Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 20. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Kalendárium Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet

Email Tisk

Vlajka pro TibetČeská republika si 10. března 2012 připomene 53. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Dne 10. března 2012 budou v rámci mezinárodní akce „Vlajka pro Tibet" na radnicích, magistrátech a krajských úřadech českých měst a vesnic vlát tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.

 

 

Celosvětová kampaň „Vlajka pro Tibet" vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Tibeťané po šedesáti letech čínské okupace nadále čelí omezování svobody slova, názoru a projevu, omezování pohybu na území Tibetu, svévolnému zatýkání, zadržování a věznění bez udání důvodu a možnosti obhajoby, mučení a nelidskému zacházení ve vězení a to včetně nezletilých vězňů, omezování svobody tisku, cenzuře, uzavírání internetových blogů a webových stránek. Nadále pokračují „vlastenecké převýchovné kampaně" a kampaně namířené proti dalajlamovi, dochází k výraznému omezování počtů mnichů a mnišek v klášterech a zákazům oslav tradičních tibetských svátků. Velkým problémem zůstává diskriminace Tibeťanů ve všech sférách života (zdravotnictví, školství, vysoká nezaměstnanost atd.) a zejména pak masivní přesun čínského obyvatelstva na území Tibetu.

V roce 1996 se k akci poprvé připojila 4 česká města, v roce 2000 dosáhl počet radnic přes 100. Úspěšné byly pro kampaň následující roky do 2004, kdy se v průměru za rok přidalo kolem 50ti úřadů. V roce 2007 přesáhl počet úřadů přes hranici 300 a v roce 2011, kdy bylo osloveno přes 700 radnic, přesáhl počet úřadů zapojených do kampaně 400. Česká republika patří v Evropě k nejaktivnějším v kampani, srovnatelné státy, např. Rakousko, Belgie vyvěšují vlajku jen na 200 úřadech. Nejlepších výsledků dosahuje Německo, kdy v roce 2011 bylo zapojeno přes 1100 radnic do kampaně Vlajka pro Tibet.

V loňském roce 2011 akci Vlajka pro Tibet podpořilo 403 měst, obcí a krajů v České republice. K dnešnímu dni (9. 3. 2012, 15h ) zatím potvrdilo připojení k akci „Vlajka pro Tibet" 407 úřadů. Z celkového počtu okolo 730 oslovených obecních, městských a krajských úřadů odpovědělo na akci Vlajka pro Tibet kladně tedy 408 úřadů, 310 úřadů se k akci nepřipojilo a od 12 úřadů se nám zatím nepodařilo získat stanovisko. Dále se Vlajky pro Tibet zúčastní i 38 škol v České republice. 

V roce 1950 násilně obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se dnes odhaduje na 150 – 180 000.

Desátého března v 17 hodin pořádá Amnesty International demonstraci "Tibet hoří!" před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky, Pelléova 18, Praha 6 k vyjádření protestu proti represím tibetského lidu čínskými úřady. Demonstrace připomene krutý osud nejméně dvou desítek tibetských mnichů, kteří se za poslední měsíce v Tibetu upálili. Přijďte Číně důrazně říci, že represí i ztracených lidských životů je dost!

Dále 10. března 2012 proběhne benefiční koncert Občanského sdružení Lungta „Tibet žije". Jedná se již o 6. ročník koncertu a jeho výtěžek bude tentokrát věnován na projekt Veřejné sbírky Tibet- Kniha pro Ladak. Koncert proběhne od 19:30 hod v pražském klubu Rock café a vystoupí na něm kapely Ritchie Success, Nauzea Orchestra, Kaplan Bros. Návštěvníci se mohou kromě kapel těšit i na ochutnávku tradiční tibetské polévky- thugpy, tibetskou masáž, módní přehlídku tibetského oblečení nebo na zajímavý kvíz o symbolické ceny.

Facebook akce - https://www.facebook.com/pages/Vlajka-pro-Tibet/56491617551

Aktualizováno ( úterý, 19 listopad 2013 09:25 )  
Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner