Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Snění diamantové holubice

Snění diamantové holubice

Email Tisk

Adrian Hyland - Diamantová holubicerecenze knihy - 
Adrian Hyland - Diamantová holubice

Austrálie. Kontinent značně vzdálený nejen zeměpisnou polohou, ale i kulturou a tradicemi. Když se řekne Austrálie, většině z nás se zřejmě vybaví opera v Sydney, klokani, skvělé vlny na surfování nebo obří soupravy, známé jako road trainy, polykající kilometry prašných cest. Jenže tahle země má i svou domorodou stránku a právě na tu nám nabízí pohled Diamantová holubice.

Emily Tempestová je jednoduše živel. Několik let se poflakovala po všech možných i nemožných koutech světa, studovala a nedostudovala kdeco a pracovala tam, kde se zrovna namanulo. Rozháraná a divoká osobnost téhle dívky však nikde nenašla skutečný domov a proto se tohle nezkrotné stvoření, v němž se mísí bělošské a domorodé geny po rodičích, vrací zpět do místa svého dětství – do Měsíčního údolí. No, jestli tu holka čekala klid, tak to se zatraceně načeká.

Zkrátka a jednoduše, krátce po jejím návratu je zavražděn kmenový vůdce Lincoln, přičemž podezření okamžitě padá na místní prapodivnou figurku, která je zvláštním mišmašem mezi šamanem, bláznem, nadšencem do všemožného kamení a zarytým strážcem letitých domorodých tradic a posvátných míst. Rituální vražda by na něj tedy vcelku seděla. Jenže Emily váhá a pochybuje. Netrvá dlouho a začne do všeho strkat nos. Asi každému je jasné, že na konci bude ráda, když jí ten nos zůstane na svém místě. A nejen nos.

Adrian Hyland zasadil svůj detektivní příběh do netradičního prostředí vnitrozemské australské buše a staví na kontrastech pestrého domorodého obyvatelstva a šedavého civilizovaného světa. Na jedné straně nudná realita místního zapadákova, v němž najdete maximálně dvě hospody pochybné kvality, ovšem požehnané množství zlodějíčků, na straně druhé záplava energie a mystiky v kmenovém táboře. Každá postava má svůj vlastní temperament a ani po čase se nezačínají slévat jedna v druhou. Svérázná Emily zpestřuje příběh originálním pohledem na svět, břitkým humorem a trefnými poznámkami.

Samotný příběh už ovšem tak barvitě úžasný není. Adrian Hyland bohužel postrádá ten správný šmrnc a příběh dosti často působí rozvleklým dojmem, jako by se místy ztrácel sám v sobě. Trošky toho napětí se dočkáte v závěru, jenže většina knihy se nese v duchu líného poletování ve větru. Což je podle mě strašná škoda, zápletka jako taková má dobrý nápad a rozuzlení je naprosto nečekané. Tedy minimálně já jsem do posledních vteřin absolutně neměla tušení, o co tam vlastně ve skutečnosti jde.

Suma sumárum má Diamantová holubice veskrze ty správné ingredience, jen z toho naproti veškerému očekávání vzešel mírně mdlý pokrm.

 

Adrian Hyland - Diamantová holubice 

 


Název knihy:         DIAMANTOVÁ HOLUBICE
Adrian Hyland - Diamantová holubiceAutor:                      Adrian Hyland
Překlad:                  Jaroslava Novotná

Nakladatelství:      JOTA
Rok vydání:            2017
Počet stran:            336

ISBN:                       978-80-7565-094-8
EAN:                        9788075650948

E-shop:                   www.jota.cz
                                 
Databáze knih:      www.DatabazeKnih.cz

 

 


Nakladatelství JOTA
Brněnské Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

Autorčin blog

Aktualizováno ( středa, 15 březen 2017 10:26 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Neříkej že nemůžeš, když nechceš. Protože přijdou velmi brzy dny, kdy to bude daleko horší. Budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci.

Jan Werich


Reklama

Banner