Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 17. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní "Ruda mezi ptáky" v Regionálním muzeu v Chrudimi

"Ruda mezi ptáky" v Regionálním muzeu v Chrudimi

Email Tisk

Dudek chocholatý, autor: Rudolf VařejkaRegionální muzeum v Chrudimi zve návštěvníky na výstavu autorských fotografií Rudolfa Vařejky. Známý chrudimský fotograf přírody a zvířat ji nazval s humorem sobě vlastním "RUDA MEZI PTÁKY". Při slavnostním zahájení ve čtvrtek 9. října 2014 v 17 hodin odpoledne zahraje country skupiny Bíbři. Výstava potrvá až do Silvestra 2014, ale to už je brzy…

Chrudimský fotograf Ing. Rudolf Vařejka představí výstavu autorských fotografií s převážně ornitologickou tematikou. K vidění budou v prostorách Regionálního muzea v Chrudimi od 10. října 2014 a jejich vystavení potrvá do konce prosince letošního roku. Fotografování je v rodině Vařejků dlouholetou tradicí a přebírá se z otce na syna. Díky této tradici, uměleckým počinům i celému životu strávenému v Chrudimi můžeme právem označit Rudolfa Vařejku „chrudimským patriotem“, a fotografie vyšlé z jeho dílny „Fotoateliéru Vařejka“ vyzvednout na úroveň uměleckých děl, čímž, ač nevědomky, napomáhají nejen ke kulturnímu zvelebení města, ale mají i dokumentační hodnotu v oblasti ornitologie.

Z textu Rudolfa Vařejky k výstavě:

"Každá zde vystavená fotografie je z volné přírody, má svůj příběh a něco zajímavého jsem při „fotolovu“ zažil. Ať užKonipas horský, autor: Rudolf Vařejka je to horko či zima, náročné výšlapy do hor, množství komárů, plavba po řekách, plazení po stepi či brodění v močálech. Na těchto akcích však nejde jen o fotografování, ale především o partu skvělých kamarádů, bez nichž by to nebyl ten pravý zážitek.

Avšak sebelepší fotografie by byla k ničemu, pokud by při jejím pořízení mělo dojít k ohrožení živočichů. Naopak bychom se měli zamyslet nad ničivým životním stylem současného člověka, abychom v budoucnu většinu zde vyobrazených ptáků nevídali už opravdu jen na fotografiích."

Rudolf Vařejka, autor fotografií

 

Kulík říční, autor: Rudolf Vařejka"Člověk nemůže realitu vlastnit, ani ji nedokáže ochránit, ale může vlastnit a zhotovovat její obrazy. Fotografie není svému námětu jen podobná a nevzdává mu hold, je jeho součástí, otiskem, prodloužením jeho existence, mocným prostředkem k získání a ovládnutí pozorovaného světa. Je otiskem a důkazem existence.

Rudolf Vařejka je a není lovec. Tráví čas na čekané a často odchází s úlovkem, na který namířil svůj fotoaparát. Svůj velmi vzácný vyčekaný zážitek – aspoň ve srovnání se současným městským člověkem – proměňuje v tenký předmět, který lze uchovávat, darovat, zakoupit, vystavit, znova prohlížet. Jeho fotografie nejsou nikdy čistě dokumentární, jde zároveň o portrét. A protože platí, že nejlepší portrét lze udělat tomu, koho nejlépe známe, je podmínkou úspěchu fotografa divoké přírody hluboká znalost terénu, fotografovaných zvířat, jejich zvyků, času namlouvání, hnízdění, rozletu i odletu.

Fotografie Rudolfa Vařejky se méně starají o krásu záběru či vzácnost zvěře, více jsou varováním, připomínkou, mementem mori pro člověka a jeho negativní vlivy a destruktivní chování v dosud živé přírodě. K výstavě vychází katalog."

Martina Vítková, ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi

Plakát výstavy

 

Aktualizováno ( středa, 08 říjen 2014 20:16 )  
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o hru ESCAPE ROOM

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner