Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Literatura Všude kolem černý les

Všude kolem černý les

Email Tisk

Všude kolem černý les

Já jsem to věděla. Věděla jsem, že nemám jezdit.“ Ale kdo mohl tušit, jak to všechno skončí? Zvědavost nakonec zvítězila, a Lee (vlastně Nora) jela...

Někdo si myslí, že životní láska neexistuje. Pravděpodobnost, že byste JEHO nebo JI poznali už na škole v pouhých patnácti letech, je nejspíš mizivá. Leonoře, nyní 26leté hlavní hrdince příběhu, se to ale povedlo, ačkoliv si to odmítá připustit. Neviděla svého vyvoleného už deset let. Deset let s ním ani nepromluvila. Vše skončilo jednou esemeskou, kterou si doteď pamatuje nazpaměť. Přesto na něj myslí každý den. Nemůže jinak. Jednoho dne obdrží nečekaný e-mail s pozváním na svatební rozlučku. Ale proč si na ni ta, která chystá svatbu, vzpomněla právě teď, když nejsou v kontaktu už... ano, rovněž deset let?

Všude kolem černý les, očekávaný bestseller vydaný nakladatelstvím LEDA a načtený pod taktovkou webu Audioteka.com, je poutavým debutovým počinem autorky – a novopečené maminky – Ruth Ware, pocházející ze Sussexu ve Velké Británii. Vzhledem k velkým očekáváním, která jsou s touto knihou spojená, jsem se na poslech velmi těšila. Byla jsem zvědavá, jak moc dobré to bude. A jaký je tedy můj názor?

Příběh začíná tajemně, á la Deset malých černoušků. Autorčin styl je velmi čtivý. Atmosféra místa, kde se děj odehrává, je vykreslena velmi zdařile. Samotná zápletka však pro mě byla zhruba od poloviny odhadnutelná a následné rozuzlení rovněž. Místy byl děj také trochu rozvláčný. Přesto mě ale poslech díky vyprávěcímu umu autorky a skvělému načtení celou dobu bavil.

Interpretkou audioknihy v českém podání se stala herečka Simona Postlerová, která se své role zhostila skutečně skvěle. Její klidný, rozvážný a přitom i trochu odevzdaný přednes skvěle vykresluje ponurou atmosféru příběhu a zároveň i nepříliš šťastný život Leonory. Ačkoliv se jedná o čistě čtený text bez jakýchkoliv zvukových efektů, příběhu to prospívá a čtenář se tak může plně soustředit na děj, který je velmi napínavý. Chytne hned na prvních stranách (vlastně v prvních stopách).

Věc, která se mně osobně velmi líbila, bylo neustálé přemítání hlavní postavy nad tím, zda poslechnout intuici, nebo se podřídit zvědavosti, její neustále uvažování nad aktuálním i minulým stavem věcí a jejich vlivem na současnost. Jak to vlastně bylo? Pamatuji si to dobře? Co je pravda?

Audiokniha i přes krátká, slabší místa a odhadnutelný vývoj příběhu určitě za poslech stojí. Skutečně velkou pochvalu zaslouží práce interpretky, jejíž přednes se mi velice líbil. Tedy určitě doporučuji a současně jsem zvědavá na nový thriller této spisovatelky, jehož anglický originál s názvem The Woman in Cabin 10 vyjde již tento červenec.

Poučení z knihy: Prvotní instinkt, dojem, že někdo nebo něco je špatně, je velmi důležitý. Už naše předky chránil před nebezpečím. Dnes ho běžně opomíjíme a takzvaný první dojem z nově poznaných lidí bagatelizujeme. Ale tím jsme sami proti sobě. Když vás příště něco uvnitř tak nějak ťukne a pošeptá: „Pozor!“, poslechněte a velmi, velmi dobře si ten pocit, to vnuknutí zapamatujte. A následující rozhodnutí dobře zvažte.

78 % 

 

 

Všude kolem černý les

 

Ruth Ware vyrostla v Lewes, v Sussexu, na jižním pobřeží Anglie. Po ukončení studií na Manchester University se usadila v Paříži a poté se přestěhovala do Severního Londýna. Pracovala jako servírka, prodavačka knih, učitelka angličitiny a tisková mluvčí. Je vdaná a má dvě děti. Všude kolem černý les je jejím prvním thrillerem, který si ihned po svém vydání získal velikou oblibu čtenářů a dostal se mezi nejúspěšnější debuty v tomto žánru.

 

Simona Postlerová je herečka, dabérka a hlasová poradkyně. Po gymnáziu vystudovala herectví na pražské DAMU a už během studia hostovala v Národním divadle, kde po studiích získala stálé angažmá. Zahrála si také v Karlínském divadle a divadle Ungelt. Od roku 1992 je členkou divadla Na Vinohradech. Hrála v televizních seriálech Chlapci a chlapy, Četnické humoresky, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, ve filmech Jedna kočka za druhou, Experti a také v mnoha televizních inscenacích. Simona Postlerová se také hodně věnuje dabingu, kde měla mimo jiné příležitost dabovat Samanthu Carterovou v seriálu Hvězdná brána, Audrey Hepburnovou ve filmu Snídaně u Tiffanyho, Moniku Bellucci ve Matrix Reloaded. 

 


Název audioknihy:      VŠUDE KOLEM ČERNÝ LES

Všude kolem černý lesAutor:                             Ruth WARE
Interpret:                        Simona Postlerová

Vydavatel:                     Audiotéka

Délka:                            10 hod. 46 min.

Kategorie:                      Detektivky, thrillery

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

- 2800 audioknih ke stažení.
- Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
- Online platební metody.
- Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
- Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
- Moje Polička - zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
- Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audioteka

Aktualizováno ( pondělí, 20 červen 2016 07:24 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Jediný prostředek, jak snést život - je považovat jej za krásný.

John Lennon


Reklama

Banner