Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 19. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Vražedný "hudební" podnik

Vražedný "hudební" podnik

Email Tisk

Paganiniho smlouvarecenze audioknihy PAGANINIHO SMLOUVA

Máte chuť si poslechnout něco, co vás bude děsit a nenechá vás spát, dokud si ji neposlechnete celou? Pokud jste milovníky napínavých, děsivých a husí kůži nahánějících příběhů, sáhněte po této audioknize, zaručeně vaše potřeby uspokojí.

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originále (Paganinikontraktet) roku 2010, u nás její překlad vydává v roce 2011 nakladatelství Host. V roce 2015 je vychází audio verze knihy, již vydalo vydavatelství OneHotBook. Narátorem se stal český herec a dabér Pavel Rímský. Jeho hlas je velice charakteristický a můžeme ho znát třeba ze seriálu M*A*S*H.

 

Audiokniha Paganiniho smlouva je druhou v sérii o detektivovi Joonu Linnovi. Tomuto dílu předchází titul Hypnotizér a následuje Svědkyně ohně a Písečný muž (též vyšly v audio verzi u OneHotBook).

Obálka a název

Posluchače při výběru zaujme přebal samotného CD, ale i název. Přebal je laděn v jemných a světlých barvách, které však vyvolávají mrazení v zádech. V pozadí je „levitující“ muž a není mu vidět do obličeje. Obrázek vyvolává pocity tajemna, strachu a posluchač si musí zákonitě říci, to musím mít, abych zjistil, proč tomu tak je. Název ve vás zase vyvolá pocit, že vám bude do uší hrát koncert a půjde o něžný a jemný příběh. Přesně takto jsem o audioknize zprvu přemýšlela já. Jaké však pak je překvapení, když začnete zjišťovat, o čem v knize jde. Mnoho otázek a zvědavost byly hlavními důvody, proč jsem se rozhodla audioknihu vybrat. Dalším důvodem také byla spokojenost s audioknihou Písečný muž, kterou jsem si poslechla jako první z celé této série. Ať vyberete pořadí, jaké chcete, nemusíte se bát, že o něco přijdete, protože na sebe děj nijak nenavazuje.

Hlas narátora

Wau, opět musím vyzdvihnout hlas narátora, stejně jako tomu bylo u Písečného muže. Je tak hluboký, že každému musí zákonitě naskočit husí kůže. Hlas narátora je pro mě jedinečný a mám ho moc ráda. Pavel Rímský skvěle ovládá práci se svým hlasem, což se zde ukazuje ještě více než v případě Písečného muže. Audiokniha je i tentokrát velice bohatá na postavy, které v ní vystupují. Každé z nich je vtisknut jejích charakteristický hlas. I tentokrát je zde nesčetně moc situací a dramatických obratů, které též musely být hlasově zvýrazněny a narátorem byly skvěle vystiženy a podtrženy. Posluchač vždy nádherně rozpozná, když příběh graduje, kdy přijde nějaký zvrat a kdy se v příběhu děje něco, co by posluchači nemělo uniknout. Narátorův hlas k ději neodmyslitelně patří, tolik hrůzy, strachu a husí kůže by asi nikdo jiný ve mně vyvolat nedokázal. I tentokrát musím poznamenat, že je hlas Pavla Rímského dílu přidanou hodnotou a opravdu si nedokážu představit, jak by audiokniha vypadala, kdyby jí hlas propůjčil někdo jiný.

Děj audioknihy

Co se týče děje audioknihy, opět se mi zdál trošku hektický. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, proč se vůbec dílo jmenuje tak, jak se jmenuje. V ději je toto vysvětleno až téměř na konci. Ale zase na druhou stranu si myslím, že to krásně graduje napětí, které ke jménu Lars Kepler neodmyslitelně patří. Hektičnost, o které jsem se zmiňovala výše, jsem shledávala hlavně v propletenosti dějů. Dalo by se říci, že každá kapitola byla vyřčena z úst jiné postavy a v některých případech nebylo snadné přiřadit daný děj k dané postavě. Stejně tak, jako tomu bylo u Písečného muže, se děj od třetiny začal rozvíjet přehledněji a vše se začíná uvádět na pravou míru. Každé vyřčené slovo hltáte a autoři vás mají tam, kde vás chtějí mít. Příběh je velice živý, ve chvílích, kdy graduje napětí, jsou kratší věty, které jsou podbarveny kvalitním hlasovým projevem narátora, o kterém jsem psala výše, a dále musím zmínit podmanivou hudbu, kvalitní poslech je pak zaručen. Děj je velice napínavý, strhující a zavede vás do takových situací, které byste nikdy nechtěli zažít. Některé scény v posluchači vyvolávají odpor, strach, vztek, ale jsou zde i takové, kde pocítíte soucit, něhu a radost. I tentokrát se jedná o emocemi silně nabité dílo.

Hudební doprovod

I u této audioknihy se můžete setkat s velice zajímavým hudebním podkladem. Příběh se díky hudbě velice dobře poslouchal, jednotlivé kapitoly jsou od sebe odděleny a zároveň jsou odděleny i jednotlivé podkapitoly, které se odehrávají na jiném místě s jinými aktéry. Některé písně jsou živé a některé jsou smutné, tímto můžeme lehce odhadnout, v jaké náladě bude následující kapitola. Hudba je opravdu hrána na housle a audiokniha tak působí velice věrohodně. Tóny, které se vám linou do uší, jsou velice podmanivé.

Celkové hodnocení

Audioknihu hodnotím kladně, ale musím říci, že co se týče příběhu samotného, tak se mi Písečný muž líbil svou zápletkou o trochu více. To ale nemění nic na tom, že jsem si poslech i tentokrát užila. Poslech pro mě i tentokrát měl velkou přidanou hodnotu, není nic lepšího než „číst“ knihu a u toho balit dárečky pod stromeček ?. Vřele doporučuji, jen tedy příště asi zvolím lehčí žánr. Jak jsem již psala v úvodu, nedalo mi spát, dokud jsem ji nedoposlouchala celou a nezjistila, jak to vše dopadne. Zajímavých zvratů a situací je zde opravdu požehnaně. Moje subjektivní hodnocení je 100 %.

 

 

Anotace:

Kvůli čemu byste se upsali peklu?

V lodní kajutě je nalezena utonulá dívka, která se vůbec nenamočila v moři, ale její plíce jsou plné slané vody. Na lustrovém háku v prázdné místnosti bez nábytku, na který by bylo možné se postavit, se houpe oběšenec. Jak tahle záhadná úmrtí souvisejí s nelegálním obchodem se zbraněmi a s Paganinim, jenž prý svého hudebního mistrovství dosáhl díky paktu s ďáblem?

Autor:

Lars Kepler

Pseudonym, za nímž se skrývá autorské manželské duo Alexandra Coelho Ahndorilová (* 1966) a Alexander Ahndoril (* 1967). Oba mají rádi thrillery a rozhodli se vytvořit sérii kriminálních příběhů, které by nebyly spojovány s jejich dosavadní tvorbou. Jejich první společný román Hypnotizér (Host, 2010) se stal mezinárodním bestsellerem, filmového zpracování se ujal známý režisér Lasse Hallström. Druhým dílem byla neméně úspěšná kniha Paganiniho smlouva (Host, 2011), třetím Svědkyně ohně (Host, 2012), čtvrtým Písečný muž (Host, 2012) a pátým titulem řady je Stalker (Host, 2015).

 

 

Paganiniho smlouva

 Účinkující:

Pavel Rímský (* 1949)

Po studiích na JAMU získal angažmá v divadle v Hradci Králové, později vystupoval v divadle Dílna 24, které bylo trnem v oku tehdejšímu režimu. Účinkoval v mnoha oblastních i pražských divadlech, například v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, Městských divadlech pražských, Realistickém divadle (dnešní Švandovo divadlo) i v Divadle v Dlouhé. Od roku 1997 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Filmoví diváci jej znají z rolí ve filmech Colette, Zemský ráj to napohled, Hanele či Učitel tance ale i z televizních filmů a seriálů jako Četnické humoresky, Dobrodružství kriminalistiky nebo Ulice. Díky svému charakteristickému hlasu se uplatnil také v dabingu (např. major Sidney Theodore Freedman v seriálu M*A*S*H).

 


Vydavatelství OneHotBookNázev:                  Paganiniho smlouva
Autor:                    Lars Kepler
Interpret:               Pavel Rímský

Délka:                   11 hodin a 44 minut

Katalogové č.:     AK041
EAN:                     8594169480411

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
- vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.


 OneHotBook

  Autorčin blog

Aktualizováno ( neděle, 19 červen 2016 14:55 )  


Banner
Banner
Banner

Facebook portálu


Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o hru ESCAPE ROOM

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.

Kurt Cobain


Reklama

Banner
Banner