Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Středa 18. října 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy Výstava k 80. výročí loutkářské organizace

Výstava k 80. výročí loutkářské organizace

Email Tisk

Unima Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Vás srdečně zve na výstavu 80 let mezinárodní loutkářské organizace Union internationale de la marionnette. Vernisáž výstavy se koná v muzejní galerii ve středu 6. května 2009 v 17 hodin. Úvodní slovo pronese Mgr. Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Z obrazového záznamu k nám promluví bývalý dlouholetý generální sekretář UNIMA Jacques Félix. Výstava potrvá do 30. srpna 2009.

Mezinárodní loutkářská organizace Union internationale de la marionnette byla založena spontánně 20. května 1929 při setkání v prostorách divadla Říše loutek v Praze, kdy sem u příležitosti sjezdu českých loutkářů a velké výstavy loutek přijeli zahraniční hosté z Bulharska, Francie, Jugoslávie, Německa, Rakouska, Rumunska a Sovětského svazu. Už tehdy se také poprvé objevila myšlenka na založení mezinárodního muzea loutek v naší republice. Činnost UNIMA byla sice utlumena v období krize a druhé světové války, ale potom se i přes nové rozdělení světa podařilo její činnost obnovit a společenství loutkářů utužit. Velmi se o to zasloužil dlouholetý generální sekretář UNIMA Prof. PhDr. Jan Malík. Při jubilejním X. kongresu UNIMA v Praze v roce 1969 se konala mezinárodní výstava loutek národní centra UNIMA byla vyzvána, aby formou darování těchto loutek podpořila založení Mezinárodního muzea loutek v Praze. V Praze se to nakonec nepodařilo, ale prostory nabídla Chrudim ? právě zrenovovaný renesanční Mydlářovský dům. Zde tedy byla ze zahraničních darů a sbírky Jana Malíka vybudována první expozice a muzeum, které dostalo název Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, mohlo být 2.července 1972 otevřeno.

Výstava je pohledem do historie i současnosti UNIMA (organizace dnes čítá přes 6700 členů z 65 zemí celého světa) a představuje nejzajímavější zahraniční loutky ze sbírek muzea (kromě těch, které jsou k vidění ve stálé expozici muzea nebo celoroční výstavě stínového divadla).

 

Související články

Bohužel neexistuje žádný související článek.Banner

Banner
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o deskovou hru ŠNEČÍ ZÁVODY

SOUTĚŽ o rodinnou hru ZAHRADA

SOUTĚŽ o tři dětské knížky z Nakladatelství PORTÁL

SOUTĚŽ o deskovou hru TAKENOKO a vstupenky na FESTIVAL HER A HRAČEK PRO MALÉ I VELKÉ v Pardubicích

SOUTĚŽ s firmou AL ANDALOUS o měsíční zásobu skvělých oříšků

SOUTĚŽ o deskovou hru POZVEDNĚTE ČÍŠE

SOUTĚŽ o fotoknihu Roberta Vana: Fotka nemusí být ostrá

SOUTĚŽ o vstupenky na Zámecké vinné schody

SOUTĚŽ o hudební knihu BON JOVI

SOUTĚŽ o čtyři dětské hry značky GRANNA

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Miluj mě, když si to nejmíň zasloužím. Právě tehdy to nejvíc potřebuju.

švédské přísloví


Reklama

Banner
Banner
Banner