Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 13. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Staré a památné stromy Chrudimska II. - Listnaté stromy

Staré a památné stromy Chrudimska II. - Listnaté stromy

Email Tisk

Jinan dvoulaločnýV ČR je chráněno více téměř 100 různých druhů nebo kultivarů dřevin. Mezi nimi převládají listnaté druhy.

Největší zastoupení má náš národní strom lípa. Původní druhy lípy u nás rostou dva, lípa srdčitá a lípa velkolistá. Oba tyto druhy tvoří mezi vyhlášenými památnými stromy dobrou polovinu.

Dalším, nejčastěji chráněným stromem je dub. Dubů u nás roste opět více, ale nejčatějším druhem je dub letní a ten je také nejčastěji chráněn. Památné duby tvoří 24% všech chráněných stromů.

Následuje buk lesní s 6%, a to i se svými kultivary, mezi kterými je nejčastěji červenolistý buk. Jen 5% představují naše dva nejčastější druhy javorů, klen a mléč. Následuje jasan ztepilý se 3%. Mezi 3 až 1 % se pohybují platany, jabloň či hrušeň.

Jinan dvoulaločný

Památnými stromy nejsou vyhlašovány jen naše domácí druhy, jak již napovídá zmínka o platanech, kterým bude věnován samostatný díl. Nepůvodní druhy však z celkového množství tvoří jen velmi malou část. Často jsou chráněny staré stromy v zámeckých
zahradách nebo v místech zaniklých zahrad, na náměstí či návsi.

Jinan dvoulaločnýZ nepůvodních druhů má mezi památnými stromy ČR největší zastoupení jinan dvoulaločný. Lajk by tento strom mohl přiřadit podle tvaru listů k listnáčům, ale tento druh má mnohem blíže k jehličnanům. Je to prastarý druh, který se na zeměkouli objevil již v druhohorách. Tvar jeho listu zná dobře každý, kdo četl Foglarovu knihu Stínadla se bouří, protože právě v ní jedna skupina Vontů používá list jinanu jako odznak své příslušnosti.

Dnes se tento druh poměrně často vysazuje v parcích, ale i soukromých zahradách, jeho výhodou je tolerance k znečištění ovzduší a poměrně pomalý růst.

Na Chrudimsku bohužel nemáme žádný jinan mezi památnými stromy.

Nejbližší chráněný jinan dvoulaločný roste již v blízkých Ostřešanech. Najdeme jej před domem čp.11 v Bláhově ulici. Obvod jeho kmene je 270 cm a stáří je asi 130 let. Obvod kmene se měří ve výšce 130 cm od země. Pokud to není možné, protože strom se větší níže než 130 cm, měří se obvod ve výšce těsně pod rozdělením kmene. Strom bohatě plodí a na podzim pod ním lze nalézt řadu jeho plodů připomínajících malé zelené švestky. Plody však nejsou plodné, protože jinan je dvoudomý strom a pro oplodnění by bylo potřeba, aby v okolí rostl samčí strom.

Jinan dvoulaločnýNávštěva jinanu v Ostřešanech rozhodně stojí zato, tento strom totiž roste před domem malířky Evy Filemonové, která svůj dům vyzdobila zajímavými sgrafity a zahradu sochami. Dům býval součástí větší usedlosti, která s blízkou cihelnou patřila otci Evy Filemonové. Právě její předci kolem roku 1880 vysadili jinan před domem.

V Pardubické kraji najdeme chráněný jinan již jen v Litomyšli na Jiráskově náměstí, kde roste přibližně stejně mohutný strom jako v Ostřešanech.

V celé ČR je chráněno celkem 46 kusů jinanů.

 

 

Jinan dvoulaločný

Aktualizováno ( úterý, 17 květen 2016 09:30 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner