Chrudimka.cz - kulturní a informační portál pro východní Čechy

Neděle 17. prosince 2017
Velikost písma
  • Zvětšit písmo
  • Výchozí písmo
  • Zmenšit písmo
Banner
Facebook Chrudimka Google+ Chrudimka Twitter Chrudimka
Titulka Kultura Ostatní Zemřel filmový historik Karel Čáslavský

Zemřel filmový historik Karel Čáslavský

Email Tisk

Zemřel filmový historik Karel Čáslavský, foto: Jakub Stadler2. ledna 2012 - Ve věku 75 let zemřel dnes v ranních hodinách filmový historik Karel Čáslavský. Proslavil se hlavně díky dokumentárnímu seriálu Hledání ztraceného času a soutěžnímu pořadu Videostop.

Karel Čáslavský se narodil 28. ledna 1937 v Lipnici nad Sázavou. Vystudoval Střední filmovou školu v Čimelicích, od roku 1956 byl zaměstnán ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent produkce a později jako asistent režie. roku 1963 byl zaměstnancem Národního filmového archivu.

Kdybych napsal knihu vzpomínek, nazval bych ji ,Jednou nohou v historii´. Protože jsem tam pořád. Když jsem se díval na 30. léta i protektorát, myslím si, že tu dobu docela dobře znám," zdůrazňoval Čáslavský, který se primárně zajímal o období do roku 1945.

Karel Čáslavský se do paměti diváků zapsal zejména svou dvacetiletou prací při přípravách cyklu Hledání ztraceného času. Objevoval v něm filmové dokumenty o životě předchozích generací. Připravil jich přes pět set.

Velmi si vážil cyklu Vltava, nad jehož přípravami strávil nemalou dobu. „I když Vltavu vidím v repríze po 15 letech, ocením ji. Dnes bych to třeba už nezvládl. Od pramene jsou to miliony informací. Musel jsem sehnat tisíce fotografií, chodit po muzeích, archivech. Nakonec ovšem musím říct, že se za to nestydím," řekl Karel Čáslavský.

Jeho znalost politického života mezi lety 1918–1938 byla fascinující. A jako člověk znalostmi nabitý viděl toto období poněkud rozpačitě: „První republika sice vypadá idylicky. Ale jelikož jsou filmy většinou němé, tak neslyšíme hádky. Kdyby byl Masaryk nebo kdokoli jiný každý den v televizi, tak by nevydržel tak dlouho. Už můj tatínek říkal: Jo za mých časů, to bylo..."

Jako asistent režie se Čáslavský podílel na snímcích Kuřata na cestách nebo Červnové dny. A v roli odborného poradce pomohl vytvořit filmy Všichni moji blízcí a Obsluhoval jsem anglického krále. V archivu Československého filmového ústavu se specializoval na němé období, počátky kinematografie a americkou grotesku.

Pamětnický projekt Hledání ztraceného času se začal vysílat v roce 1991 a stal se jedním z nejoblíbenějších a nejvytrvalejších pořadů České televize. Čáslavský v nich komentoval výpravy do éry první republiky.

Po celý svůj život byl vyznavačem klasických mravních hodnot. Obdivoval právě období první republiky, dobu Karla Čapka.

Vážně mi teď není moc príma, když jsem se dozvěděl tuto smutnou zprávu," řekl moderátor Videostopu Jan Rosák k úmrtí Karla Čáslavského. „Ale zároveň jsem si uvědomil, že na něj budu vzpomínat spíše vesele, protože to bylo to, co nás spojovalo. Společný humor, společná legrace."

V roce 2009 byl Karel Čáslavský uveden do Dvorany slávy ankety TýTý a od předsednictva Masarykova demokratického hnutí dostal před deseti lety Čestnou medaili T. G. Masaryka.

Aktualizováno ( středa, 02 leden 2013 13:06 )  


Banner
Banner
Banner

Probíhající soutěže

SOUTĚŽ o párty hru PŘINES SI SVOU KNIHU

SOUTĚŽ o čtyři knihy z nakladatelství SMART PRESS

SOUTĚŽ o tři balíčky dobrot od MLSNÉHO PECIVÁLA

SOUTĚŽ o sakra pálivé CHILLI dobroty

SOUTĚŽ o knihu U2 - minulost, přítomnost, budoucnost

SOUTĚŽ o rodinnou hru DAWAK

SOUTĚŽ o pivo SMOKED IRON z nitra Železných hor

SOUTĚŽ o karetní hru RED 7

SOUTĚŽ o turistického průvodce - THAJSKO z řady Rough Guides

SOUTĚŽ o tři knihy Františka KOTLETY

SOUTĚŽ o kooperativní deskovou hru ZOMBICIDE - Černý mor

... a mnoho dalších zde 

Reklama

Banner

Citát

Ta pravá láska je vždy nešťastná.

Matthew Arnold


Reklama

Banner