, pokud se vám líbili třeba Stieg Larsson nebo Jo Nesbo.

 

Název: Poslední laponec
Autor:  Olivier Truc
Nakladatelství PanteonNakladatelství: Panteon
ISBN: 978-80-87697-24-5
EAN: 9788087697245
Počet stran: 460
Vazba: vázaná - papírový potah
Formát, hmotnost: 134 × 200 mm
Rok a měsíc vydání u nás (zahraničí): 1. 9. 2014 (2012)
Pořadí vydání: 1. 
Formát: kniha, e-kniha
E-shop: http://knihypanteon.cz

 

Olivier Truc


Olivier Truc
se narodil ve Francii v roce 1964. Od roku 1986 pracuje jako novinář a od roku 1994 sídlí ve Stockholmu, kde v současné době působí jako dopisovatel severských a pobaltských zemí deníku Le Monde a Le Point. Jako reportér, Olivier Truc pokrývá témata od politiky a ekonomiky na sociální otázky, jako jsou imigrace a menšin. Také produkuje televizní dokumenty.

 

 

 

Nakladatelství Patheon
Nakladatelství Panteon
vzniklo v roce 2012 a na české poměry se o něm nebývale rychle začalo mluvit. Od začátku se zaměřilo na vydávání úspěšných titulů současné zahraniční beletrie, které většinou spojuje detektivní žánr.

Kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel od švédského autora Jonase Jonassona, se kterou nakladatelství přišlo v roce 2012, se doslova přes noc stala bestsellerem a prodalo se jí neuvěřitelných 50 tisíc výtisků.

Úspěšné byly i další knihy, které Panteon vydal v roce 2013 - Konec vosí sezóny od Denise Miny, kniha Neviditelný strážce, kterou napsala španělská autorka Dolores Redondo, Případ Vincent Franke Christoffera Carlssona i Vodní labyrint od Erica Frattiniho.

 

Aktualizováno ( pondělí, 16 únor 2015 16:52 )  


Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

I všední život může být tragédií.

ANDERSEN


Reklama

Banner