Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Foto a video Seznamte se s fotografickým programem Zoner Photo Studio

Seznamte se s fotografickým programem Zoner Photo Studio

Email Tisk

Zoner Photo StudioDostali jste k Vánocům Zoner Photo Studio? Jestliže vám Ježíšek zapomněl nadělit i praktickou příručku k programu a vy nevíte kudy kam, čtěte dál. Stručně představíme tento univerzální fotografický program a poradíme, kde začít.

 

  

INSTALACE A AKTIVACE LICENCE

Ať už chcete Zoner Photo Studio jen vyzkoušet nebo aktivovat svou licenci, je potřeba zadat e-mail, resp. zřídit si tzv. Zoner účet. Tam se uloží vaše licenční číslo, takže ho nikdy neztratíte. E-mail také slouží k přihlášení do neomezené webové galerie Zonerama. Pokud jste si ZPS sami zakoupili přes internet, Zoner účet jsme založili za vás, s e-mailem, který jste při koupi použili.

 

Zoner Photo Studio

 Pokud jste ZPS dostali nebo nekoupili přes internet, aktivujte program pomocí licenčního čísla v dolní části okna.

 

Informaci o svém Zoner účtu najdete i v samotném programu, ze kterého se účet vždy dostanete. Kromě toho v nabídce, která vás provází celým programem v pravém horní části okna a je neměnná, najdete i informaci o verzi programu, RSS k tomuto webovému magazínu milujemefotografii.cz, nabídku Nastavení a Nápovědu.

 

ZPS

Nabídka s informacemi o licenci, Zoner účtu, nastavení a nápověda vás bude provázet v jakémkoliv modulu.

 

5 MODULŮ PRO VEŠKEROU PRÁCI S FOTOGRAFIÍ

Po otevření ZPS si můžete všimnout, že v horní části okna se zobrazí pět záložek. Jsou to takzvané moduly – funkční celky programu, z nichž každý slouží k jiné fázi práce s fotografií. Pokud s fotografováním teprve začínáte, budou vás zajímat především první čtyři z nich. Pojďme si je postupně projít.

 

ZPS

Pět modulů vás provede celou prací s fotografiemi, aktivní modul je zvýrazněn barvou.


IMPORT

První modul – Import – využijete ke stažení fotografií z fotoaparátu nebo karty do počítače. Pravděpodobně tak v něm začne cesta všech vašich fotografií.

Zoner Photo Studio pracuje na principu adresářové struktury, na který jste zvyklí z Průzkumníku Windows. Své snímky tak kopírujete nebo přesouváte do stejných složek, které jste si vytvořili v Průzkumníku již předtím, nebo si vytvoříte nové složky, které následně v Průzkumníku také najdete.

Při importu fotografií do počítače můžete snímky přejmenovávat nebo k nim přiřazovat klíčová slova a další informace.

SPRÁVCE

Jak napovídá samotný název modulu, pomocí Správce své fotografie spravujete, tedy třídíte a organizujete. Můžete je přesouvat mezi složkami, kopírovat a mazat tak, jak jste zvyklí z dalších správců souborů. Pro rychlejší zobrazení a hlavně snadné vyhledávání snímků, které si označíte klíčovými slovy nebo barevnými štítky, používejte katalog.

Modul Správce je dále rozčleněn na 4 režimy pro ještě důkladnější správu snímků.

 

ZPS

V režimu Průzkumník máte přehled o všech složkách a obrazových souborech. Náhled a režim Porovnat využijete především při třídění fotografií a pro výběr těch nejlepších kousků. Pomocí režimu Mapa přiřadíte ke snímkům GPS souřadnice.PROHLÍŽEČ

Prohlížeč slouží především k prohlížení a promítání fotografií bez dalších postranních panelů, které by zážitek z fotografií rušily.

ZPS

Pro ještě lepší zážitek z prohlížení fotografií můžete schovat spodní filmový pás s náhledy a přepnout ZPS do režimu celé obrazovky, pomocí tlačítka v pravém horním rohu.

EDITOR

V Editoru se dějí ta opravdová kouzla. Tento modul nabízí širokou škálu nástrojů pro úpravu fotografií, od nejzákladnějších nástrojů pro úpravu expozice, až po barevné filtry a efekty. Pomocí Editoru narovnáte horizont a kácející se linie, zahladíte nedokonalosti pleti a odstraníte červené oči u portrétů nebo dodáte kontrast krajinářským fotografiím. Návody k mnohým nástrojům najdete zde na magazínu, další pro vás chystáme.

 

ZPS

Editor skýtá velké množství nástrojů k úpravám fotografií.


Parametry jakéhokoliv nástroje se zobrazí v pravém bočním panelu a veškeré úpravy provedené s fotografií je potřeba potvrdit. Tyto úpravy se zapíšou přímo do souboru, s kterým pracujete. Na to je potřeba myslet především v případě, že pracujete s originálem a nemáte vytvořené kopie, ani zapnutou funkci Záloha originálu. Tu nastavíte v nabídce Nastavení > Možnosti > Záloha originálu. Díky automatické záloze můžete vrátit zpět neuváženou úpravu na originálu (pokud o úpravy nechcete přijít, vytvořte kopii snímku).

RAW

Modul RAW slouží k základním úpravám a vyvolávání surových snímků, který ocení především pokročilí fotografové. Formát RAW má totiž mnoho nesporných výhod, na druhou stranu jsou obrazové soubory větší a jejich zpracování může zabrat trochu více času. Pokud se rozhodnete vyzkoušet práci se surovými snímky, propojte si ZPS s DNG konvertorem pro jejich lepší zobrazování.

 

ZPS

RAW modul umožňuje úpravy fotografií bez nutnosti uložení. K upraveným snímkům se můžete kdykoliv vrátit a vyvolat je do formátu JPG až v okamžiku kdy je potřebujete.


Ať už jste v práci s fotografiemi začátečník nebo zběhlý profesionál, hrajte si se
Zoner Photo Studiem, zkoušejte a hlavně nezapomeňte zálohovat.

 

zdroj: http://www.milujemefotografii.cz.

Aktualizováno ( pátek, 09 leden 2015 19:33 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner