Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 11. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Ostatní Vostatky, fašank, masopust nebo karneval?

Vostatky, fašank, masopust nebo karneval?

Email Tisk

Vortová, Bllemby (c) 2008Nakonec to je jedno, ať už mu říkáme masopust, fašank, vostatky nebo karneval, je to vždy jeden z nejveselejších a nejbujařejších svátků roku.
Masopust byla doba od Tří králů do Popeleční středy. Nejznámější a zároveň nejveselejší jsou poslední dny masopustu, spojené s radovánkami a hodováním. Popeleční středou totiž začíná 40-ti denní půst před Velikonocemi. Proto vyvrcholením Masopustu bylo úterý. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, tedy na předcházející sobotu. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivým svátkem i masopust.

V několika dalších obcích v okolí Hlinska v Čechách, se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar.

A já bych vás chtěl pozvat právě do Vortové. Obec Vortová se nalézá 8 km na jih od Hlinska v Čechách, na silnici spojující Hlinsko a Herálec. Leží v malebném údolí vortovského potoka, obklopena ze všech stran hlubokými lesy.

Vortováci používají výzdobu masek která se zachovala v podobě ze začátku minulého století. Svědčí o tom také fakt, že se tu strojí do masek pouze muži, a to i do masky zvané Žena.

Celá maškara se dělí na maškaru červenou a černou. Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří Turci, Laufr také nazývaný Strakatý, Žena a Kobyly. Černou tvoří Rasové, Kominíci, Slaměný a Židi. Všechny tyto masky mají v průvodu svůj důvod. Chcete poznat jaký? Přijeďte se podívat.

Kdo spěchá, může navštívit již tuto sobotu, tzn. 7. února 2009, soubor lidových staveb Veselý kopec, kde předvede vesnická skupina, právě z Vortové u Hlinska, masopustní obchůzku. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce a průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin.

Ale já osobně bych doporučil počkat a vyrazit 21. února 2009 přímo do Vortové. Osobně jsem se vloni zúčastnil a potkal jsem zde i lidi nejen z celé ČR, ale i z Austrálie, Bulharska a Holandska. Opravdu vřele doporučuji.

Fotoreportáž z Masopustu 2008 je k nahlédnutí na bllemby.webgarden.cz.

Aktualizováno ( úterý, 03 únor 2009 16:31 )  
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner