Semínka konopí: jak je to s jejich legalitou?

Asi každý ví, že na rozdíl od Holandska, Kanady a několika dalších zemí je u nás užívání, pěstování a prodávání konopí zakázáno. Jak už to ale se zákony bývá, nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

O tom svědčí také obchod Royalqueenseeds, který právě semena konopí prodává. Jakto, že si je můžete bez žádných zbytečných otázek objednat? Pojďme se podívat na to, jak to u nás s tou legalitou vlastně je.

Pod 0,3 % THC jste v suchu

Když mluvíme o marihuaně v souvislosti s legalitou, musíme si představit dvě hlavní aktivní látky, které v ní najdeme. První z nich je THC, psychoaktivní kanabinoid, který vyvolává pocity euforie, povznesenou náladu, zmatenost, hloubavé myšlení a mimo jiné také pocity hladu. Druhy konopí, které tuto látku obsahují ve větším množství než 0,3 % jsou v Česku ilegální, a to k pěstování, držení, prodeji i užívání.

Naštěstí existuje plno semínek konopí od Royalqueenseeds, které tyto požadavky splňují a i tak vám mohou přinést spoustu užitku. Primární podíl zde totiž zastupuje jiný druh kanabinoidu, a to takzvané CBD. Tato látka na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky, a tak je zcela legální. 

Přesto však vás a vaše tělo může obohatit spoustou benefitů, a to zejména, pokud si z něj vyrobíte olej či tinkturu. S ní můžete podpořit léčbu všelijakých neduhů, od úzkostných stavů přes epilepsii až po různá onkologická onemocnění. Pokud vás žádné potíže netrápí a chcete CBD jen kouřit nebo vaporizovat, můžete ho využít třeba jen k uvolnění svalů po těžkém dni v posilovně nebo pro lepší spánek.

Semínka pro sběratelské účely

Možná se právě teď divíte, jak je možné, že si semena konopí můžete legálně koupit, přestože mají větší než povolené množství THC, ale nemůžete je pěstovat? Obchody je totiž prodávají pouze pro sběratelské účely. Samotná semena nejsou drogou, a pokud si je tedy pořídíte, žádného přestupku se nedopustíte.

Obsah THC v rostlině stoupá až spolu s jejím růstem a jeho největší koncentrace se nachází v květech rostliny. Spáchání přestupku, nebo trestného činu se vás tedy týká až tehdy, když semeno odrůdy s vyšším množstvím THC zasadíte do hlíny. 

Jestli půjde o trestný čin, nebo pouhý přestupek se odvíjí od toho, kolik rostlin budete pěstovat. Do pěti kusů využitých pouze pro vlastní potřebu se jedná o pouhý přestupek. Pokud tuto hranici přesáhnete, jde o trestný čin. Pak vás může čekat tučná peněžitá pokuta a až půl roku ve vězení – v případě opravdu rozsáhlého množství až 3 roky a u velkých pěstíren až 5 let ve vazbě.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.