Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Pondělí 18. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Výstavy Výstava královského sňatku

Výstava královského sňatku

Email Tisk

Ukázka exponátuZajímá Vás historie? Co třeba období Lucemburků na českém trůnu? Tak to vás určitě nadchne velkolepá výstava nazvaná Královský sňatek Elišky Přemyslovny a Jana LucemburskéhoDomě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze, která bude ke shlédnutí až do 6. února 2011.

Letos je tomu přesně 700 let, co na český trůn nastoupili Lucemburkové, a sice sňatkem poslední přemyslovské princezny Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského.
Místem konání je Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí, původně gotický městský palác s nárožní obytnou věží, který lze podle autorů výstavy považovat za součást městské královské rezidence. Upravena byla pro mladé královské manžele v prvním období po jejich příchodu do Prahy. Výstava je instalována ve všech expozičních prostorách domu, od suterénu po druhé patro.
První poschodí připomíná prvního českého krále z rodu Lucemburků a jeho rodinu. Představuje i osobnost královny Elišky, její přemyslovské kořeny a hlavní protagonisty královského dvora. Dobový historický kontext je představen ve druhém patře domu, kde se návštěvník seznámí s architektonickou podobou zástavby pražského území mezi Pražským hradem a Vyšehradem v roce 1310, a poté blíže pozná životní styl Pražanů na konci 13. a v první polovině 14. století.
V části věnované obyvatelům tehdejších pražských měst, hradů a souvisejících lokalit je středověký život dokumentován předměty denní potřeby pocházejícími zejména z archeologických výzkumů, fragmenty dobových staveb, listinnými dokumenty, některými uměleckými předměty, ale i prezentací modelů staveb s využitím počítačové animace.


Na výstavu jsou pouze časové vstupenky a denně kvůli bezpečnosti exponátů může expozici navštívit jen 1500 diváků! Otevírací doba je denně kromě pondělí od 10 do 20 hodin, plné vstupné je 180 Kč, snížené 90 Kč. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketpro nebo v pokladně Domu U Kamenného zvonu.

 


 

Aktualizováno ( středa, 10 listopad 2010 14:19 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Ta pravá láska je vždy nešťastná.

Matthew Arnold


Reklama

Banner