Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 22. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Stévie aneb i sladké může být zdravé

Stévie aneb i sladké může být zdravé

Email Tisk

Stévie sladkáStévie sladká, přezdívaná "medové lístky", je zajímavá rostlinka, která je 300x krát sladší než cukr a přitom má nulovou energetickou hodnotu.Tato rostlina pochází z jihoamerické Paraguaye, kde ji indiáni využívají již odnepaměti.

Z výzkumů vyplývá, že ačkoliv je stévie sladší než cukr, nekazí se po ní zuby. Ba naopak, působí jako prevence dentálních problémů, protože likviduje škodlivé bakterie v lidských ústech. U paraguaských indiánů, kteří odmalička používají stévii, zubní kaz téměř neexistuje.

Extrakt ze stévie je přirozeným sladidlem, které bez obav mohou  používat diabetici. Dokonce je pro ně vhodnější než umělá sladidla. Ta, na rozdíl od stévie, zvyšují hladinu inzulínu v krvi. Tělo po požití umělých sladidel reaguje na sladkou chuť produkcí inzulínu, neboť v souvislosti se sladkým vjemem očekává přísun porce energie. Pokud ta nepřichází, organismus je ošizen, tělo začne volat po náhradě a dostaví se hlad. Hladina krevního cukru tak kolísá. Stévie tomuto nežádoucímu jevu zabraňuje, což je pro diabetiky velkým přínosem. A nejen pro ně. Stabilizace krevního cukru pomáhá i při hubnutí, neboť oddaluje pocit hladu.

Chemicky vyráběná sladidla působí v tomto směru přesně opačně. Přesto, že mají nulovou energetickou hodnotu, nutí nakonec člověka do jídla. V USA byl zjištěn zajímavý paradox - s nárůstem spotřeby nekalorických umělých sladidel začala narůstat i obezita. 


StévieStévie sladká je prospěšná nejen pro diabetiky či při redukční dietách. Do výčtu jejich pozitivních účinků patří třeba i vyrovnávání krevního tlaku, podpora trávení spotřeby tuku, zvýšení mentální aktivity či odbourávání únavy. Tato rostlina také urychluje hojení, působí antisepticky a zlepšuje stav kůže.

Používá se v čerstvém nebo sušeném stavu pro přípravu čajů, dietních jídel, zákusků, moučníků. Je možné ji přidat i do salátů. V Japonsku se používá i do limonád či marmelád. Lidový léčitelé doporučují listy k léčbě onemocnění průdušek.

 

Aktualizováno ( neděle, 26 březen 2017 20:33 )  
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o fantasy knihu SHANNAROVY ELFEÍNY

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner
Banner