Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Příroda Ostatní Tip na výlet: Naučná stezka v Sobíňově prochází unikátním souborem mokřadů i starou obchodní stezkou

Tip na výlet: Naučná stezka v Sobíňově prochází unikátním souborem mokřadů i starou obchodní stezkou

Email Tisk

Naučná stezka v Sobíňově prochází unikátním souborem mokřadů i starou obchodní stezkouObec Sobíňov se nachází mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou. Naučná stezka začíná a končí před obecním úřadem. Je dlouhá 6,5 kilometru a má celkem 12 zastavení. Značena je zelenou turistickou značkou. Seznámí vás nejen s historií obce, ale také s okolní přírodou.

První písemný doklad o obci pochází z roku 1144 a váže se k Liběcké obchodní stezce, která tudy procházela. Tuto stezku využívali již Keltové, důležitá ale byla také v době stěhování národů, kdy po ní procházely celé kmeny různých etnik.

Jižně od obce byla v roce 1994 vyhlášena přírodní rezervace Niva Doubravy. Tvoří ji rozsáhlý a jedinečný soubor mokřadů, luk a lesů. Roste zde řada ohrožených Přírodní rezervace Niva Doubravychráněných druhů rostlin, jako je prstnatec májový, tolie bahenní nebo některé druhy ostřic. Z živočichů zde můžete spatřit především několik set druhů motýlů, čolka obecného, ještěrku živorodou a také zmiji obecnou. Nejcennější plochy luk bývají pravidelně ručně koseny.

Součástí obce je bývalá osada Sopoty, ve které se nachází poutní kostel Navštívení Panny Marie. Ten byl barokně přestavěn v letech 1749 - 1752. V roce 1843 byla přistavěna věž. Ve vnitřním zařízení kostela je vzácná pieta z roku 1673, varhany z 18. století a oltář sv. Prokopa a sv. Jana Nepomuckého. Místní poutě navštěvovaly tisíce poutníků.

Další zajímavé informace se dozvíte na všech zastaveních naučné stezky. Trasa je vhodná také pro malé děti, které budou obdivovat především barevné chaloupky na konci cesty. Občerstvit se můžete v hostinci U Štefana vedle obecního úřadu.

 

Aktualizováno ( neděle, 27 březen 2016 15:23 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o tři kuchařky z produkce ALBATROS MEDIA

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner