Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pátek 15. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Chrudim Chrudim Vedení města jednalo o rekonstrukci kostela na náměstí

Vedení města jednalo o rekonstrukci kostela na náměstí

Email Tisk

Chrám panny MarieStarosta města Jan Čechlovský a místostarosta Pavel Kobetič jednali ve středu 21. ledna 2009 s ekonomem diecéze Biskupství královéhradeckého Peterem Turocim a arciděkanem Josefem Smolou o projektu rekonstrukce Arciděkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Tato schůzka navazovala na jednání starosty města s biskupem Mons. Dominikem Dukou a krajským radním Miloslavem Macelou z konce dubna minulého roku.

Hlavním předmětem jednání bylo představení záměru rekonstrukce kostela na náměstí. Římskokatolická farnost ? arciděkanství Chrudim předložilo v letošním roce Ministerstvu kultury žádost o finanční podporu rekonstrukce kostela z Programu záchrany architektonického dědictví. Rekonstrukce by se měla týkat především poškozené střešní krytiny včetně tesařských prvků krovu a poškozeného středověkého kvádrového pískovcového zdiva. Odhad celkových nákladů na zmiňovanou rekonstrukci činí cca 41 milionů korun, samotná rekonstrukce je rozložena do etap na období 2009 ? 2013.

Pro rok 2009 je plánována první etapa rekonstrukce, která by se měla týkat krovů a střešní krytiny. Odhad nákladů na první etapu činí 8 milionů korun. V případě, že Ministerstvo kultury tuto akci podpoří, chtějí zástupci biskupství a arciděkanství jednat se zástupci města Chrudim a Pardubického kraje o spolupráci i finanční podpoře. Informace, zda projekt rekonstrukce kostela získá dotaci ze státního rozpočtu, by měla být známa asi začátkem měsíce března 2009.

Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, největší a jedna z nejkrásnějších dominant našeho města, je ze 14. století a byl od té doby vícekrát přestavován. Poslední velká úprava kostela proběhla v letech 1857 až 1880 pod vedením městského architekta Františka Schmoranze staršího. Z té doby pochází zejména dvojice novogotických věží a průčelí budovy.

 

Související články

Bohužel neexistuje žádný související článek.


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner