Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Čtvrtek 14. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy Výstava k 80. výročí loutkářské organizace

Výstava k 80. výročí loutkářské organizace

Email Tisk

Unima Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Vás srdečně zve na výstavu 80 let mezinárodní loutkářské organizace Union internationale de la marionnette. Vernisáž výstavy se koná v muzejní galerii ve středu 6. května 2009 v 17 hodin. Úvodní slovo pronese Mgr. Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Z obrazového záznamu k nám promluví bývalý dlouholetý generální sekretář UNIMA Jacques Félix. Výstava potrvá do 30. srpna 2009.

Mezinárodní loutkářská organizace Union internationale de la marionnette byla založena spontánně 20. května 1929 při setkání v prostorách divadla Říše loutek v Praze, kdy sem u příležitosti sjezdu českých loutkářů a velké výstavy loutek přijeli zahraniční hosté z Bulharska, Francie, Jugoslávie, Německa, Rakouska, Rumunska a Sovětského svazu. Už tehdy se také poprvé objevila myšlenka na založení mezinárodního muzea loutek v naší republice. Činnost UNIMA byla sice utlumena v období krize a druhé světové války, ale potom se i přes nové rozdělení světa podařilo její činnost obnovit a společenství loutkářů utužit. Velmi se o to zasloužil dlouholetý generální sekretář UNIMA Prof. PhDr. Jan Malík. Při jubilejním X. kongresu UNIMA v Praze v roce 1969 se konala mezinárodní výstava loutek národní centra UNIMA byla vyzvána, aby formou darování těchto loutek podpořila založení Mezinárodního muzea loutek v Praze. V Praze se to nakonec nepodařilo, ale prostory nabídla Chrudim ? právě zrenovovaný renesanční Mydlářovský dům. Zde tedy byla ze zahraničních darů a sbírky Jana Malíka vybudována první expozice a muzeum, které dostalo název Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, mohlo být 2.července 1972 otevřeno.

Výstava je pohledem do historie i současnosti UNIMA (organizace dnes čítá přes 6700 členů z 65 zemí celého světa) a představuje nejzajímavější zahraniční loutky ze sbírek muzea (kromě těch, které jsou k vidění ve stálé expozici muzea nebo celoroční výstavě stínového divadla).

 

Související články

Bohužel neexistuje žádný související článek.
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

SOUTĚŽ o knihu ČARODĚJNICE: Salem, 1692

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Teprve manželství odhalí milencům, jak je život ve dvou složitý.

Victor de Broglie


Reklama

Banner