Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 19. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Hudba Tom Waits v Chrudimi

Tom Waits v Chrudimi

Email Tisk

Tom Waits, foto: Michael O'BrienNikoli osobně, ale jako téma poslední letošní Antidiskotéky J. Černého 17. září 2015 od 19 hodin v chrudimské Divadelní kavárně.

Vlastním jménem Thomas Alan Waits, narozen 7. prosince 1949. Charismatický americký písničkář, šansoniér, autor písní a herec. V žilách mu koluje krev skotského a irského původu z otcovy strany a norského původu díky předkům z matčiny strany.

Jako kdyby byl naložený v sudu s bourbonem, potom pár měsíců visel v udírně a nakonec přes něj přejelo auto.“ Tak jeho hlas popsal americký kritik Daniel Durchholz. A trochu tak i vypadá...

Jak to u těchto lidí bývá, vystřídal spousty zaměstnání. Pracoval jako hasič, zmrzlinář, taxikář, barman, prodavač pizzy, myl nádobí a auta, dělal vyhazovače, nějaký čas pracoval i v nakladatelství biblí.

Na charakteristickém hlase a hudbě, která kombinuje šanson, blues, jazz i rock si Waits vybudoval pověst výrazné hudební osobnosti. Většinou skládá temné balady, které se nejčastěji zabývají bizarními lidskými osudy a charaktery. Waitsova hudba se stala kultovní, a to nejen ve Spojených státech, ovlivnil také celou řadu autorů. Coververze jeho písní mají ve svém repertoáru například Bruce Springsteen, Rod Stewart, nebo skupina Eagels. Na druhé straně si upravuje notoricky známé písně k obrazu svému, samozřejmě podle svých, ničím nesvázáných představ.

Mnohokrát byl navržen na cenu Grammy, nominace proměnil u dvou alb.

Natočil patnáct studiových alb, tři koncertní.

Příležitostně si zahrál v několika filmech, např. Cotton Club režiséra F.F. Coppoly (scénář Mario Puzo) spolu s R. Geerem, Bobem Hoskinsem a Nicolasem Cagem nebo ve filmu Kafe a cigára Jima Jarmusche s takovými esy jako Cate Blanchet, Steve Buscemi Roberto Begnini a Iggy Pop.

V roce 2011 byl uveden do Rockové síně slávy. Za hudbu k filmovému muzikálu One From The Heart režiséra F. F. Coppoly, kde si rovněž zahrál jednu z postav, byl nominován na Oscara.

Jako hudebník je znám svou oblibou v kombinacích různých typů zvuků a nástrojů a svými precizní texty obsahujícími i své vlastní příběhy. Přitom jsou jeho písně velice melodické. Jeho osobitý styl nikdy nevzbuzoval davové šílenství, nikdy nebyl a nikdy asi nebude hrán v mainstreamových rádiích. Mezi muzikanty a hudebními fanoušky je však velmi uznávanou osobností. Jak uvádí Jan Rejžek jako motto ke svému Kaleidoskopu – „Tohle na Radiožurnálu neuslyšíte.“ Já dodávám, bohužel.

Toma Waitse si můžete kdykoli pustit na You Tube nebo poslechnout na CD. Ale slyšet ho spolu se zasvěceným osobitým komentářem ikony české hudební publicistiky - Jiřího Černého, lze pouze 17. září v Divadelní kavárně.

 

Vstupné: 90 Kč

 

 

Antidiskotéka Jiřího Černého - SEMAFOR LET 1959-1969Jiří Černý (* 25. února 1936 Praha) je významný český hudební kritik. Pořádá kontaktní klubové poslechové pořady (zvané Antidiskotéky či Rockování).

Aktualizováno ( čtvrtek, 03 září 2015 17:20 )  

Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Není nic hroznějšího nežli vzájemná lhostejnost známých lidí vůči sobě.

HAUPTMANN


Reklama

Banner
Banner
Banner