Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Úterý 21. listopadu 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Volný čas Historie a současnost Zahájení stavby Keltského archeoskanzenu v Nasavrkách se blíží

Zahájení stavby Keltského archeoskanzenu v Nasavrkách se blíží

Email Tisk

Boii, o.s.V Nasavrkách bude již v červnu zahájena stavba Keltského archeoskanzenu – vesničky z doby laténské. Projekt, který realizuje občanské sdružení Boii o. s., byl podpořen dotací z Regionálního Operačního Programu. V Nasavrkách tak vyroste areál svým charakterem unikátní v celé ČR, který umožní příchozím poznávat život našich keltských předků.

„V tuto chvíli probíhá výběrové řízení na dodavatele stavebních prací a také další přípravné práce spojené s administrací dotace. Zahájení stavby a křest základního kamene chystáme na začátek června. Oproti původnímu harmonogramu došlo k posunu o dva měsíce, ale plánovanou stavbu to nijak nenaruší“ říká manažerka projektu Anna Frantalová ze sdružení Boii. Výstavba potrvá 12 měsíců, slavnostní otevření skanzenu plánuje sdružení v červnu příštího roku.

Na otázku, v čem spočívá jedinečnost celého projektu, Anna Frantalová odpovídá: „Nasavrcký skanzen bude unikátní především svojí velikostí – bude zde asi 30 budov rozdělených do šesti dvorců, dále také ukázka mohutného opevnění a svatyně. Druhým lákadlem skanzenu bude historická věrohodnost staveb, neboť všechny hlavní budovy mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Podklady pro stavbu byly zpracovány v úzké spolupráci s historikem a odborníkem na keltské osídlení, Bc. Tomášem Mangelem. A konečně třetím unikátním prvkem bude také řemeslná věrohodnost jednotlivých staveb. Ty budou vystavěny zkušenými řemeslníky klasickými řemeslnými metodami, jako je ruční otesávání trámu, ruční výroba rákosových střech a další,“ dodává manažerka projektu.

Skanzen se tak stane součástí celého komplexu Keltského archeoparku, který v Nasavrkách občanské sdružení Boii realizuje již od roku 2002. V tuto chvíli jej tvoří naučná Keltská stezka Železnými horami, expozice Po stopách Keltů umístěná v prvním patře nasavrckého zámku, dále pak kulturní akce pro veřejnost, z nichž nejznámější je letní festival keltské kultury Lughnasad, a vzdělávací programy pro děti a mládež.

Více informací o projektu archeoskanzenu i o další činnosti občanského sdružení naleznete také na webových stránkách www.boii.cz.

 

Keltská vesnička - model

 

Aktualizováno ( pondělí, 02 květen 2011 07:30 )  
Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o vstupenky a knihy Miro ŽBIRKY

SOUTĚŽ o autorské výrobky z dílny Lucie Ernestové - DUHOVÁ KOČKA

SOUTĚŽ o dvě knihy Danky Šárkové

SOUTĚŽ o doplňky stravy české značky JML

SOUTĚŽ o vstupenky na STO ZVÍŘAT do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o tři původní české detektivky z nakladatelství MOBA

SOUTĚŽ o knihu ROLLING STONES - 1963-1965 Na cestě za hvězdnou slávou

SOUTĚŽ o vstupenky na RCZ - Rammstein Tribute Show do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o knihu MOŘEPLAVEC

SOUTĚŽ o vstupenky na BENA CRISTOVAO do Hradce Králové

SOUTĚŽ o vstupenky na Vypsanou FiXu do R-klubu Chrudim

SOUTĚŽ o deskovou hru OSTROV SKYE

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Reklama

Banner
Banner