Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 12. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Cestování cestování Slavnostní otevření pěchotního srubu N-S 84 "Voda" v Náchodě-Bělovsi

Slavnostní otevření pěchotního srubu N-S 84 "Voda" v Náchodě-Bělovsi

Email Tisk

Slavnostní otevření pěchotního srubu N-S 84 ?Voda? v Náchodě-BělovsiV sobotu 24. dubna 2010 v 9:30 bude slavnostně otevřena nová expozice o československé armádě první republiky v pěchotním srubu N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Bunkr, kde dříve býval kryt Civilní obrany, zrekonstruovali dobrovolníci z Klubu vojenské historie Náchod.  Teď se tu otevírá pečlivě připravená expozice obsahující velké množství unikátních exponátů, jako originální uniformy, zbraně, vybavení a další, a to nejen z období první republiky. Dobové exponáty dokumentují i boj československých legií za samostatnost během první světové války a také protinacistický odboj za druhé světové války. Výstava doplněná videoprojekcí byla připravena podle nejnovějších trendů muzejnictví ve shodě s koncepcí prosazovanou Vojenským historickým ústavem Praha. Součástí slavnostního otevření bude i celodenní program pro veřejnost (vojáci v dobových uniformách, ukázky výstroje a výzbroje, vojenská technika, dětská střelnice aj.). 

Nově otevíraná expozice je součástí Běloveského pevnostního skanzenu, který zahrnuje také další objekty československého opevnění z let 1935 - 38. Srdcem projektu je objekt těžkého opevnění N-S 82 Březinka, který má návštěvníky co nejnázorněji seznámit s technickou dokonalostí a jednotlivými funkcemi pěchotního srubu, nejdůležitějšího prvku pevností linie. Objekt je plně zrekonstruován do původní podoby z roku 1938 včetně veškerého vybavení a zbraní. Prohlídku pěchotního srubu N-S 82 Březinka doplňuje expozice věnovaná československému opevnění v sousedním objektu N-S 81 Lom.

Slavnostní otevření pěchotního srubu N-S 84 ?Voda? v Náchodě-BělovsiVstupní branou do Běloveského pevnostního skanzenu se nyní stává pěchotní srub N-S 84 Voda v Náchodě-Bělovsi. Ve spojení s objekty Březinka a Lom tak vzniká jedinečný komplex zpřístupněných pevnostních staveb navzájem propojených naučnou stezkou. Pěchotní srub Voda je navíc díky své neobvyklé konstrukci jediným zcela bezbariérově přístupným muzeem svého druhu a je výborně dosažitelný ze silnice I/33 Hradec Králové - Náchod - Polsko, která prochází ve vzdálenosti asi 200 m od objektu.

Objekty Běloveského pevnostního skanzenu jsou přístupné od 1. dubna do 31. října každou sobotu, v červenci a v srpnu denně vždy od 10:00 do 18:00. Podrobné informace lze získat na internetové stránce www.brezinka.cz.

Klub vojenské historie Náchod je neziskovou organizací sdružující zájemce o vojenskou historii. Klub vznikl v roce 1986 a během dvaceti let se díky práci týmu dobrovolníků podařilo dosáhnout špičkové úrovně muzea nejen v rámci republiky, ale i v porovnání se zahraničím. Přitažlivě zpracované expozice a zapálený přístup nadšenců přitahují k návštěvě pevnostních objektů tisíce turistů ročně.

Více info na www.brezinka.cz

 

Aktualizováno ( čtvrtek, 15 duben 2010 06:10 )  

Banner

Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner