Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 19. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Seriál - Staré a památné stromy Chrudimska VI. - Klokočovská lípa a její družina

Seriál - Staré a památné stromy Chrudimska VI. - Klokočovská lípa a její družina

Email Tisk

Klokočov Na hlavním železnohorském hřbetu, jihovýchodně od Sečské přehrady se nachází obec Klokočov na jejíž návsi roste jedna z nejstarších lip v naší republice. Její věk je odhadován na tisíc let.

Rostla na Libické stezce, obchodní cestě, která spojovala Čechy s Moravou, kde sloužila jako přirozený mezník na začátku stezky, která vedla přes podmáčenou půdu. Podle pověsti se u ní zastavil a odpočíval Karel IV. a proto se lípě také říká Karlova, ale také Královská nebo dokonce Císařská. Karel IV. se zde měl zastavit v roce 1370, kdy pobýval na královském hradě Lichnice a vypravil se k léčivému prameni do Modletína.

Lípa je sice dutá, v roce 1989 dokonce vyhořela, ale dnes je jí věnována náležitá péče. Dutina byla ošetřena a zastřešena, dvě mohutné větve jsou podepřeny vzpěrami. Kolem kmene je plůtek a také upravená cestička do dutiny, aby byl omezen sešlap okolí stromů návštěvníky. U stromu stojí jednak křížek, ale především kámen, na kterém se dočteme, že strom byl již v roce 1935 odborně ošetřena ing. Fričem. V té době byla dutina stažena železnými obručemi, které nejsou nejvhodnější, protože strom stále roste. Proto byly obruče v roce 1995 povoleny. Současný zdravotní stav lípy je dobrý a její obvod dosahuje téměř 900 cm. V roce 2008 se v anketě Strom roku umístila na šestém místě. Objevila se také v seriálu Pamět stromů v osmém díle: Stromy královské.

Škoda jen, že bronzová deska na kameni u paty lípy v roce 2007 neušla pozornosti nenechavého sběrače barevných kovů. Nahradila jí fotografie na plastové desce, z které se dočteme, že: „Tisíc skoro let přeletělo přes mou hlavu a jsouc nejstarší v království mohu vyprávěti o Sv. Václavu, o slávě Žižkově a Jiříkově, i o ponížení lidu českého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštích věků !"

Štikovská lípa


Jen několik kilometrů jihovýchodním směrem se nachází obec Spálava jejíž jméno zřejmě souvisí se zapalováním signálním ohnů na Libické stezce. Uprostřed obce s dvacítkou stálých obyvatel roste hned několik úctihodných lip, ale jen jedna je chráněna. Její obvod kmene je 590 cm a podle pověsti měla být vysazena na oslavu příměří sjednaného králem Jiřím z Poděbrad s Matyášem Uherským v roce 1469. Je tedy skutečně lípou památnou, protože byla vysazena na památku historické události, která se mimochodem odehrála nedaleko odsud, v Úhrově.

Spálavská lípaKdo se vydá se Spálavy po zelené turistické značce dolů po svahu dojde k další staré lípě velkolisté v obci Lány. Lánská nebo Navrátilova lípa má obvod kmene 790 cm a její věk je odhadován na 700 let. Roste před usedlostí čp. 3 , kde mohla být vysazena jako rodová lípa, ale mohla být i dalším mezníkem na staré obchodní stezce. Lípa je dutá a uvnitř dutiny bývala lavička, která dodnes slouží k odpočinku místním i pocestným. Duté stromy naši předci často využívali jako skrýše pro zásoby či rodinné památky v dobách válečných.

Dál směrem k jihovýchodu, také již pod hlavním železnohorským hřbetem stojí další stará lípa v obci Štikov. Štikovská lípa má obvod 770 cm a stáří je odhadováno na 700 let. V anketě Strom roku získala v roce 2005 titul Strom hrdina. Právě díky této památné lípě bylo zastaveno zvětšování lomu Sloupno, kterému ustoupila větší část Štikova. Díky ochrannému pásmu památného stromu se lom zastavil asi 80 m od lípy a dnes je okraj oplocen a upraven jako vyhlídka.

 

 

 

Výhled od Štikovské lípy

Aktualizováno ( středa, 17 srpen 2016 07:02 )  
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o hru ESCAPE ROOM

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner