Tipy na výlety – dělostřelecká tvrz BOUDA

Vchod do bunkruV Pardubickém kraji máme mnoho zajímavých míst, která jsou sice vzdálenější, ale přesto stojí za zmínění a možná i návštěvu. Jedním z takových je dělostřelecká tvrz Bouda nedaleko města Králíky v Orlických horách.
Tvrz byla vybudována v letech 1936-1938 za účelem ochrany republiky. Bouda je jako jediná přístupná návštěvníkům ve své původní podobě – nachází se v lese nad obcemi Těchonín, Lichkov a Dolní Boříkovice, asi 5 km jihozápadně od města Králíky.

Dělostřelecká tvrz Bouda je v současné době největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. Od roku 1990 zde probíhají rekonstrukční práce, které vede soukromá firma Společnost přátel československého opevnění s.r.o. za dobrovolné pomoci desítek nadšenců z řad amatérských zájemců o československé opevnění (bunkrologů). V průběhu několika let se podařilo zpřístupnit pro širokou veřejnost téměř celou tvrz. V roce 1995 byla tvrz Bouda Ministerstvem kultury ČR prohlášena za kulturní památku. Ročně Boudu navštíví více než 15 tisíc návštěvníků.
Tak neotálejte a zkuste se tam taky podívat! Zažijete nevšední zážitky a nasajete atmosféru meziválečného období.

Tvrz Bouda je veřejnosti přístupná od května do září každý den (včetně pondělí), v říjnu pouze o víkendech a ve státní svátek. V květnu, červnu, září a říjnu je otevřeno od 11.00 do 15.00 hodin. V červenci a srpnu je otevřeno od 11.00 do 16.00 hodin.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.