Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Sobota 16. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost V pardubickém Kosatci bude pokřtěna publikace Hmatem do pravěku

V pardubickém Kosatci bude pokřtěna publikace Hmatem do pravěku

Email Tisk

Hmatem do pravěkuV pátek 21. listopadu 2014 se v centru Kosatec od 15 hodin uskuteční výjimečná akce. Bude pokřtěna speciální publikace s názvem Hmatem do pravěku. Tento katalog je součástí dlouhodobého záměru vytvořit ve Východočeském muzeu v Pardubicích hmatovou stezku pro běžné i zrakově postižené návštěvníky.

Nápad takto uzpůsobit část připravované archeologické expozice na pardubickém zámku se zrodil loni. „Muzea se v posledních desetiletích snaží tvořit poučné, zábavné a interaktivní výstavy, aby zvýšila povědomí lidí o historii nás všech. Bezbariérový přístup se stal takřka samozřejmostí, ovšem zrakově postižení si na své v mnoha muzeích zatím nepřijdou,“ vysvětluje David Richter, student Univerzity Pardubice. „Vnímat archeologii dalším smyslem, hmatem, je aktuální trend, jak náš obor přiblížit a zatraktivnit běžným návštěvníkům. Proč tedy nespojit obě tyto věci dohromady? Umožníme návštěvníkovi osahat si některé pravěké a středověké předměty běžného života a zároveň tuto část expozice přizpůsobíme pro lidi se zrakovým postižením,“ dodává Dominika Schmidtová, studentka pardubické a Karlovy Univerzity.

Zmíněný katalog obsahuje text ve zvětšeném černotisku pro slabozraké návštěvníky i přepis do Braillova písma. Jsou v něm také reliéfní plastové obrázky. Na slavnostním křtu obdrží jednu publikaci zástupci pobočky Tyfloservisu v Pardubicích, ostatní výtisky poputují k ředitelce Východočeského muzea Jitce Rychlíkové.

Pro návštěvníky bude v Kosatci připravený doprovodný program, třeba přednášky odborníků, kteří se podíleli na přípravě katalogu, a hudební vystoupení pardubického tělesa Pianobar.

Celý projekt Hmatem do pravěku je finančně podporován programem Think Big Nadace O2, který pomáhá realizovat nápady mladých lidí chtějících měnit své okolí k lepšímu.

V pardubickém Kosatci bude pokřtěna publikace Hmatem do pravěku

Aktualizováno ( sobota, 15 listopad 2014 12:59 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner